tuma_celik

HDP, “nitelikli cinsel saldırı” ile suçlanan Milletvekili Tuma Çelik’i ihraç etti

Sol Defter- Haber - 20 Temmuz 2020 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hakkında “nitelikli cinsel saldırı suçu” isnadıyla yürütülen soruşturma dosyasının fezlekeye dönüştürülüp TBMM’ye gönderilmesi üzerine HDP’den istifa ettiğini duyuran Milletvekili Tuma Çelik hakkında ihraç kararı çıktı.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında partinin tüzüğü gereği bir kişi partiden istifa etmiş olsa dahi disiplin soruşturması bitene kadar istifasının kabul edilmediğini belirtti ve bugün itibariyle Disiplin Kurulu’nun kesin ihraç kararı aldığını duyurdu.

Kadına yönelik suçların toplumsal bir sorun olduğunu ve tüm partilerde zaman zaman ortaya çıktığını söyleyen Oluç, HDP’nin kuruluşundan bu yana ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya geldiğini ama bu konuda politik hattı doğrultusunda ve kararlı bir biçimde tavır aldıklarını ifade etti.

Oluç şöyle devam etti:

HDP, kadına yönelik işlenen suçlar konusunda bir bütün olarak ve özel olarak da HDP Kadın Meclisi asla ve asla tavizkar davranmaz, en ufak bir kararsızlık göstermez, gereken tutumu derhal alır. İster milletvekili ister yönetici olsun, HDP bu konudaki tutumunu asla değiştirmez. Bu güvenle davrandık.

HDP kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde son derece kararlı bir partidir. Meclisteki kadın temsiliyetini yükselten parti HDP’dir. 2015 yılından itibaren istikrarlı bir şekilde yapılan bütün seçimlerde Meclis temsiliyetini de ve HDP içindeki özel temsiliyeti de artırmıştır. Mecliste ilk kadın grubu bulunan parti HDP’dir. Kadına yönelik şiddeti hiç kimse HDP’ye saldırmak için fırsata dönüştürmeye kalkışmasın. Biz bu konuda kendimizden çok eminiz.

Sandalye sayısı 57’ye düştü

Tuma Çelik’in parti ile ilişiğinin sonlanması üzerine 24 Haziran 2018 seçimlerinde 66 milletvekili çıkaran HDP’nin sandalye sayısı 57’ye düşmüş oldu.

HDP’de ilk ayrılık Erkan Baş ve Barış Atay’ın TİP’e geçmesiyle yaşanmış, daha sonra yerel seçimlerde belediye başkanlıklarına aday olan Selçuk Mızraklı, Ayhan Bilgen ve Bedia Özgökçe Ertan’ın vekillikleri son bulmuş, son olarak Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekillikleri düşürülmüştü.

HDP’de “eşine şiddet uyguladığı” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan Mensur Işık da ihraç istemiyle disipline sevk edilmişti.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDP / Tecavüz / Tuma Çelik /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.