bimeks-bogazici

Bimeks işçilerine yine gözaltı

Sol Defter- Haber - 2 Kasım 2020 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

bianet – Birikmiş maaşlarını ve tazminatlarını alamadan işten çıkarılan Bimeks işçilerinin eylemine polis müdahale etti.

Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veren patronları Vedat Akgiray’ı protesto etmek için Boğaziçi Üniversitesi’nin önene gelen işçilerden 7’si, üniversitenin kapısına barikat kuran polislerce gözaltına alındı.

İşçiler burada düzenledikleri basın açıklamasında, “Hukuk bu hırsızlara işlemiyor, hakkımızı alamıyoruz” dedi ve “Vedat Akgiray ders verme, hakkımızı ver” yazılı pankart açtı.

Bimeks işçileri adına açıklama yapan Emine Soysal, 1500 işçinin şirket bünyesinde yıllarca çalıştıklarını belirterek, 2016’dan beri haklarını alamadıklarını söyledi.

Bimeks’in patronlarından Vedat Akgiray’ın şirketin hisse değerleri ile oynayarak, borsa vurgunu gerçekleştirdiğini ifade eden Soysal, Akgiray’ı hırsızlıkla suçladı.

Soysal, “Vedat Akgiray tek bir çizik almadan Boğaziçi Üniversitesi’nde finans profesörlüğüne iş etiği dersi vermeye devam ediyor. 2018 sonu itibariyle Bimeks Yönetim Kurulu dağıtılarak, 1500 işçinin içerde kalan maaş ve tazminatı üzerine çöküldü. Davaları kazandık, icra takipleri de yapıldı. Hukuk bu hırsızlara işlemiyor, hakkımızı alamıyoruz. Artık yeter” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi’nin de bu durumdan sorumlu olduğunu ifade eden Soysal, üniversite rektörünün sorunlarını çözene kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Açıklamanın ardından haklarını alabilmek için, üniversite girişine direniş çadırı kurmak isteyen işçilere polis izin vermedi. Oturma eylemi başlatan işçiler, burada sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Gemileri yaktık geri dönüş yok” sloganları attı.

Oturma eylemini sürdüren işçilere müdahale eden polis, altı Bimeks işçisini ve UMUT-SEN örgütlenme uzmanı Betül Celep’i gözaltına aldı.

Dava açılmıştı

17 Eylül’de de yine Boğaziçi Üniversitesi önünde bir eylem gerçekleştiren işçilere polis müdahale etmiş ve 20 işçi gözaltına alınmıştı.

Eylemin ardından soruşturma başlatan  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı işçilerden Dilek Aslan, Emel Karadeniz, Leyla Akıncı, Ayşe Büşra Yılmaz, Meliha Mutlu, Murat Bostancı, Mustafa Tuna ve Umut-Sen Sözcüsü Şaziye Betül Celep hakkında iddianame düzenlemiş İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nce kabul edilmişti.

Savcılık işçilere “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme” suçlamasında bulunmuştu. (HA)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BİMEKS / Boğaziçi Üniversitesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.