kredi2

‘Batık kredi’ nedeniyle 16 bin gayrimenkule el kondu

Sol Defter- Haber - 9 Mart 2019 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın haberine göre bankaların eline geçen gayrimenkul sayısı son bir yılda yüzde 17 arttı.

Bir kısım gayrimenkulün de değerleme aşamasında olduğu için henüz satışa çıkarılmadığı, bunlar da eklendiğinde finans sektörünün elindeki gayrimenkul sayısının daha da yüksek olacağı belirtildi.

El konan en fazla gayrimenkul 8 bin 454 adetle kamu bankalarında. Özel bankaların elinde ise 6 bin 296, katılım bankalarında 782 gayrimenkul bulunuyor.

En çok Vakıfbank’ta

Satılık gayrimenkullerde kamu bankalarında Vakıfbank 3 bin 544 adetle, özel bankalarda İş Bankası 1065 gayrimenkulle ve katılım bankalarında ise Türkiye Finans 375 gayrimenkulle ilk sırada yer alıyor.

Geçen yıl ağustosta Türk Lirası’ndaki sert değer kaybının ardından çok sayıda şirket nakit akışını kontrol etmekte zorlanmış ve finansal anlamda sıkıntıya düşmüştü. Bankaların takipteki kredi oranı yüzde 4’ü aşarken ekonomi yönetimi bu sene oranın yüzde 6’ya kadar çıkabileceğini açıklamıştı.

Batık kredileri devlet alacak iddiası

Bloomberg ajansı geçtiğimiz eylül ayında hükümetin sorunlu krediler için bankalara yardım etmek istediğini, buna göre hükümetin tahsili gecikmiş takipteki kredileri bankalardan alıp devlete bağlı bir kuruluşa aktararak piyasalardaki ‘sermaye takviyesi ihtiyacını dindirmeyi’ amaçladığını yazmıştı. Daha sonra bu iddia Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yalanlanmıştı.

‘İpotek Finansman Kurumu’ geliyor

Son olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı 10 milyon TL sermaye ile İpotek Finansman Kurumu kurulmasına karar verdi.

Burdaki sisteme göre, konut stokları bu fon üzerinden sukuk (faizsiz bankacılık ilkelerine uygun menkul kıymet) ya da tahville menkulleştirilerek, çeşitli kampanyalarla tüketiciye sunulacak.

Konuya yakın ekonomi yetkililer ve kaynakların Reuters’a verdiği bilgiye göre, kurulacak kuruma 12 bankanın ortak olması bekleniyor.

Kaynaklar bankalardan yüzde 5 ortak olmasının beklendiğini, diğer ortakların da Hazine Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul (BIST) , Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve Türkiye Sigorta Birliği (TSB) olacağını söyledi.

Kaynakların verdiği bilgiye göre ortak olması beklenen bankalar arasında Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Halkbank, Vakıfbank, Emlak Bank, Kalkınma Bankası, Burganbank, TSKB , Garanti Bankası, Akbank ve TEB yer alıyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Bankalar / batık kredi / emlak piyasası / ipotek /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.