yoksulluk

Yoksulluk ve açlık riski altında olan nüfus sayısı 30 milyona vardı

Sol Defter- Haber - 25 Aralık 2020 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Hatice Kamer – BBC Türkçe, Diyarbakır

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomi Komisyonu tarafından hazırlanan Yoksulluk Raporu açıklandı.

Rapora göre Türkiye’de mutlak yoksul sayısı 10 milyona; yoksulluk ve açlık riski altında olan nüfus sayısı ise 30 milyona varmış durumda.

Türkiye’de yoksulluk alt sınırının 8437 TL olduğunu hatırlatan raporda, çalışanların büyük çoğunluğu asgari ücretin altında veya civarında ücretle çalıştığı belirtildi ve “Genel yoksulluğa eklenmiş, kapsamlı bir çalışan yoksulluğu söz konusudur” değerlendirmesine yer verildi.

Rapora göre Türkiye’de yoksul sayısı yüzde 4,4 artarak 11 milyon 91 bine çıktı ve Dünya Sefalet Endeksi verilerine göre Türkiye 2019 yılında 50,6 puan ile 95 ülke arasında 4. sırada yer aldı.

Bölgesel ekonomik farklara da dikkat çeken raporda “2015 yılında Kürt Sorununun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi süreci terk ediliğinden beri Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde en az 50 bin esnafın kepenk indirdiği” belirtildi.

Quote Message: Kasım/2020 verilerine göre, Türkiye toplamında 1.984.257 esnaf bulunurken bölgedeki 23 ilde, 303,628 bin esnaf vardır ve bu toplam esnaf sayısının yalnızca %15,3’üne tekabül etmektedir. Esnaf sayısının nüfusa oranı en düşük il 1,01 ile Şırnak’tır. Sadece bu rakamlar dahi üretim altyapısının yetersiz olduğu bölgede iktisadi etkinliğin ne kadar kısıtlı olduğunu bize göstermektedir.”

Kasım/2020 verilerine göre, Türkiye toplamında 1.984.257 esnaf bulunurken bölgedeki 23 ilde, 303,628 bin esnaf vardır ve bu toplam esnaf sayısının yalnızca %15,3’üne tekabül etmektedir. Esnaf sayısının nüfusa oranı en düşük il 1,01 ile Şırnak’tır. Sadece bu rakamlar dahi üretim altyapısının yetersiz olduğu bölgede iktisadi etkinliğin ne kadar kısıtlı olduğunu bize göstermektedir.”

“İktisadi etkinliğin kısıtlılığının yanı sıra sosyal yardım verileri de bölge kentlerindeki yoksulluğa işaret ettiğini” belirten HDP raporunda, TÜİK verilerine göre Türkiye’de de yıllık ortalama eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin en yüksek olduğu bölge 40 bin 749 TL ile İstanbul Bölgesi olurken, en düşük gelire sahip bölge ise 13 bin 441 TL ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt gibi bölgeler olduğu kaydedildi.

HDP’nin hazırladığı yoksulluk raporuna göre 2002 yılında emeklilerin yüzde 37’si çalışıyor veya iş arıyorken, bu oran 2020 itibariyle yüzde 47’ye çıkmış durumda.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDP / yoksulluk /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.