dev-tekstil

Dev Tekstil üyesi işçiler tutuklandı

Sol Defter- Haber - 12 Ekim 2019 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Çorlu ve Çerkezköy’de 4 Ekim günü, Dev Tekstil İşçileri Sendikası yöneticileri ve üyelerine yönelik düzenlenen ev baskınlarında, gözaltına alınan 17 kişi 8 gün sonra savcılığa sevk edildi. Savcılıktan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen 17 kişiden 7’si “yasa dışı örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı, 8 kişiye ise denetim serbestlik verildi.

“Piknik ve mitinge katılım yasa dışı örgüt faaliyeti sayıldı”

Dev Tekstil İşçileri Sendikası, konuyla ilgili şu açıklamaları paylaştı:

Gerekçe olarak, sendikamızın ve Bağımsız Kadın Birliği’nin Trakya bölgesinde yürüttüğü faaliyetler gösterildi. Sendikamızın gerçekleştirdiği piknik, 1 Mayıs mitingine katılım, 8 Mart mitingine katılım, çeşitli yayın evlerinden çıkmış Kültür Bakanlığı bandrollü, kitapları bulundurmak, eşinden şiddet görmüş kadınlara yardım amaçlı kermes vb. yapmak… Yasa dışı örgüt faaliyeti olarak görüldü. Bu gerekçelerle tutuklama ve adli kontrol saldırısı devreye sokuldu… Sunulan gerekçeler saldırının sınıf mücadelesini engellemeye dönük olduğunu gösteriyor.

“İktidarın saldırılarına karşı dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz”

Dev Tekstil İşçileri Sendikası, sendika yöneticileri ve üyelerinin tutuklanması karşısında dayanışma çağrısında bulundu.

Emekçilere ve halklara karşı açlık, yoksulluk, yıkımdan başka bir şey sunmayan iktidarın saltanatına karşı fabrikalarda hayatın her yerinde emek, onur, gelecek mücadelesini birlikte büyütmeye çağırıyoruz. Sendikamıza ve devrimci işçilere karşı hiçbir “hukuki” dayanak olamadan gerçekleştirilen keyfi tutuklama saldırısı karşısında dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz. Baskılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz! Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çerkezköy / Çorlu / Dev Tekstil /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.