real-ankara

Real işçilerine polis saldırdı: Üç işçi yaralandı

Sol Defter- Haber - 18 Mart 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hileli iflas yoluyla hakları gasp edilen Real Market işçilerinin 19 aylık direnişi devam ediyor. Dün İstanbul’dan yola çıkan işçiler, bugün Ankara’da bulunan işçilerle birlikte Çukurambar’daki Beğendik Mağazası’ndaydı.

Polis, kasa kilitleme eylemi yapmak için mağazaya girmek isteyen Ankara’da bulunan Real Market direnişçilerinin içeri girişini engelledi. Engellemelere rağmen İstanbul’dan gelen Real Market direnişçileri ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş sendikası yöneticileri içeri girdi.

Patron müşterileri mağazaya hapsetti

İçeri giren işçilerin kasa önünde beklemeye başladığı sırada Beğendik patronu, kasiyerleri kasalardan kaldırdı ve kapıları kapatarak direnişçilerle müşterileri içeri hapsetti. İçeriye işçilerle beraber girmiş olan Nakliyat-İş Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal, bir muhatap gelinceye kadar çıkmayacaklarını belirtti.

Daha sonrasında mağazaya giren Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, kısa bir açıklama yaparak Real işçilerinin gasp edilen tazminat hakları için burada olduğunu belirtti ve Beğendik patronundan çarşamba günü toplantı yapmak üzere taahhüt aldıklarını kaydetti.

Patronun söz vermesi üzerine mağazadan çıkan işçilere polis saldırdı

Çevik kuvvet, toplantı taahhüdünün alınmış olması üzerine mağazadan çıkmaya hazırlanan işçilere saldırarak, iki kadın direnişçiyi kafalarından ve kollarından darp ederek tekmeledi ve diğer işçileri darp ederek mağazadan çıkardı. Polis saldırısında yaralananlar oldu. Polis saldırısı mağaza dışında da devam etti. İşçileri kalkanlarla mağaza önünden uzaklaştırmaya çalışan polis sendika yöneticilerinin müdahalesi ve işçilerin tepkisi sonucu geri çekildi.

Saldırının ardından mağaza önünde açıklama yapan Küçükosmanoğlu, polis saldırısını protesto ettiklerini, işçilerin anayasal haklarını kullandıklarını kaydetti. Küçükosmanoğlu, Real işçileri haklarını alıncaya kadar Metro, Media Markt ve Beğendik Mağazalarında eylem yapmaya devam edeceklerini belirterek, Ankara halkını Beğendik’ten alışveriş yapmamaya çağırdı.

Açıklamanın ardından eylem sona ererken hastaneye giden ikisi kadın, üç işçiye darp raporu verildi. İşçilerin önümüzdeki günlerde saldıran polislerle ilgili şikayette bulunacağı öğrenildi.

Sendika.Org/ Ankara

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: DİSK Nakliyat-İş / Real Market /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.