sisecam_grev_mersin

Petrol-İş: “Grev hakkının fiilen ortadan kaldırıldığının yeni bir kanıtı”

Sol Defter- Haber - 9 Ekim 2020 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Erdoğan Şişecam’da grevi yasakladı, Petrol-İş tepki gösterdi: “Grev hakkının fiilen ortadan kaldırıldığının yeni bir kanıtı”

Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası’nın Şişecam’ın Mersin ve Adana’daki fabrikalarında bugün (9 Ekim) başlatacağı grev, Cumhurbaşkanı Kararı’yla “genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü” gerekçesiyle 60 gün ertelendi.

Resmi Gazete’de Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda şu ifadeler yer aldı:

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketine ait Mersin İli, Akdeniz İlçesi, Kazanlı mevkiinde yer alan soda ve krom üretim tesisleri ile Adana İli, Seyhan İlçesi, Arabali mevkiinde yer alan tuz işletmesinde Petrol-İş Sendikası tarafından alınmış olan grev kararının, genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelenmesine, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 63 üncü maddesi gereği karar verilmiştir.

Petrol-İş: “Grev hakkı kullanılamaz hale getirilmiştir”

Grev yasağına tepki gösteren Petrol-İş, bu kararla işçi sınıfının grev hakkının elinden alındığını belirterek “Bu yasakçı anlayış, demokrasi ve sosyal hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmadığı gibi emekçilerin iş ve ekmek mücadelesine de ket vurmayı amaçlamaktadır” dedi.

Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Süleyman Akyüz’ün imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

Sendikamızın örgütlü olduğu, Mersin’de kurulu bulunan Soda Sanayii A.Ş.’de toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle ilan edilen 9 Ekim 2020 uygulama tarihli grevimiz, Cumhurbaşkanı kararıyla 60 gün süreyle ertelenmiştir.

Cumhurbaşkanı’nın verdiği bu kararın gerekçesi, grevimizin “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görülmesi” olarak belirtilmiştir. Büyük ölçüde cam sanayiine girdi üreten bu işletmede milli güvenlik gerekçesiyle grevin ertelenmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Öte yandan salgında üretim tüm hızıyla devam ederken hiç göz önüne alınmayan “genel sağlık” risklerinin, grev ertelemesine gerekçe yapılması dikkat çekicidir.

Cumhurbaşkanı’nın grev erteleme kararı, bugün 2020/31269 sayılı ve 9 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Yayımlanan bu karar, ülkemizde grev hakkının fiilen ortadan kaldırıldığının yeni bir kanıtı olmuştur.

Salgında emekçileri değil işverenleri kollayan hükümet, verdiği bu kararla grev hakkının yanı sıra toplu iş sözleşmesi hakkının kullanımını da engellemektedir. Grev yasaklarının kapsamının zaten yeterince geniş tutulduğu ülkemizde, bu yasağın bulunmadığı işyerleri için de grev erteleme kararları devreye sokulmaktadır.

İşçi sınıfının grev hakkı elinden alınmıştır. Bu yasakçı anlayış, demokrasi ve sosyal hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmadığı gibi emekçilerin iş ve ekmek mücadelesine de ket vurmayı amaçlamaktadır.

Türkiye’de grev erteleme kararları ile toplu iş sözleşmesi süreçlerinde işverenlerin eline büyük bir koz verilmekte, sendikalar ve işçinin iradesi baskı altına alınmaktadır. İşçiler, grev yasakları ve taraflarca anlaşma sağlanamadığı takdirde bu grev erteleme kararları ile nihayetinde Yüksek Hakem Kurulu (YHK) prosedürüne mahkum edilmektedir. Yasalar ve prosedürler, işverenler lehine çalıştırılmaktadır.

Sözleşme yürürlük başlangıcı itibariyle 557 üyemizin çalıştığı Soda Sanayii A.Ş.’de, üyelerimizin hakları için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: grev yasağı / Petrol-İş / Şişecam Fabrikaları /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.