can_gurkan

Soma Katliamı’nın baş sorumlularından Can Gürkan’a tahliye!

Sol Defter- Haber - 18 Nisan 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Tayyip Erdoğan’ın “Dönem kızgın demiri soğutma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir” sözlerinin muhatabı anlaşıldı.

Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili 5’i tutuklu 51 sanıklı davada mağdur ve müşteki yakınlarının temyiz başvurusunu inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin ödül gibi cezasını onayladı.

SOMA’DA ‘ADALET’ BÖYLE GELDİ: ‘ASIL PATRON’ ALP GÜRKAN’A BERAAT, SANIKLARA ÖDÜL GİBİ CEZALAR

Üst mahkeme, onay kararıyla birlikte katliamın baş sorumlularından olan Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın tahliyesine hükmetti.

Mahkeme ayrıca Can Gürkan’a ruhsat sahibi ve rödovansçı olarak maden ocağı işletme icrasından yasaklanmasına dair yerel mahkeme kararını da kaldırdı. Böylece Can Gürkan’a tekrar maden işletebilme yolu açıldı.

Ne olmuştu?

Soma Davası’nın dört yıl süren yargılaması sonucunda 11 Temmuz 2018’de görülen karar duruşmasında mahkeme; “Asıl patron benim” diyen Alp Gürkan’ın aralarında olduğu 37 kişiyi beraat ettirmiş, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 15 yıl, İşletme Müdürü Akın Çelik ve şirketin teknik nezaretçisi Ertan Ersoy’a indirimle 18 yıl, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı’ya 22 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Can Gürkan / iş cinayeti / Soma madenci katliamı / Soma Madencilik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.