FARC-yeniden

‘Silahlı mücadeleye dönüş’ çağrısı yapan FARC yöneticilerine tutuklama emri

Sol Defter- Haber - 30 Ağustos 2019 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Artı Gerçek internet haber sitesine göre, Kolombiya’da 2016’da hükümetle barış anlaşması imzalayarak silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) yeniden silahlanma çağrısı yapan 4 eski üst yöneticisi hakkında tutuklama kararı verildi.

Barış anlaşmasını uygulama organlarından Özel Barış Hukuku (JEP) mahkemesi, FARC’ın eski yöneticilerinden gerçek adı Luciano Marin olan “Ivan Marquez”in yeniden silahlanacaklarına ilişkin açıklama yaptığı dünkü videoda görülen, örgütün önde gelen 4 ismi hakkında tutuklama emri çıkardı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, videoda silahlı oldukları görülen Marin ve yanındaki FARC’ın bazı üst yöneticilerinin, 2016 barış anlaşması çerçevesinde kendilerine tanınan imtiyazları kaybettiği bildirildi.

‘SİLAHLI MÜCADELEDE YENİ BİR AŞAMA’

Kolombiya hükümetiyle FARC arasındaki barış anlaşmasında, örgütün başmüzakereciliğini de yürüten Marin, dün yayımlanan videoda, “silahlı mücadelede yeni bir aşamaya geçildiğini” duyurmuştu.

Videoda, çevresinde eski FARC militanlarının bulunduğu görülen Marin, hükümetin barış anlaşmasına ihanet ettiğini, bu nedenle yeniden silahlanma kararı aldıklarını belirtmişti.

Marin, “Devlet en önemli yükümlülüklerini yerine getirmedi, vatandaşlarının yaşam haklarını korumadı ve özellikle siyasi sebeplerle düzenlenen suikastlardan vazgeçmedi” diyerek, bundan sonra farklı taktikler uygulayacaklarını, sadece kendilerine yapılan saldırılara karşılık vereceklerini ve fidye için adam kaçırmayacaklarını ifade etmişti.

FARC'tan 'silahlı mücadeleye dönüş' açıklaması

FARC’tan ‘silahlı mücadeleye dönüş’ açıklaması

Kolombiya’da FARC’ın iki eski lideri, silah bırakmayı reddetmiş eski komutanlarla birlikte ‘Faşist paramiliter grupların saldırılarına karşılık verilmesi’ için silahlanma çağrısı yaptı.

YARIM YÜZYILIN ARDINDAN SİLAHI BIRAKMIŞLARDI

FARC, yarım yüzyılı aşan çatışma geçmişinin ardından 27 Haziran 2017’de elindeki son silahı da Birleşmiş Milletler’e (BM) törenle teslim etmişti.

Mesetas kenti kırsalındaki La Guajira toplanma alanındaki törene, dönemin Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, BM Kolombiya Misyon Şefi Jean Arnault ve örgüt Lideri Rodrigo Londono katılmıştı.

Londono, bir daha ellerine silah almayacaklarını açıklamıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da, yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

YENİ DEVLET BAŞKANI BARIŞA KARŞI

Kolombiya’da 2018’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde, aşırı sağcı Demokrat Parti’nin adayı Ivan Duque Marquez birinci çıkmıştı.

Marquez, selefi Juan Manuel Santos’un FARC ile Ekim 2016’da imzaladığı barış anlaşmasının bazı hükümlerine karşı olduğunu ilan etmişti.

Duque Marquez, FARC liderlerinin hapse atılması ve Barış İçin Özel Adalet Yasası uyarınca kazandıkları haklardan mahrum bırakılmaları gerektiğini savunmuştu. (HABER MERKEZİ)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ateşkes / gerilla savaşı / Kolombiya /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.