Gebze-mitingi

İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçlerinden metal işçileriyle dayanışma eylemi

Sol Defter- Haber - 1 Şubat 2020 - İşçi Gündemi / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

MESS’in dayatmalarını kabul etmeyerek “grev” diyen metal işçilerinin yanında olduğunu vurgulayan İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri yarın Kadıköy’de metal işçileriyle dayanışma için eylem yapacak.

130 bine yakın metal işçisini ilgilendiren MESS grup toplu iş sözleşmesinde Türk Metal’in yüzde 17’ye imza atmasının ardından Birleşik Metal-İş, MESS kapsamındaki fabrikalardan temsilcileri toplamıştı. Toplantıda yapılan oylamayla 41 fabrikada 10 bin işçinin 5 Şubat’ta greve çıkacağı karara bağlandı.

Birleşik Metal-İş’in dayanışma çağrısına ise İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri yanıt verdi. İstanbul Emek Barış Demokrasi Güçleri yarın saat 16.30’da Kadıköy’de metal işçileriyle dayanışma için eylem yapacağını duyurdu.

İstanbul’da Emek Barış Demokrasi Güçleri, MESS’in dayatmalarını kabul etmeyerek 5 Şubat’ta greve çıkma kararı alan Birleşik Metal-İş üyesi işçilerle dayanışmak için bugün Kadıköy’de eylem yaptı. “Grev başta 130 bin metal işçisini ve ardından da bir çığ gibi işçi sınıfının bütününü etkileyecektir” denilen açıklamada metal işçilerinin greviyle dayanışma çağrısı yapıldı.

Açıklamada konuşan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı, bir tarafta olabildiğince zenginleşmenin, şatafatın ve israfın arttığına öte yandan yoksullaşmanın derinleştiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Faturalarımız her ay yükseliyor, ekmeğimiz her gün küçülüyor. Temel ihtiyaçlarımıza sürekli zam geliyor. Saatlerce çalışıyoruz. Kötü koşullarda iş kazalarıyla, iş cinayetleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Tatil nedir, izin nedir bilmeden, emeklilik hayali kuramadan yaşıyoruz. Emekçilere 3-5 kuruş zammı dayatıyorlar. Hakkını arayanı işten atıyorlar, sendika faaliyetlerini engelliyorlar, bizi işsizlikle tehdit ediyorlar. İşte bu cenderenin içinde metal işçileri yoksullaşmayı durdurmak istiyor, sefalet ücretlerine ve kölelik koşullarına karşı çıkıyorlar. 41 fabrikada 11 bin işçiyi kapsayacak bu grev 130 bin metal işçisini ve ardından bir çığ gibi işçi sınıfının bütününü etkileyecektir. Bizler, işçilerin aldığı grev kararını yürekten destekliyor ve tüm işçileri metal işçilerinin grevlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Düşük ücret politikalarına, grev yasaklarına karşı fabrika önlerinde, sokaklarda meydanlarda metal işçilerinin yanında olacağız” diye konuştu.

(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)


Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Barış ve Demokrasi Güçleri / İstanbul Emek / Metal Grevi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.