bükköy-maden

İş cinayeti “olası kastla öldürme” suçudur

Sol Defter- Haber - 1 Haziran 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bursa’daki Bükköy Madencilik’te 2009 yılında 19 işçinin hayatını kaybetmesine neden olan iş cinayetine ilişkin davada verilen karar, Yargıtay tarafından ikinci kez bozuldu.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin verdiği bu karar, iş cinayetleri için örnek nitelikte.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz’ın haberine göre 12. Ceza Dairesi kararında, “taksirle ölüme neden olmak”tan ceza alan sanıkların “olası kastla öldürme” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Kararda, “Defalarca yapılan tespitler ve uyarılara rağmen hatalı, eksik ve tehlikeli çalışmayı sürdüren sanıkların grizuyu öngörmelerine rağmen, engelleyici çalışma yapmadığı, tehlikeli durumu gizlemek suretiyle, olursa olsun düşüncesi ile hatalı ve hileli faaliyetlerine devam ettikleri” ifadeleri yer aldı.

Dairenin görüşü doğrultusunda karar verilirse sanıklara en az 19’ar yıl hapis cezası verilecek.

Ne olmuştu?

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, 11 Aralık 2009 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında 19 işçi yaşamını yitirmişti.

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2011’de biten ilk davada, maden ocağı işletmecisi Fahrettin Şolpan, İşletme Müdürü Hayrettin Çelik ve şef Bayram Erdoğan’a “taksirle ölüme neden olmak”tan 6 yıl 8’er ay, Bükköy Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan ile iki yönetim kurulu üyesine de 5’er yıl hapis cezası verilmişti.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2014 yılında bu kararı bozmuştu. Sanıklara “olası kastla öldürme” suçlamasından ceza verilmesi gerektiği belirtilmişti.

Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi ise 2016 yılında verdiği ikinci kararda, Yargıtay’ın görüşünün aksine ilk kararında ısrar etmişti.

Gazete Karınca

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.