Remzi BUDANCİR – Artı Gerçek


Diyarbakır’daki Newroz kutlaması her yıl olduğu gibi bu sene de büyük bir coşkuyla başladı.

Saat 11.00’de başlayan kutlama öncesi yurtaşlar erkenden alanı doldurdu.

Bu yıl “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganıyla gerçekleşen kutlamalar için, kentin dört bir yanından yurttaşlar alana akın etti. Bu yılki Newroz kutlamasına cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemleri, 31 Mart yerel seçimleri damga vurdu.

İLGİLİ HABER: BAŞAK DEMİRTAŞ’TAN NEWROZ MESAJI

İLGİLİ HABER: BÖLGEDE NEWROZ COŞKUSU

İLGİLİ HABER: TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA NEWROZ KUTLAMASI

NEWROZ’A SEMBOL İSİMLERİN AİLELERİ DE DAVET EDİLDİ

Newroz’da sembol isimlerin aileleri de davetli olarak yerini aldı.

Diyarbakır’daki 21 Mart 2017’deki Newroz kutlamasında polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Kemal Kurkut’un ailesi,

28 Haziran 2013’te Diyarbakır Lice ilçesinde kalekol yapımını protesto ederken askerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın ailesi,

Şırnak Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde hayatını kaybeden Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç ve DBP Parti Meclisi (PM) üyesi Mehmet Yavuzel’in aileleri,

Silopi’de aynı tarihte ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında polis tarafından öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen Taybet İnan’ın ailesi,

Gezi Direnişi sırasında öldürülen Ethem Sarısülük ve Berkin Elvan’ın ailelerinin Newroz kutlamasına katılması bekleniyor.

KUTLAMA İÇİN 268 GAZETECİDEN AKREDİTASYON BAŞVURUSU YAPTI

Newroz kutlamasını izlemek için şimdiye kadar 268 yerli ve yabancı gazeteci, akreditasyon başvurusu yaptı.

SANATÇILAR SAHNE ALDI

Yüz binlerin doldurduğu Newroz alanında, kitleler sahneye çıkan sanatçıların ezgileriyle halaylar çekti. Sahneye ilk olarak Bajar grubu çıktı. Grup, ezgileriyle alandaki binlere seslendi.

LİSA ÇALAN DA NEWROZ’DA

2019 Newroz’una Kürdistani partiler ile yapılan ittifak da yansıdı. Sahnenin önüne ittifakta yer alan partilerin amblemlerinin yer aldığı dev bir pankart asıldı. Protokol konuşmacıları arasında ittifakta yer alan Kürdistani parti yetkilileri de yer aldı.
Büyük bir coşkunun hakim olduğu alanda sık sık “Biji Newroz” ve “Biji berxwedana zındanan” sloganları atıldı.

Diyarbakır’da HDP mitingine yapılan saldırıda ayaklarını kaybeden Kürt yönetmen ve senarist Lisa Çalan da alanda yerini aldı.

POLİS SLOGANLARI BASTIRIYOR

Newroz’a katılımın oldukça yüksek olduğu, yüz binlerin doldurduğu alanda sık sık “Zindaki tutsaklar onurumuzdur” sloganları atılıyor. “Biji serok Apo” sloganlarının ise ses sistemi başında bulunan polisin açtığı müzikle bastırılıyor.

Newroz alanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alınırken, sahne arkası ve çevresinde çok sayıda polis bulunuyor. Sahnenin üzerinde bulunan polis kameraları ise aralıksız görüntü alıyor.

LEYLA GÜVEN’İN KIZI MESAJ PAYLAŞTI

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 133 gündür açlık grevi eyleminde olan DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan Artı Gerçek’e özel açıklamada bulundu. Temizkan, şunları dile getirdi: “Bugün burada ben değil annem oturuyor olmalıydı. Ama onu temsil etmekten onur duyuyorum. Bir anlamda da çok buruk bir Newroz geçiriyoruz. Çünkü annem ve yüzlerce arkadaşı bedenini açlığa yatırdı. Ve sadece Türkiye’nin kendi yasalarını uygulamalarını istiyorlar. Kemal Kurkutların ölmediği ve katillerin cezasız bırakılmadığı, insan haklarının herkese eşit uygulandığı bir Newroz diliyorum.”

‘BU ALAN UMUDUN YANSIMASIDIR’

İHD Onursal Başkanı Akın Birdal ise alanda yaptığı konuşmada, “Umut çok yüksek. Barış, hak ve özgürlük mücadelesinin kazanacağına olan umudun yansımasını bu alanda görüyoruz” dedi.

