asgari-ucret-zam-orani-belli-oldu-6667745_x_8393_o1

Ücretler eriyor, işsizlik yükseliyor

Sol Defter- Haber - 23 Nisan 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Rapora göre sanayi sektöründe çalışan yaklaşık 4 milyon işçinin ortalama günlük ücreti 150 TL olarak ölçüldü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini baz alan rapora göre sanayide 2018’in son 3 çeyreğinde reel ücretler düzenli olarak gerilerken, 4’üncü çeyrekte ücretler, bir önceki döneme oranla yüzde 9’dan fazla eridi.

‘BÜYÜME’ RAKAMLARI MAAŞLARA YANSIMADI

Dolar bazında bakıldığında ise ikinci çeyrekte yüzde 12 olan gerileme, doların hızla yükseldiği üçüncü çeyrekte yüzde 18, son çeyrekte ise yüzde 2’de kaldı.

Yılın tamamında ise 2017’ye göre ücretlerde 20 puanlık bir gerileme yaşandı. Rapora göre sanayide ücretlerin yıllık seyrine bakıldığında, 2017’de ekonomi yüzde 7.4 büyürken, refah artışı ücretlere yansıtılmadı.

İŞVERENLER YÜKSEK ENFLESYONA RAĞMEN ÜCRETLERE ZAM YAPMIYOR, İNDİRİME GİDİYOR

2018’de ise son çeyrekteki küçülmeye rağmen yüzde 2.6 olan büyüme rakamları yine maaşlara yansımadı ve ücretler, 2017’deki düzeyini aşamadı. Hazırlanan endekse göre sanayi çalışanlarının maaşları yaşanan kayıpların etkisiyle 2015 seviyesine dönmek üzere.

Ekonomik krizle birlikte işsiz mühendis sayısının artarak 91 bine çıktığına dikkat çekilen raporda şu tespitlere yer verildi:

“2018’in özellikle son çeyreğinde sert bir biçimde gerilemeye başlayan reel sanayi ücretlerinin 2019’da ne olacağı, krizin seyrine, işsizliğin ve enflasyonun alacağı biçime bağlı. 2019’da işsizlik oranlarındaki artış, asgari ücret çalışanlarının ücretlerini etkilemezken, daha yüksek gelir dilimlerinde çalışanların taleplerini baskılamaktadır. İşverenler, krizi gerekçe göstererek yüzde 20’lik enflasyona rağmen zam yapmamakta, ücrette indirime bile cüret etmektedirler.”

EN AZ ÜCRET GİYİM SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINDA

Sanayide ortalama günlük ücret 150 TL iken, sektörler arasında da ciddi farklılıklar gözleniyor. 525 bin ücretliyi istihdam eden giyimde günlük ücret 84 TL’ye kadar düşüyor. Onu takip eden ikinci en çok kişi istihdam eden gıda sektöründe ücretli sayısı 445 bine yaklaşırken kişi başına günlük ücret 102 TL ile günlük ücretin neredeyse üçte ikisi düzeyinde kaldı. Yüksek istihdamlı ama düşük ücretli bir diğer sektör tekstil oldu. 413 bin sigortalının çalıştığı sektörde ücret 101 TL’de kaldı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: enflasyon / sanayi üretimi / ücretler /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.