newroz2019-ist

Newroz: İstanbul’da onbinler buluştu… “31 Mart’ta büyük bir ders vereceğiz”

Sol Defter- Haber - 24 Mart 2019 - Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Newrozu’nda onbinler buluştu: “31 Mart’ta büyük bir ders vereceğiz”

“Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” sloganı ile kutlanan Newroz için onbinlerce kişi Bakırköy Pazar Alanı’nda bir araya geldi.

Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, DBP’den Ali Rıza Bilgici, TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, HDP milletvekilleri Saruhan Oluç, Hüda Kaya, Oya Ersoy ile HDP il ve ilçe yöneticileri, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Kaldıraç temsilcisi Hakan Dilmeç, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, ESP Genel Başkanvekili Özlem Gümüştaş, Devrimci Parti, SYKP, TÖP, EMEP, Barış Anneleri’nin de aralarında olduğu çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü yöneticisi ve temsilcisi katıldı.

Saat 12.00’da başlayan Newroz kutlamaları için erken saatlerde alana girmeye başlayan kitle iki ayrı noktadan içeri alındı. Bu giriş noktalarında, üç ayrı polis arama noktası kurularak yapılan ayrıntılı arama ile kitle alana alındı.

Mitingin başlama saatine kadar slogan ve halaylar çeken kitle, sık sık “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Bijî berxwedana zindana” sloganları attı.

Miting, sanatçı Ayşenur Kolivar’ın seslendirdiği Karadeniz ezgileri ile başlarken kitle de horon ve halaya durdu. Ardından sanatçı Doğan Çelik sahne aldı; Kürtçe ve Zaza ezgilerle kitleyi coşturdu.

Sanatçıların ardından hapishanelerde süren açlık grevinde yaşamına son veren Ayten Beçet ve Zülküf Gezen başta olmak üzere demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından Ayten Beçet’in bıraktığı mesaj okundu.

Newroz ateşi yakıldı

Saygı duruşu ve Beçet’in mesajı sonrası Barış Anneleri, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir Newroz ateşini yaktı. Ardından HDP İstanbul milletvekilleri kitleyi selamladı.

Newroz Koordinasyonu’nun ortak açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu.

“Gerçek olan faşizmin beka sorunudur”

ESP İl Başkanı Pınar Türk’ün okuduğu açıklamada, bütün saldırılara rağmen ezilen halkların Newroz için bir araya geldiğini belirterek “Halkların haklılıklarından aldıkları gücü ve iradeyi yenemiyorlar” dedi.

AKP-MHP ittifakını, Türkiye halklarını “beka yalanı” ile aldatmaya çalıştığını ifade eden Türk, “Gerçek olan beka sorunu sadece ve sadece faşizmin beka sorunudur. Kara kış dağılmaya başladı, bahara çok yakınız” ifadelerini kullandı.

Türk, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tecride karşı başlatılan ve giderek büyüyen açlık grevleri ise bu sürecin öncü bayrağını taşımaktadır. Newroz meydanlarını dolduran milyonlar hep bir ağızdan ‘Hepimiz Leyla’yız’ diyor. Leyla Güven direniş geleneğinin erdemli, cesur, devrimci kadın duruşudur. Başta Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit, bir bütün olarak toplumun tümüne uygulanmaktadır. Bu mücadele, ezilen halkların ve emekçilerin AKP-MHP faşizminin topluma dayattığı kuşatma ve tecride karşı bir mücadeledir. Tam da bu yüzden hep birlikte tecrit duvarlarını yerle bir edeceğiz. Faşizmin kara perdesini yırtacağız.

Bizlere düşen, İmralı tecridi şahında bir bütün topluma uygulanan tecridi kırmak için bedenini açlığa yatıranların kararlılığını kitleselleştirmektir. Bizlere düşen, Demirci Kawa’nın meşalesinin asla sönmeyeceğini, sömürgeciliğin, faşizmin, ırkçılığın birleşik mücadele ile mutlaka, ama mutlaka yenilgiye uğratılacağını daha güçlü haykırmaktır.

Ortak açıklamanın okunmasının ardından sahneye Barış Anneleri geldi. Leyla Güven ve diğer açlık grevi eylemcilerini selamlayarak konuşmasına başlayan Barış Annesi, eylemcilerin taleplerinin kabul edilmesini ve ölümlerin durdurulmasını istedi.

Daha sonra süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan siyasi mahpusların gönderdiği deklarasyon da Newroz kürsüsünden okundu. Deklarasyonda “Gerçek anlamda bir barış ortamı yaratmak isteyenler öncelikle Öcalan’ın özgür çalışma ve yaşam koşullarını yaratmalıdır. Bu sebeple açlık grevi eylemimizle, direnişimi yükseltiyoruz. Tecrit kırılmadan eylemimiz bitmeyecek ve kararlılıkla sürecektir. Direniş hamlemizin ilk şehitlerimizin anılarını yaşatmak tarihsel sorumluluğumuzdur. Newrozlaşan halklarımızla direnişimizi zaferle taçlandıracağımıza inanıyoruz. Taleplerimiz kabul edildiği durumda açlık grevini bitireceğiz. Taleplerimiz kabul edilmediği durumda eylemimiz kararlılıkla devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

“Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız”

TJA (Özgür Kadınlar Hareketi) adına sahneye çıkan Çiçek Arıcan ise açlık grevinde olan direnişçileri selamlayarak başladığı konuşmasında, Leyla Güven’in tüm kadınlar için direndiğini ve simge olduğunu belirterek, “Mutlaka kazanacağız, tecridi kıracağız” dedi.

