fiat-reno

Fiat-Renault birleşmesi: ‘Çaresizlikten doğan 33 milyar euroluk evlilik’

Sol Defter- Haber - 30 Mayıs 2019 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

27 Mayıs 2019 – BBC Türkçe

Renault logosuEPA
Renault’da en büyük hisseye sahip hükümetten bugün birleşme konusunda yeşil ışık geldi

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg sitesindeki bir yorumda Fiat Chrysler ile Renault’yu , dünyanın üçüncü en büyük motorlu araç şirketi haline getirecek birleşmenin, sektörün içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle, çaresizlikten doğan bir birleşme olduğu kaydedildi.

Son olarak Fransa’da en büyük hissesi devlete ait otomotiv şirketi Renault ile İtalyan-Amerikalı rakibi Fiat Chrysler arasındaki birleşme pazarlığına hükümetten yeşil ışık gelmesiyle anlaşmaya iyice yaklaşılmıştı.

Dünyanın en büyük otomotiv şirketleri sıralamasında ilk iki sırada şu anda Volkswagen ile Toyota var. Fiat ve Renault birleşmesi gerçekleşirse şirket yılda 9 milyona yakın araç üretme kapasitesiyle dünyanın üçüncü en büyük üreticisi haline gelecek.

Renault’un stratejik müttefiki Nissan ile birlikte düşünülürse o zaman grup dünyanın açık ara farkla en büyük üreticisi haline gelmiş oluyor.

Neden çaresizler?

Chris Bryant imzasıyla yayımlanan Bloomberg’deki yorumda öncelikle Fiat’ın da Renault’un da zarar etmediği ya da batma tehlikesiyle yüzyüze olmadığı hatırlatılarak “Peki o zaman neden böyle bir adım atıyorlar?” sorusunun yanıtı aranıyor.

Bloomberg’deki yoruma göre Avrupa piyasalarında daha zayıf olan Fiat’ın kendisine partner olarak örneğin Peugeot değil de Avrupa piyasasında daha başarılı olan Renault’u seçmiş olmasının sebebi de burada yatıyor.

Buna maliyetler ve yatırımlarda yapılacak tasarruf hesapları da ekleniyor.

Evdeki hesap

Fiat birleşmenin yılda 5 milyar euro civarında bir toplam tasarruf sağlayabileceğini düşünüyor. Fakat Bloomberg yazarına göre bu tutar gerçekçi olmayabilir. Fiat maliyet düşürmenin en hızlı ama en de acı reçetesi olan fabrika kapatma yoluna gitmeyeceğini açıkladı. Onun yerine ortak hammadde alımları, ortak platformlar ve araştırma geliştirme faaliyetlerinden tasarruf edileceğini söylüyorlar. Bloomberg’e göre bu yolla sağlanabilecek olan tasarrufun 3,5 milyar euro civarında kalması daha muhtemel.

Bunların ötesinde iki şirketin birleşme sonrasında dünya piyasalarında hisselerinin değerleneceğini de umdukları not edilmiş.

Buna karşılık iki şirketin birleşmesinin bazı riskleri de olduğuna dikkat çekiliyor.

Bunlardan biri, şirketin yönetiminin çok daha karmaşıklaşması ve yönetimsel risklerin artması.

Bir başka soru ise birleşmenin nasıl bir güç dengesi içinde gerçekleşeceği. Kim küçük kim büyük partner olacak sorusunun cevabını şu anda iki şirket de eşit ortaklar formülüyle yanıtlıyor.

Fakat Bloomberg yazarı bunun kağıt üzerinde mümkün olduğunu ancak eşit ortaklı birleşmelerin nadiren başarılı olduğunu yazmış. Örneğin Fiat’ın Chrysler’le birleşmesinin başarılı ama daha önce Daimler’in Chrysler ile birleşme denemesinin bir felaket olduğunu söylüyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Fiat / Renault /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.