esenyurt-polis-cemberi

Esenyurt’ta “Demokrasi Nöbeti”ne polis saldırısı: 15 gözaltı…

Sol Defter- Haber - 29 Eylül 2019 - Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul Esenyurt’ta başlatılan “Demokrasi Nöbeti”ne polis saldırısı: 15 kişi gözaltında

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara karşı başlatılan “Demokrasi Nöbeti” eylemleri İstanbul’a taşındı. Esenyurt’ta düzenlenmek istenen nöbete polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı, on kişiyi gözaltına aldı. Polis saldırısında fenalaşan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül hastaneye kaldırıldı.

Cumhuriyet Kent Meydanı’nda yapılan oturma eylemine HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek HDP’li vekiller Murat Çepni, Saruhan Oluç, Kemal Bülbül, Ömer Öcalan ve Nejdet İpekyüz, CHP’li vekil Ali Şeker’in yanı sıra emek ve meslek örgüleri de katıldı. Kent Meydanı bekçi ve polislerce ablukaya alınırken, meydana giriş-çıkışlar ise halka kapatıldı.

Polisten gazlı, plastik mermili saldırı

Polisin Demokrasi Nöbeti için toplanan kitleye saldırısı sırasında çok sayıda kişi yaralandı. Saldırı sonrası ara sokaklara çekilen kitle ıslık ve zılgıtlarla yürüyüş düzenledi. Polisler ile HDP’li vekiller arasında tartışma sürerken yaşanan arbedede HDP’li vekil Kemal Bülbül yaralandı. Bülbül ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis müdahalesinde 15 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların polis otosunun dışında ve içinde darp edildikleri belirtildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemezken, gözaltıların Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

Saruhan Oluç: “Saldırıyı kınıyoruz”

Emek ve meslek örgütlerinin alana girmesine izin verilmezken HDP’li vekil Saruhan Oluç burada kısa bir açıklama yaptı. Oluç, meslek örgütleri ile bir açıklama yapmak istediklerini fakat buna izin verilmediğini belirterek, sadece vekillerin nöbet tutmasına izin verdiklerini söyledi. Oluç, “Biz bunu kınıyoruz. Türkiye’deki demokrasi ve hukuk mücadelesinin asla sona erdirilemeyeceğini bir kez daha vurguluyoruz. Buraya bizi desteklemeye gelen emek ve meslek örgütlerine teşekkür ederiz. Onlarla zaten birlikteyiz. Bu dayanışmayı daha da büyüteceğiz” diye konuştu.

Özlem Tolu: “Demokrasiden yana tavrımızı sürdüreceğiz”

KESK adına konuşan Özlem Tolu ise, barış ve demokrasi için mücadele eden HDP’li vekillerin yanında olduklarını söyledi. Tolu, “Halk iradesinden söz edenler bugün halk iradesini gasp ederek antidemokratik uygulamalarını sürdürüyorlar. Sürecin yeni başlamadığını biliyoruz. Demokrasiden yana tavrımız sürdüreceğiz” dedi.

HDP: “Sessiz Kalmayacağız”

Öte yandan HDP İstanbul İl Örgütü polislerin orantısız müdahalesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Bugün 17.00-19.00 saatleri arasında Esenyurt Meydanı’nda milletvekillerimiz Saruhan Oluç, Kemal Bülbül, Ömer Öcalan, Necdet İpekyüz, Züleyha Gülüm, CHP milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda siyasi parti, kurum temsilcisi, kayyumlara karşı yapmak istedikleri oturma eylemi esnasında coplu ve plastik mermili saldırıya uğradı. Bu saldırı karşısında sloganlarla polise tepki gösteren kitleye polis aynı yöntemlerle saldırdı. Kayyumlar eliyle halkımıza dayatılan irade gasplarına karşı sessiz kalmayacağımızın bilinmesini isteriz. Zorba ve yok sayan bir zihniyetin ürünü olan kayyumlar gidecek. Bu ülkenin asıl öğeleri olan halklarımız hukuktan yana tavrını sergilemeye devam edecek. Hiçbir zorba yöntem bizleri yolumuzdan alıkoyamaz. Bu temelde demokratik eylemlerimiz devam edecektir” denildi.

Gözaltına alınan 15 kişi Esenyurt Kıraç Karakolu’nda bekletiliyor. Avukatların karakola yeni girebildikleri öğrenildi.

Sendika.Org, Mezopotamya Haber Ajansı (Fotoğraflar: Karşı Mahalle, T24)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Esenyurt / HDP / Kayyum /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.