odtü-acilis

ODTÜ Rektörü protesto ihtimaline karşı akademik yıl açılış törenini iptal etti, protesto edebilecek öğrencilere soruşturma açtı

Sol Defter- Haber - 5 Kasım 2019 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ODTÜ Rektörü protesto ihtimaline karşı akademik yıl açılış törenini iptal etti, protesto edebilecek öğrencilere soruşturma açtı

ODTÜ Rektörü Verşan Kök, 23 Eylül’de yapılması planlanan akademik yıl açılış törenini iptal etmişti. İptal kararı akademik yıl açılışını yapılacağı salon davetlilerle doluyken alınmıştı. ODTÜ ormanlarının imara açılması ile birlikte geçtiğimiz dönemden beri eleştirilerin odağında olan Kök’ün adı hukuksuzluklar ve yolsuzluklar ile alınıyor. Üniversite bileşenleri tarafından sıklıkla protesto edilen Kök, akademik yıl açılış törenini de protesto edilmekten korktuğu için “güvenlik gerekçesi” ile iptal etmişti.

Kadın Kolektifi@kadinkolektifi

Verşan Kök’ün protesto edilme ihtimaline karşı iptal ettiği ODTÜ akademik açılış töreninden, birçok öğrenciye soruşturma açıldı.

Verşan Kök’ün öğrenci korkusu hala sürüyor. ODTÜ’den gidene kadar da protesto edilmekten korkacaksın!

Resmi Twitter'da görüntüle
Kadın Kolektifi adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

Ancak Kök, akademik yıl açılış töreni iptal edilmese kendisini protesto edebilecek öğrencilere soruşturma açtı. Konuyla ilgili öğrencilere ulaşan soruşturma tutanağında, akademik yılın öğrenciler tarafından protesto edilebilmesi ihtimaline karşı iptal edildiği belirtildi. Öğrencilerin el ilanı dağıtmaları ve sırt çantalarını aratmamaları da soruşturmaya konu edildi. Öte yandan üniversitelilerin,  “Akademik personeli tahrik edici” davranışlarda bulunduğu iddia edildi.

04.11.2019 – Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ODTÜ / ODTÜ Rektörü /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.