tata-celik-fab

Birleşik Krallık’ta 8 bin çelik işçisinin işi tehlikede

Sol Defter- Haber - 14 Kasım 2020 - Dünya / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

Arif BEKTAŞ
Evrensel / Londra

Hindistan menşeli çelik üreticisi Tata Steel, Avrupa’daki üretimine son verecek. Sadece Birleşik Krallık’taki fabrikalarını açık tutacağını belirten firma, Hindistan’dan ekonomik katkı aktarmadan ve Birleşik Krallık hükümetinden alacakları destekler doğrultusunda üretime devam edebileceklerini açıkladı. Bu açıklamadan sonra, Tata Steel fabrikalarında çalışan toplam 8 bin çelik işçisi kaygılanmaya başladı.

“Artık Hindistan’dan ekonomik katkılarla değil, Birleşik Krallık’taki imkanlarla faaliyetimizi sürdürmek istiyoruz” diyen Tata Steel, hükümetten destek almaması durumunda fabrikaları kapatacağının da sinyalini verdi.

Hollanda’daki fabrikaları, İsveç menşeli SSAB’a satan Tata Steel, Avrupa’da sadece Birleşik Krallık’taki fabrikalarını açık tutacağını açıkladı. Dünyanın en büyük dokuzuncu çelik firması olan ve son 10 yıl içinde Birleşik Krallık’taki çelik sektörünün de kontrolünü elinde tutan firma, ucuz iş gücünün olduğu ülkelere üretimi kaydırmaya çalıştığı biliniyor.

İŞÇİLER ENGEL OLMUŞTU

Daha önce “Corus” adıyla faaliyet yürüten ve İngiliz çelik üretiminin önemli bir bölümünü gerçekleştiren Galler’deki Port Talbot fabrikasında 4 bin işçi çalışıyor. Bu fabrikayı kapatma kararı alan firmaya karşı işçiler direnişe geçmiş ve hükümet ile firmayı masaya oturtarak, üretimin başka bir ülkeye kaydırılmasına engel olmuştu.

23 Haziran 2016’da yapılan Brexit referandumdan hemen sonra temmuz ayında başlayan ve bu sefer de Tata Steel’e karşı mücadele eden işçiler, bir kez daha kazanmış ve işlerini korumuşlardı.

 

Avrupa’daki faaliyetini tamamen sonlardırmayı hedefleyen Tata Steel’in sadece Birleşik Krallık’taki fabrikaları açık tutması ve bunu da İngiliz hükümetinin vereceği desteği şart koşarak öne sürmesi işçileri kaygılandırıyor.

SENDİKA HÜKÜMETİN GÖREVE ÇAĞIRDI

Birleşik Krallık’ta toplam 8 bin işçinin çalıştığı Tata Steel fabrikalarındaki işçilerin işlerinin korunmasını isteyen UNITE Sendikası, konu ile ilgili bir açıklama yaparak, Tata Steel’in fabrikaları kapatma çabalarına karşı hükümetin sessiz kalmamasını istedi.

8 bin işçinin yanı sıra, çelik sektörüne bağlı diğer yan kollardaki onbinlerce işçinin ve onların ailelerinin etkileneceğini ifade eden sendika, Tata Steel’in Avrupa’da faaliyetini tamamen sonlandırma ve ucuz işgücünün olduğu ülkelere kaydırma hedefinde olduğunu söyledi.

UNITE Çelik Sektörü Sekreteri Tony Brady, “Hükümet, AB’den ayrılırken, ‘işlerimizi korumak için ayrılmalıyız’ diyordu. Şimdi işimiz tehlikede. Buyurun işçilerin işini koruyun, Brexit döneminde verdiğiniz sözleri tutun” diyerek Johnson iktidarını göreve çağırdı. Brady, “Hükümet bir kenara oturup olup biteni seyredemez, üstüne düşeni yapması gerekiyor” diyerek, işçilerin işlerini koruması için mücadele edeceklerini belirtti.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: İngiltere / Tata Çelik Fabrikası /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.