Bu konuşmaların ardından sanatçı Mizgin Kolibali sahneye geldi. Onbinler, Kolibali’nin seslendirdiği ezgilerle coştu.

Buldan: “Şimdi faşizme, kayyuma ders verme zamanıdır”

Kolibali’nin ardından HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu yaptığı konuşmada “Bizler, Newroz’un, Kawa’nın çocukları olarak süreci değiştirebiliriz. Leyla Güven’in talepleri etrafından kenetlenmemiz lazım bu Newroz yürüyüşünü sonuna kadar götürmemiz lazım. Buna inanmamız lazım” dedi.

Son konuşmayı ise HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yaptı.

Sizlere Amed’den binlerce selam getirdim, milyonlardan selam getirdim. Sizlere Leyla Güven’den selam getirdim. Sizlere bugün cezaevlerinde olan bedenini açlık grevine yatıran tüm yoldaşlarımızın selamını getirdim” diyen Buldan, bir arada yaşamanın, barışın, kardeşliğin ve özgürlüğün “tam bu dönemde, tam zamanı olduğunu” milyonların haykırdığını belirtti.

Bu iradenin, 1 Kasım ve 24 Haziran’da olduğu gibi 31 Mart’ta da kendisini göstereceğini belirten Buldan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Milyonların önünde söz veriyoruz size; faşizme inat Berkinlerin, Ali İsmaillerin, Kemal Kurkutların, Uğur Kaymazların hayalindeki özgürlük ülkesini hep birlikte yaratacağız. Bizler 31 Mart tarihinde sandıklara giderken elimizi vicdanımıza koyarak; kutuplaşmaya değil kucaklaşmaya, ayrışmaya değil dayanışmaya, nefrete değil sevgiye, esarete değil özgürlüğe oyumuzu kullanacağız. Geleceğimiz, yarınlarımız, çocuklarımız ve gençlerimizin geleceği için bir kez daha 31 Mart’ta irademizi ortaya çıkaracağız.

“31 Mart’ta büyük bir ders vereceğiz”

Özgürlüğümüz eşitliğimiz ve geleceğimiz için mutlaka ama mutlaka 31 Mart tarihinde büyük bir ders vereceğiz” diyen Buldan, AKP-MHP ittifakının elinde HDP’ye hakaretten başka hiçbir şey kalmadığını belirtti

Kürt illerinde “halkın iradesi gasp eden o kayyumların biletinin çoktan kesildiğini’ kaydeden Buldan “İstanbul bu kadar önemli bir kenttir. İstanbul demek Türkiye demek, İstanbul’da kazanan Türkiye’de kazanır, İstanbul’da kaybeden Türkiye’de kaybeder. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday çıkarmadık. Bazı ilçelerde adayımız var bazılarında yok. Büyükşehirde aday çıkarmayarak halkımızın talepleri doğrultusunda demokrasi güç birliğinin kazanması için böyle bir taktik geliştirdik. Kime oy vererek kime kaybettireceğinizi çok iyi biliyorsunuz, demokrasi güçlerine nasıl destek vermesi gerektiğini çok iyi biliyorsunuz” dedi.

“Bir oy her şeyi değiştirir”

İstanbul’a ihanet edenler, HDP oylarıyla gerekli cevapları alacaklar” diyen Buldan, HDP’nin ‘anahtar parti’ olduğunu ve İstanbul’da seçimlerin kaderini belirleyeceklerini söyledi.

Buldan sözlerini şöyle sürdürdü:

Nereye oy vereceğimizi çok iyi biliyorsunuz. Size isim vermiyorum, parti ismi söylemiyorum, demokratik güç birliği diyorum. Bu memleketi ne hale getirdiklerini görüyoruz. “Memleket işi gönül işi” dedikleri götürme, yürütme işidir, çalma çırpma işidir. En iyi yaptıkları budur. Diyorlar ya hani, bu seçim ders verme zamanı değil. Oysa tam da ders verme zamanıdır. Faşizme ders verme, kayyuma ders verme zamanıdır. Özgürlük ve barış için ders verme zamanıdır.

Sevgili halkımız bugün buraya hangi coşku ile geldiyseniz, hangi ruhla geldiyseniz 31 Mart tarihinde da aynı coşku ve ruhla, Newroz ruhuyla sandıklara gitmeniz çok önemlidir. Bir oydan bir şey çıkmaz demeyin. Bir oy her şeyi değiştirir, bir oy barışa gider bir oy demokrasiye gider, adalete gider. Selahattin Demirtaş’a gider. O bir oy açlık grevindeki yoldaşlarımıza, Leyla Güven’e, Sebahat Tuncel’e, Selma Irmak’a gider bunu asla unutmayın.

Pervin Buldan ayrıca, “Sandıkları korumak ve insanlarımızı sandığa götürmek birinci vazifemiz olmalıdır” ifadesini kullandı; “Barışa, özgürlüğe, kardeşliğe giden yol 31 Mart’tan geçecek. Bu ülkede kadını-genci, Alevisi-Sünnisi Türkü-Kürdüyle barış isteyen herkes kol kola halay çekecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Buldan’ın konuşmasının ardından İstanbul Newrozu, Koma Hivron’un ezgileriyle son buldu.

Fotoğraflar: Vecih Cuzdan

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Newroz 2019 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.