jee biden

Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı seçildi

Sol Defter- Haber - 7 Kasım 2020 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Başkan seçildiği açıklanan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı seçildiği açıklanan Kamala Harris

Başkan seçildiği açıklanan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı seçildiği açıklanan Kamala Harris

BBC Türkçe – Demokratların seçimi kazanmasıyla birlikte Kamala Harris de başkan yardımcısı oluyor. Böylece ABD tarihinde ilk kez bir siyah ve ilk kez bir kadın, başkan yardımcısı olacak.

Kasım 1942 doğumlu Biden da Beyaz Saray’a giden en yaşlı başkan olacak.

Joe Biden, sonuçların gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada “Tüm Amerikalıların başkanı olma” sözü verdi ve “Amerikan halkının bana ve seçilmiş başkan yardımcısı Harris’e olan güveninden gurur duyuyorum. Öngörülemeyen engellere rağmen rekor sayıda Amerikalı oy kullandı. Bu da bir kez daha demokrasinin Amerika’nın kalbinde attığını kanıtladı.” ifadelerini kullandı:

“Kampanya sürecinin bitişiyle birlikte artık öfkeyi ve sert söylemleri arkamızda bırakma ve ulus olarak bir araya gelme zamanı. Amerika’nın birleşmesi ve iyileşmesinin zamanı geldi. Biz Amerika Birleşik Devletleri’yiz. Ve birlikte hareket ettiğimiz sürece yapamayacağımız hiçbir şey yok.”

Pennsylvania’nın en kalabalık şehirlerinden Philadelphia’da oy sayımı devam ederken toplanan Biden destekçileri, oy sayım merkezinin önünde kutlamalara başladı.

Biden, oyunu da kullandığı Pennsylvania’ya seçim kampanyası boyunca 19 kez gitmişti. Kampanyasına başladığı ve bitirdiği eyalet de burası olmuştu.

Aynı alanda Cumhuriyetçilerin adayı ve Başkan Donald Trump’ın destekçileri de günlerdir bekliyordu. Trump destekçilerinden bazılarının ağır silahlar taşıdığı görülmüş; iki kişi kanuna aykırı şekilde silah taşımak suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Aynı zamanda yoğun olarak Demokratlara oy veren New York, Illinois gibi eyaletlerde de kutlamalar yapılıyor.

Trump: Bu seçimin sonuçlanmasına daha çok var

Donald Trump’ın kampanya ekibi, Joe Biden’ın başkanlık seçimini kazandığının duyurulmasının ardından yazılı bir açıklama yayımlayarak “Joe Biden’ın hiçbir eyalette resmen kazandığı ilan edilmedi” dedi.

Donald Trump, seçim gecesinden bu yana bazı eyaletlerde yeniden sayım talebinde bulunacağını söylüyor. Küçük bir farkla geride kaldığı Michigan ve Georgia’da hile olduğuna yönelik iddialarla mahkemeye giden Trump’ın başvuruları, kanıt olmadığı için reddedildi.

Pennsylvania eyaleti yetkilileri de “kesinlikle hile ya da usulsüzlük olmadığını” açıkladı.

Ardından Biden’ın Nevada’da kazandığı ve 6 delege daha kazandığı duyuruldu. Bu da Biden’ın delege sayısını 279’a çıkardı.

Biden’ın küçük farkla önde olduğu ve sayımın devam ettiği Georgia’da yeniden sayım yapılacağı açıklandı. Ancak Georgia’dan gelecek sonuç, mevcut durumda Biden’ın delege sayısını değiştirmiyor.

Diğer eyaletlerde yeniden sayım olması durumunda kesin ve resmi sonuçların açıklanması Kasım ayı sonunu bulabilir.

Adaylar hangi eyaletlerde kazandı?

ABD seçim sonucu

Bu yıl sandığa giden seçmen sayısında ciddi bir artış oldu ve ABD tarihinde rekor oranda, yüzde 67 oranında oy kullanıldı. Bu durumda hem Demokratlara hem Cumhuriyetçilere giden oy sayısını artırdı.

Demokratlar, 270 delege sayısına ulaşamasa da 2016’da ülke genelinde Cumhuriyetçilerden yüzde iki oranında daha fazla oy almıştı. Joe Biden ve Kamala Harris, 2016’ya göre yüzde bir oranında artırdı.

2016’da Cumhuriyetçilere giden Arizona (sayım devam ediyor ancak Biden önde görünüyor), Wisconsin, Michigan, Pennsylvania ve Georgia’da bu kez Demokratlar kazandı. Bu eyaletler Biden’ın zaferinde belirleyici oldu.

Bu eyaletlerin Georgia’nın yanı sıra bazılarında oy farkı çok az olduğu için yeniden sayım ihtimali var. Henüz resmi sonuçlar açıklanmadı ancak son durumda Biden’ın Ocak 2021’de başkanlık koltuğuna oturması öngörülüyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Jeo Biden /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.