akıncı-tatar

Kuzey Kıbrıs cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Sol Defter- Haber - 11 Ekim 2020 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar

BBC Türkçe – Kıbrıs’ın kuzeyinde, 1983’te tek taraflı olarak ilan edilen ve sadece Türkiye’nin tanıdığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 10. kez cumhurbaşkanını seçmek için sandık başındaydı.

Yerel saatle 18.00’de sandıklar kapandı, oy sayım işlemi sona erdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre hiçbir aday yüzde 50’nin üzerinde oy alamadığı için seçimler ikinci tura kaldı.

DHA’nın haberine göre seçimlerin 18 Ekim’de yapılacak ikinci turunda, Başbakan Ersin Tatar ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yarışacak.

Açıklanan ilk verilere göre Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, yaklaşık yüzde 32,35 oy oranı ile yarışı önde bitirdi.

KKTC’deki Bayrak Radyo Televizyonu (BRT) tarafından paylaşılan resmi olmayan verilere göre bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 29,84 ile ikinci; ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman yüzde 21,67 ile üçüncü sırada yer aldı.

Bu seçim şimdiye kadarki en fazla cumhurbaşkanı adayının yarışa katılması dolayısıyla bir ilk oldu.

Kuzey Kıbrıs'ta 10. cumhurbaşkanlığı seçimi

Katılım yüzde 56

Seçimlere katılım oranı yüzde 56,06 oldu.

Aslında 26 Nisan’da yapılması planlanan ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen seçimde, 7’si bağımsız 11 aday yarıştı.

Seçilecek cumhurbaşkanı, 5 yıl boyunca görev yapacak.

198 bin 867 seçmenin oy kullanabileceği seçimde yüksek mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören anayasa değişikliği de oylandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı da oyunu kullandı
Fotoğraf altı yazısı,Cumhurbaşkanı Akıncı da oyunu kullandı

Mustafa Akıncı bağımsız aday

Seçimde, 2015’te seçilen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bağımsız aday olarak yarıştı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın yanı sıra bağımsız aday olarak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Demokrat Parti (DP) Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş diğer adaylar arasındaydı.

Akıncı, oyunu kullanırken “Evimizde oturmayalım, iç sesimize kulak vererek oyumuzu kullanalım. Bu seçim kişisel gelecek seçimi değildir, toplumsal geleceğimiz adına halkın karar vereceği bir seçimdir.” dedi.

Başbakan Ersin Tatar da oyunu kullandı. Ardından yaptığı açıklamada “Vatandaşların sandıklara gitmesi gerekir. Herkes oyunu kullanmalı. Kıbrıs Türk halkı egemen ve eşit bir halktır, buna da saygı duyulması gerekir” dedi.

Maraş’ın bir kısmı halka açılmıştı

Cumhurbaşkanlığı seçiminden 3 gün önce, 8 Ekim 2020’de 1974’te Türkiye’nin askeri müdahalesinden bu yana kapalı olan Maraş bölgesinin bir kısmı halka açılmış, bu adım adaylar arasında tartışmalara yol açmıştı.

Başbakan ve cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar, Ankara’ya yakınlığıyla bilinen Ulusal Birlik Partisi’nin lideri.

Tatar’ın 6 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Ankara’da düzenlediği basın toplantısında Maraş’ın kısmen açılacağını açıklaması sonrası, hükümet ortağı Halkın Partisi koalisyondan çekildi; Kuzey Kıbrıs’ta hükümeti düştü.

Halkın Partisi lideri ve istifasına kadar Dışişleri Bakanı olan Kudret Özersay da seçimde adaydı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Tatar’ın Ankara ile birlikte imza attığı girişimleri sert bir dille eleştirdi.

Maraş’ı kısmen açma kararının kendisinden habersiz alındığını söyleyen Akıncı “Yapılanlar demokrasi adına yüz karasıdır, seçimlere doğrudan müdahalenin devamıdır. Benim seçilmemem yönünde aylardır sistemli ve örgütlü çalışma yapılıyor. Bir senaryo yazılmış, Sayın Tatar’a da bu senaryoda figüranlık yapmak kalmıştır” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Cumhurbaşkanı seçimi / KKTC /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.