lubnan-eylemler

Lübnan’daki ekonomik krize karşı başlayan eylemler devam ediyor

Sol Defter- Haber - 12 Haziran 2020 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Lübnan'daki eylemlere binlerce kişi katıldı

 Lübnan’daki eylemlere binlerce kişi katıldı | Fotoğraf: Houssam Shbaro/AA

Lübnan’da başkent Beyrut başta olmak üzere ülkenin kuzeyindeki Trablusşam, güneydeki Sayda ve Sur ile diğer birçok bölgede, akşam saatlerinden itibaren eyleme başlayan yüzlerce Lübnanlı, yolları trafiğe kapattı.

Doların son iki günde 4 bin Lübnan lirasından 6 bin Lübnan lirasının üzerine çıktığına ve artan işsizlik ile hayat pahalılığına dikkati çeken kitle, bu durumdan sorumlu tuttukları hükümet ve Merkez Bankasını protesto etti.

Lübnan’da eylemler | Fotoğraf: Houssam Shbaro/AA

MERKEZ BANKASINDAN AÇIKLAMA

Yazılı bir açıklama yayımlayan Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame ise, Lübnan lirasının ABD doları karşısındaki değer kaybının sosyal medyada abartılı şekilde gösterildiğini iddia etti.

Ülkede faaliyet gösteren tüm döviz işletmelerinin, Merkez Bankasından bir Amerikan dolarını 3 bin 850 Lübnan lirasına alabileceklerini ve bunun daha sonra aşamalı olarak 3 bin 200 Lübnan lirasına kadar gerileyeceğini aktaran Selame, ruhsatlı işletmelerin Merkez Bankasına döviz ihtiyacının gerekçesini belirtmesi halinde 48 saat içinde bu işletmelere havale yapılacağını kaydetti.

Selame, ruhsatı olmadan döviz alışverişi yapanlar hakkında ise yasal işlem yapılacağını bildirdi.

Lübnan’da eylemler | Fotoğraf: Houssam Shbaro/AA

LÜBNAN’DAKİ EKONOMİK DURUM

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından oldukça kırılgan bir yapıya sahip Lübnan ekonomisinin, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşadığı ifade ediliyor.

Sermayenin çıkışına karşı sert uygulamalara başvuran bankalar, aylardan beri yurt dışı havalelerini askıya almış ve müşterilerin hesaplarındaki dövizleri çekmelerine kısıtlamalar getirmiş bulunuyor.

Reklam

Birkaç aydan bu yana yerel para birimi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da karaborsada her geçen gün değer kaybetmeye devam ediyor. Resmi kurda bir Amerikan doları 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen birkaç aydan beri karaborsada 4 bin liranın üzerinde işlem görüyor.

Lübnan’da eylemler

Fotoğraf: Houssam Shbaro / AA

Başbakan Hassan Diyab da ülkesindeki kamu borcunun 90 milyar doları aştığını ve Lübnan’ın, tarihinde ilk kez temerrüde düştüğünü belirtmişti.

Lübnan hükümeti, her yıl 2 milyar olmak üzere 10 milyar dolar kredi almak için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelere başladığını açıklamıştı.

BİR GRUP MERKEZ BANKASINA GİRMEYE ÇALIŞTI

Bir grup eylemler sırasında başkent Beyrut’taki Merkez Bankasına girmeye çalıştı.

Reklam

Başkentin Hamra Caddesi’nde yer alan Merkez Bankasına girmeye çalışan bir grup, bahçenin büyük demir kapısını aşarak içeri girmeye çalıştı ancak güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine geri çekilmek zorunda kaldılar.

Lübnan’da eylemler

Fotoğraf: Houssam Shbaro / AA

Eylemler devam ederken güvenlik güçleri kitleye saldırdı.

Lübnan Kızılhaç Örgütü, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Trablusşam kentindeki gösterilerde yaralanan 33 kişiye ilk yardım müdahalesi yapıldığı, 8 yaralının da hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, başkent Beyrut’taki Riyad Sulh Meydanı’nda da sağlık müdahalelerini sürdürdüğü kaydedildi.

Lübnan’da eylemler | Fotoğraf: Houssam Shbaro/AA

Fotoğraf: Houssam Shbaro/AA

(EVRENSEL – DIŞ HABERLER)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işsizlik / Lübnan / Pahalılık /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.