tupras_iscisi_kocaeli_is_birakma

Patron TİS sürecini tıkadı, TÜPRAŞ işçileri 4 rafineride iş bıraktı

Sol Defter- Haber - 8 Nisan 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

TÜPRAŞ ile Petrol-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin sonuncusu 3 Nisan’da gerçekleşmişti. Vardiya sistemi, sözleşme süresi ve düşük ücret zammı dayatmasını sürdüren patron ile işçiler anlaşamamıştı.

“Ekonomik krizin bedelini bizler ödemeyeceğiz”

Petrol-İş Sendikası üyesi TÜPRAŞ işçileri bugün İzmir Aliağa, Kocaeli, Kırıkkale ve Batman’da uyarı eylemlerini sürdürdü. Kırıkkale’de tam gün, Kırıkkale ve Batman’da yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. 4 şube de işyerleri önünde ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada işçiler, yaşanan ekonomik kayıpların telafi edilmesini, alım güçlerinin ve refah paylarının yükseltilmesini istediklerini belirterek “Ekonomik krizi bizler yaratmadık, bedelini de bizler ödemeyeceğiz” dedi.

İşçiler, işletme primi, güvenlik personeli açısından yaşanılan ücret problemi, bakım gruplarında yaşanan sıkıntılar ve ücret artışı talepleri olduğunu anımsatarak “Bir de bilindiği üzere %20’lik ikinci vergi dilimi 19 bin TL’den başlıyor. Oysaki asgari ücrete ve gerçek enflasyona göre artış yapılmış olsaydı bu rakam 19 bin değil 38 bin TL olması gerekiyordu. Aradaki vergi kaybı bizim cebimizden çalınan paradır. Bunun telafi edilmesini istiyoruz” dedi.

Sözleşme süresiyle ilgili dayatmayı anımsatan işçiler “Bize hep başka bir işyerini örnek gösteriyorlar. Eğer o dönem bize yaşatılanı yaşatmak ve yaşamak istiyorlarsa buna asla izin vermeyiz. Vardiya sistemini değiştirmek istiyorlar çünkü vardiya sistemine dayalı ekonomik tasarruf elde etmek istiyorlar. Ne sözleşme süresinden ne de vardiya sisteminden asla ödün vermeyiz, bu vardiya sistemi de sözleşme süresi de bu şekilde devam edecektir. Bizler biliyoruz ki TÜPRAŞ işvereni Kiplas’tan icazet alıyor. Kiplas yönetimi kendine has yöntemiyle TÜPRAŞ işverenini yönlendiriyor. Buradan tekrar sesleniyoruz! İcazet aldıkları yeri gözden geçirsinler”dedi.

“İşçilerin talebine cevap verecekler, rüşvet değil”

Patronun teklif ettiği ücret zammını “rüşvet” olarak niteleyen işçiler, “TÜPRAŞ işvereni bize ilk altı ay için 1 maaş ekstra para teklifinde bulundu. Bu ücret ne kök, ne saat, ne de vardiya primine yansımayacak. Bunun karşılığında da ‘Bize teklifinizi revize edin’ dediler. Bu bir teklif değil, bu bir rüşvettir. 4 bin 300 rafineri işçisinin talebine cevap verecekler, rüşvet değil” ifadelerini kullandı.

İşçiler son olarak patronun niyetinin TİS sürecini tıkamak olduğunu belirterek “Sözleşmeyi Yüksek Hakem Heyeti’ne götürmek ise buyursunlar, bizi bunla korkutamazlar. Bilsinler ki böyle bir hamle 30 yıllık bir kavganın başlangıcı olacaktır” dedi.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kocaeli / Petrol-İş / TİS / TÜPRAŞ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.