flormar_iscisi_kadinlar_27mayis2018

297 gündür süren Flormar işçilerinin eylemi sona erdi

Sol Defter- Haber - 8 Mart 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, Petrol-İş Sendikası’na Flormar avukatları tarafından ilk defa yazılı bir teklif ulaştırıldı.  Flormar tarafından işçilere 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için de 4 maaşlık bir ödeme teklif edildi.

7 Mart günü direniş alanında işveren tarafından yapılan teklifi tartışan işçilerin talepleri;

İşveren tarafından sendika yetkisine yapılan itirazın kaldırılması,

İşe geri dönmek isteyen işçilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması, sendikal, kıdem ve ihbar tazminatları ile işsizlik maaşlarının ödenmesi,

İşe dönmek istemeyen işçilerin ise bunlara ek olarak kesin fesih ücretlerinin toplu olarak ödenmesi noktasında bir ortaklaşma şeklindeydi.

Ek olarak, Flormar’ın yazılı teklifini olumlu bulan işçiler bu talepler etrafında karşı bir yazılı teklifin iletilmesini konuştu.

7 Mart akşamı, direniş sonrası toplantı yapan işçilere Petrol-İş Sendikası avukatı tarafından teklifin detayları açıklandı.

Hararetli ve tartışmalı geçen toplantıya 73 işçi katılırken, yapılan oylamada 73 işçi 20’si teklife ‘hayır’ dedi. 53 işçi ise ‘evet’ dedi. Böylece 297 gündür direnen ve adım adım zafere yürüyen Flormar İşçileri’nin eylemi 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için de 4 maaşlık bir ödeme sonucunda son buldu. İşçiler işe iade edilmedi.

8 Mart günü Petrol-İş Sendikası tarafından konuya ilişkin detaylı açıklama yapılacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Flormar Direnişi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.