izelman

İZELMAN’da ilk teklif yüzde 15

Sol Defter- Haber - 31 Ocak 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Metehan UD
Evrensel Gazetesi / İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZELMAN şirketinde örgütlü Genel-İş İzmir 1 ve 3 No’lu Şube ile Büyükşehir yönetimi arasındaki 10. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin dördüncü oturumu bugün yapıldı. İZELMAN Genel Müdürlüğünde yapılan toplantıya şirket bürokratları ile şube yöneticileri katıldı.

Bugünkü oturumda bürokratlar kalan parasal maddelere yüzde 15 oranında zam teklifinde bulundu. Sendika yöneticileri zam teklifinin kabul edilemez olduğunu söylerken; bir sonraki oturum tarihi 5 Şubat olarak belirlendi. Bugünkü oturumda ise 3 madde üzerinde anlaşma sağlandı. Toplantı sonrası işçilere açıklamada bulunan şube başkanları teklifin kabul edilemez oranda olduğunu belirtti ve taslaklarının arkasında olduklarını ifade ettiler.

Evrensel’e açıklamada bulunan Genel İş 1 No’lu Şube Başkanı Engin Topal, teklifi değerlendirmeye bile almadıklarını belirterek, “Düşündüğümüz rakamların da çok altında bir rakam. Rakamın ilerleyen günlerde artacağını düşünüyorum, yoksa bu işin yolu başka bir tarafa gider. Biz sözleşmeyi masada bitirmek istiyoruz ama gerekirse sokakta da sürdürürüz. Doğumdan ölüme kadar İzmirlilere hizmet veriyoruz ve taleplerimiz haklı, fazladan bir şey istemiyoruz” dedi.

‘SEÇİM OLACAK DİYE TALEPLERİMİZİ ERTELEMEYECEĞİZ’

Ülkedeki ekonomik kriz dikkate alındığında talep ettikleri zammın gerçekci olduğunu ifade eden Topal şunları söyledi:
“Gerçek enflasyon oranından Büyükşehirdeki bürokratlar da haberdardır. Hükümetin enflasyonunu kabul etmiyoruz. Verilen rakamla pazarlık yapma imkanı yok. Önümüzde bir yerel seçim var ve İzmir’in yeni bir adayı var ama biz 31 Mart akşamına kadar mevcut belediye başkanı ve yönetimi ile sözleşme görüşmelerini yürüteceğiz. Seçim olacak diye de taleplerimizi ertelemeyeceğiz. Mevcut süreç içerisinde bitirmeye çalışacağız.”

24 MADDEDE ANLAŞMA SAĞLANAMADI

Oturumlarda 70 maddelik TİS taslağının 46 maddesinde anlaşma sağlanırken geçen maddelerin çoğu değişiklik talep edilmeyen idari maddeler. Anlaşılmayan 24 madde arasında sendikal izinler, iş süresi, taban ücret ve ücret zammı, iş güçlüğü zammı, kart primi, koku primi, aile, çocuk ve öğrenim yardımı, yakacak yardımı, hafta tatili çalışma ücreti, tatil günleri çalışma ücreti, grup ve kadro unvanları ve yürürlük süresi gibi maddeler bulunuyor.

6 BİN 500 İŞÇİYİ İLGİLENDİRİYOR

Toplu sözleşme görüşmeleri, Büyükşehir Belediyesinin ulaşım hizmetlerini yürüten ESHOT Genel Müdürlüğünde çalışan şoför ve atölye işçileri, su ve kanal hizmetlerini yerine getiren İZSU Genel Müdürlüğü ile fen işleri dairesi, park bahçe, çevre sağlığı mezarlıklar dairesi, balık hali, sebze, aşevi huzurevi, otoparklar, katı atık dairesi, idari birimler, Eşrefpaşa Hastanesi gibi 17 farklı birimde çalışan yaklaşık 6 bin 500 civarında işçiyi ilgilendiriyor.

İLK YIL İÇİN YÜZDE 35 ZAM TALEBİ

İşçiler ilk yıl için 35 zam, üçüncü ve dördüncü altı aylar için TÜFE artı yüzde 2 oranında refah payı talep ediliyor. İlk yıl için talep edilen günlük yevmiye tutarının neti 90 TL ile 115 TL arasında değişiyor. Talep edilen sosyal hakların ücretlere yansıması yüzde 7 ile 8 civarında bir orana denk geliyor. Oturumlarda 70 maddelik TİS taslağının 46 maddesinde anlaşma sağlanırken geçen maddelerin çoğu değişiklik talep edilmeyen idari maddeler. Anlaşılmayan 24 madde arasında iş süresi, taban ücret ve ücret zammı, iş güçlüğü zammı, kart primi, koku primi, aile, çocuk ve öğrenim yardımı, yakacak yardımı, hafta tatili çalışma ücreti, tatil günleri çalışma ücreti, grup ve kadro unvanları ve yürürlük süresi gibi maddeler bulunuyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Genel-İş / İzelman / İzmir / İzmir Belediyesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.