honda_fabrika

Honda, Türkiye’de üretimi durdurma kararı aldı: Erdoğan, Japonya’ya ikna turu yapacak

Sol Defter- Haber - 26 Şubat 2019 - Dünya / Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İngiltere Milletvekili Justin Tomlinson, parlamentoda yaptığı konuşmada Japonya merkezli otomotiv devi Honda’nın belirlediği “yeni strateji” kapsamında 2021 itibariyle İngiltere’nin yanı sıra Türkiye’deki fabrikasını kapama ve Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını duyurmuştu.

Dünya gazetesi Otomotiv Editörü Aysel Yücel de Honda’ya yakın kaynakların iddiayı doğruladığını aktarmıştı. Bu, Honda’nın Avrupa’daki ikinci büyük otomobil üretim tesisi olan ve yıllık 50 bin araç üretim kapasiteli Gebze Şekerpınar’daki fabrikanın kapanması, fabrikada istihdam edilen 770 işçinin de işsiz kalması anlamına gelmişti.

Honda’nın kararı Saray’ı harekete geçirdi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Honda’nın kararını “enteresan bir vaka” olarak niteledi ve şirketin bugüne dek kendilerinden herhangi bir yapılandırma veya destek talebinde bulunmadığını söyledi.

“Anladığımız kadarıyla global ve bölgesel stratejileriyle ilgili yeniden yapılandırma var. Halihazırda oluşmuş üretim kapasitesinin yararlı şekilde kullanılması önemli” diyen Ermut, konuyla ilgili önümüzdeki ay Japonya’da görüşmeler yapacaklarını, Tayyip Erdoğan’ın da bu yıl yapacağı iki Japonya ziyaretinde konuyu gündem edeceğini belirtti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Honda / Japonya /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.