NEWROZ ATEŞİ YAKILDI

Alanda yine önceki yılları aratmayan büyük bir Newroz ateşi yakıldı. Ateşi ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto amacıyla Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yaşamına son veren belirtilen Zülküf Gezen’in ailesi tarafından yakıldı.

VEKİLLERİN SAHNEYE ÇIKIŞI ENGELLENMEK İSTENDİ

Açlık grevinde olan milletvekilleri konuşma yapmak için protokol bölümüne girişinin engellenmesi üzerine, sahneden vekiller gelene kadar bekleyecekleri anonsu yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından açlık grevindeki vekiller “Leyla Güven onurumuzdur” sloganıyla sahneye çıktı.

LEYLA GÜVEN’DEN NEWROZ MESAJI: ZAFER YAKINDIR

Vekillerin yüz binleri selamlamasının ardından HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Leyla Güven’in mesajını okudu.

Güven’in Newroz mesajı şöyle:

“Merhaba Amed, merhaba direnişin başkenti… Merhaba fedakar anneler, kahraman gençler. Hepinizi zindanların direniş ruhuyla kucaklıyorum.

Değerli halkımız; Newroz baharın başlangıcıdır, özgürlüğün dirilişidir. Newroz; zindanlarda Mazlum’un haykırışı, Amed Sur’larında Zekiye’nin halayı, Ronahî ve Rahşanların meşalesidir. Newroz; bugün dönemin Mazlum Doğan’ı olan kahraman Zülküf Gezen’dir. Bu nedenle 2019 Newroz’unun adı Zülküf Gezen’dir. Yoldaşlar; Zülküf Gezen direniş hamlesinin şehididir. Zülküf yoldaş direniş hamlesi ile yarınlarımızı aydınlattı. Eylemi önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.

Kahraman halkımız; zafer çok yakındır. Bahar geldi artık. 2019 yılında tecridi kıracağız ve halkımızı özgürleştireceğiz. Bütün dünya halkları iyi bilmelidir ki; tecrit içinde bir yaşamı asla kabul etmeyeceğiz. 2019 yılı direnişimiz ile Kürt ve Kürdistan halkının direniş yılı olacaktır. Bu direniş ruhu ve inancıyla hepinizi selamlıyorum. Newroz bayramınızı yürekten kutluyorum. Newroz pîroz be. Mutlaka kazanacağız.”

PERVİN BULDAN: SARAY BU MEYDANDAKİ SESİ DUYSUN

Programda konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Dünyanın dört bir yanımdaki Kürtlerin newrozunu kutluyorum. Selam olsun Selahattin Demirtaş’a, Figen Yükseldağ’a, İdris Baluken’e, Sırrı Süreyya Önder’e, Gültan Kışanak’a. Selam olsun Leyla Güven’e” diyerek söze başladı.

“Barış kazanacak. Açlık grevindeki arkadaşlarımızın sesini duymayanlar, duyun bu sesi, duyun bu çığlığı” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Amed bir kez daha tarih yazıyor. 6 yıl önce sayın Öcalan’ın mektubu yine ben okumuştum. Hepimizde barış umutları yeşermişti.

Bugün o mektubu yok sayanlar, Dolmabahçe mutabakatını yok sayanlar barış sürecini bitirdiler. O süreci bitirenler, tecridi uygulayanlar bu meydana iyi baksın. 80 milyonun barışını kendi koltuklarına feda ettiler. Bunu iyi anlasınlar bu irade diz çökmez.

Ankara, Tayyip Erdoğan bu meydanı gör… Barış isteğini artık görün.

Bu meydandan bir daha haykırıyoruz. Sesimiz Ankara’ya gidiyor. Saray’a gidiyor. Barış, demokrasiden vazgeçmeyeceğimizi söylüyoruz.”

‘BU TOPRAKLAR BİZİM, HİÇBİR YERE GİTMEYECEĞİZ, RAHATSIZ OLAN GİTSİN’

“31 Mart’ta zalimlere karşı seçimlere gireceğiz. AKP, MHP bloğuna karşı seçimlere gireceğiz. Tekçi zihniyete karşı seçime gireceğiz. Hakkı, hukuku yok sayanlara karşı seçimlere gireceğiz. Halkın iradesini tanımayan, kayyum atayan zihniyete karşı seçime gireceğiz. Halk bu zihniyeti tarihin çöp tenekesine atacaktır.

Bu ülkede bizim, bu topraklarda bizim. Biz gitmeyeceğiz. Bizden rahatsız olan varsa kapı açık. Çekip gitsin.”