Artı Gerçek

“Adil yargılama” talebiyle ölüm orucuna giren ve dün yaşamını yitiren Ebru Timtik’in kaçırılan cenazesi polis eşliğinde Gazi Cemevi’ne getirildi. Timtik’in cezaevinde olan kardeşi Barkın Timtik’in cenazeye katılmasına izin verilmedi. Timtik’in cenazesi bugün Gazi Cemevi’nden Gazi Mezarlığı’na yapılan yürüyüşün ardından toprağa verildi.

İLGİLİ HABER

Avukat Ebru Timtik'in ölümüne dünyadan da tepkiler geldi

Avukat Ebru Timtik’in ölümüne dünyadan da tepkiler geldi

Ebru Timtik’in ölümü üzerine farklı ülkelerden gazeteci, politikacı ve meslektaşlarından sosyal medyada paylaşımlar yapıldı: ‘Bir avukat öldürülürse, adalet arayacak binlercesi daha var.’

“Adil yargılama” talebiyle meslektaşı Aytaç Ünsal ile birlikte ölüm orucuna girip, gözetim altında tutulduğu İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik’in Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu’ndaki (ATK) cenazesi polisler tarafından kaçırıldı. Timtik’in cenazesi Gazi Cemevi’ne polis eşliğinde getirildi. Cenazeye çok sayıda zırhlı araçla birlikte polisler eşlik etti.

Cenazenin getirildiği Gazi Cemevi abluka altına alındı. Cemevi’nin giriş çıkışına TOMA araçları yerleştirilirken, giriş çıkışlar bariyerlerle kapatıldığı görüldü. Gazi Cemevi’ne çıkan bütün yollarda bariyerlerle kapatıldı. Cemevine tek taraftan arama yapılarak içeriye alınıyor. Bazı basın mensupları ise içeri alınmadı. Timtik’in yakınları, arkadaşları Cemevnin bahçesinde Timtik için ağıtlar yaktı.

HAVADA HELİKOPTER 

Cemevi ve çevresi helikopterle izleniyor. Taksim’de bulunan İstanbul Barosu’nun açıklamasının ardından kitle Gazi Cemevi’ne geçti.

“SAKİN ÖLDÜ DEMEYİN”

Cem evinde toplanan kalabalık sıkılı yumruklarla Ebru Timtik’in cenazesini karşıladı. Ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal’ın eşi Didem Ünsal cenaze töreninde bir konuşma yaptı. Ünsal “Ebru Timtik’i aranızda tanımayan, onun elini değmediği onun yüreğinin degmediği hiç kimse yok burada biliyorum. Burada onun ne kadar iyi bir insan olduğunu anlatmak bana zor geliyor. Siz biliyorsunuz, siz tanıyorusunuz. Ebru ablamın koca bir yüreği vardı. Ebru abla var gücüyle direndi, son nefesine kadar sevdikleri için sevdiklerini korumak için. Ebru abla, hak, hukuk, adalet savaşçısı; Ebru abla bir adalet tanrıçasıydı. Sakın öldü demeyin. O ölmedi o katledildi.” diye konuştu.

Gazi cemevinde düzenlenen törenin ardından mezarlığa yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Polis müdahalesine tepki gösteren kalabalık Gazi Mezarlığı’na giderek Ebru Timtik’in cenazesini toprağa verdi.

İSTANBUL BAROSU ÖNÜNDE ANMA

İstanbul Barosu’nun önünde Ebru Timtik için anma gerçekleştirmek isteyen yüzlerce kişi İstiklal Caddesi’nde toplandı. Toplanan kalabalık ‘Ebru Timtik ölümsüzdür,”, “Devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganları attı. Avukat Sinan Zincir, “Öüm değil yaşam dedik. Sesimiz Latin Amerika’dan Afrika’ya kadar duyuldu bu ülkenin yargısı duymadı” dedi.

İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu anmaya mesaj gönderdi:

“Adil yargılama talebindeki bir avukatı bugün uğurluyoruz. Ebru Timtik ve diğer meslektaşlar içim haksız bir karar verildi. Hak mücadelesini savunamamak ölümden de beter. Herkes bilmelidir ki bu ölüm engellenebilirdi. Engellemediler. Topyekun devletin duyarsızlığını nasıl izah edebilirler? Mücadelemizi sürdüreceğiz. Ona rahmet dilerken, uğruna adil yargılama hakkının savunucusu olacağımıza söz veriyoruz. Ebru Timtik hep bu mücadeleyle anılacak ve yaşayacak. Ebru Timtik güle güle. Seni uğurlarken bütün hak mücadelesi veren meslektaşların seni her zaman içinde yaşatacak. Ruhun şad olsun.”

AYTAÇ ÜNSAL: ALACAĞIZ HAKKIMIZI

Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal da hastaneden bir mesaj göndererek “Canım avukatım, arkadaşım, adalet yoldaşım… Göz göre göre öldürdüler seni. Ama doğuyorsun sen şimdi halkın yüreğinde. Yüreklerde, beyinlerde doğuyorsun. Var mı dünyada adalet için bir örneği ömrünü veren bir avukat. Alacağız hakkımızı. Senin için alacağız.” dedi.