tupras-ist-koc

TÜPRAŞ işçileri Koç’un kapısına dayandı: Sözleşme YHK’de, işçinin sabrı sınırda

Sol Defter- Haber - 26 Haziran 2019 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Vedat YALVAÇ
Evrensel Gazetesi / İstanbul

4 bin 300 TÜPRAŞ işçisi ile Koç Holding arasında yürütülen toplusözleşmede, ara bulucu sürecinde de anlaşma sağlanamayınca işçiler Koç’un kapısına dayandı. İstanbul Kuzguncuk’ta bulunan Koç Holding önüne gelen Petrol-İş üyesi işçiler, Koç Holding’in işi yokuşa süren tutumuna tepki göstererek hiçbir tehdide boyun eğmeyeceklerini, mücadeleden geri adım atmayacaklarını ifade etti.

TÜPRAŞ’ta örgütlü Petrol-İş’e bağlı 4 şubenin yöneticileri ile yüzlerce işçinin Koç Holding önünde yaptığı eylemde konuşan Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar, sabrın bir sonunun olduğunu ifade etmek için geldiklerini belirterek “4 şubemizin yürüttüğü ve bizim de merkez olarak arkasında durduğumuz tüm eylemlilikleri, beraberce bugüne kadar getirdik. Bugün de arkadaşlarımızın almış olduğu kararın arkasında durarak buradayız” dedi.

“YÖNETİCİLER DOĞRU BİLGİ AKTARMIYOR”

Fotoğraf: Evrensel

Gelinen durumun iç açıcı olmadığını ifade eden Ali Ufuk Yaşar şöyle devam etti: Batman’daki, Kırıkkale’deki, İzmit’teki ve Aliağa’daki yöneticilere soruyorum. Burada operatör 7 senede yetişiyor. Herhalde bu yöneticiler bu Koç Holdinge olayı doğru anlatmıyor. Dolayısıyla geldiğimiz noktada halen daha sözleşmenin konusu olmayacak konularla bizi geriyorlar. Buraya biz kimseye saygısızlık etmek için gelmedik. Biz Koç grubunun ne kadar önemli bir kurum olduğunu, 80 bin istihdamı ile beraber, birçok sendikalı çalışanının olduğunu ve sendikayla çalışmak istediğini zaten biliyoruz. Ama zannediyoruz ki yöneticiler size doğru şeyler anlatmıyor. Arkadaşlarımız huzursuz. Huzursuzluk neye yarayacak? Verimsizliğe sirayet edecek. Arkadaşlarımız buradaki aidiyet duygusunu kaybediyor. Farkında değil misiniz?

Sözleşmenin tıkandığı maddelerin sözleşmenin konusu olan maddeler değil kazanılmış haklar olduğuna dikkat çeken Yaşar, “Hep beraber bu masadan kalkarsak iş barışını sağlayabiliriz. Eğer anlaşarak kalkmazsak yarın TÜPRAŞ’ta 4 bin 300 çalışanın aidiyetine, verimliliğine kim garanti verebilir?” uyarısında bulundu.

“KAZANIMLAR PAZARLIK KONUSU DEĞİL”

Fotoğraf: Evrensel

Hazırlanan basın metnini ise Petrol-İş Merkez Yönetim Kurulu adına Mustafa Mesut Tekik okudu.

TÜPRAŞ’ta Yüksek Hakem Kurulundaki toplusözleşmeye ilişkin üç görüşme yapıldığını aktaran Tekik şunları söyledi: Ülkemizin en büyük sanayi kuruluşu olan TÜPRAŞ’ta sendikamız bu dönemde müzakerede ısrarcı olmuş ve böylesi önemli ve stratejik bir işletmede sözleşmenin işçi ve işverenler dışında bir başka irade tarafından bağıtlanmasını uygun görmemiştir. Bu tavrımızın sürdüğünü belirtiyor, TÜPRAŞ’ta dört ayrı rafineride 4 bin 300 işçiyi kapsayan sözleşmenin müzakere yoluyla bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak son görüşmelerde, işverenin bir dayatmaya dönüşen üç maddedeki taleplerinin devam ettiğini görmekteyiz. Daha önce de belirttiğimiz üzere, 3 yıllık sözleşme kapsam süresi, vardiya sisteminde değişiklik ve mazeret izinleri hususunda duruşumuz bellidir. Bu konularda herhangi bir dayatmayı kabul etmiyor, sendikamız ve işyerimizin hassasiyetlerini gözeterek, kazanımlarımızı pazarlık konusu yaptırmayacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz.

“TÜPRAŞ’taki 4 bin 300 üyemizin kararlılığından güç alan sendikamızın, hiçbir tehdide boyun eğmeyeceğini vurguluyoruz” diyen Tekik, Koç Holdinge, toplusözleşmeyi araya başka bir irade sokmadan bitirme çağrısı yaptı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Petrol-İş / TİS / TÜPRAŞ / YHK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.