ARTI GERÇEK- Gezi Parkı eylemlerinin bugün altıncı yılı. Yıldönümü nedeniyle çok sayıda kişi Taksim’de bir araya gelerek anma etkimliği düzenlemek istedi. Ancak polis yürüyüş yolunu barikatlarla kapattı.

Taksim Dayanışması, Makine Mühendisleri Odası önünde bir araya gelerek, Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Kitle, İstiklal Caddesine çıkmak istediği sırada polisin barikatı ile karşılaştı. Sokağı barikatlarla kapatan polisler, kitlenin geçişine izin vermedi. Burada kısa bir konuşma yapan Gezi Dayanışması’ndan Avukat Can Atalay, “Adına beka dediklerini şey için Taksim’e karanfil bırakamayacağımızı söylüyorlar. Türkiye’nin her yeri Gezi’dir her yeri direniş yeridir.” dedi. Açıklamanın ardından kitle, İstiklal Caddesine girmeden, TMMOB binasına yürüyüş halinde geri döndü.

 

Yürüyüşe, Gezi eylemlerinde hayatlarını kaybeden Berkin Elvan, Erhem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz’ın anneleri ile HDP Milletvekili Ahmet Şık ve TİP Milletvekili Erkan Baş da katıldı.

 

 

Yürüyüşü organize eden Taksim Dayanışması’ndan 6. yıldönümü dolayısıyla yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bizler, Taksim Dayanışması ve Gezi Direnişinde demokratik ve barışçıl tepkisini gösteren milyonlarca yurttaş olarak; 2012 yılının şubat ayında yaptığımız ilk toplantımızdaki taleplerimizin de, Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesildiği ve çadırlarımızın yakıldığı günlerdeki tepkimizin de, gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hesap  soruşumuzun da parklarda, meydanlarda. sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam için direnen milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasında durmaya devam ediyoruz. Bu taleplerimizi bir ker daha dillendirmek ve savunmak için herkesi 24•2’3 Haziran’da Silivri duruşma salonlarında görülecek GEZİ davasına bekliyoruz. Çünkü biliyor ve inanıyoruz ki, Gezi Umuttur, Umut Bitmez.”