asgari-ucret-zam-orani-belli-oldu-6667745_x_8393_o1

Asgari ücret 2 bin 557 lira… AGİ ile birlikte 2 bin 825 lira

Sol Defter- Haber - 28 Aralık 2020 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Asgari Ücret yani mesai parasından kıdem tazminatına kadar işçinin alacaklarının hesap edileceği rakam 2 bin 557 liradır. Gerçek rakam gizleniyor ve asgari ücret AGİ ile birlikte telafuz edilerek ‘şişirilmekte’dir. Sanki işçinin hesaba vurulan ücretiymiş gibi sunulmaktadır, gerçek ücretiymiş gibi ifade edilmektedir. Bu kadarı bile asgari ücretin nasıl bir sefalet ücreti olduğunu ortaya koyuyor. Sol Defter

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için asgari ücretin net (AGİ dahil) 2 bin 825 lira olduğunu duyurdu.

2021 yılında geçerli olacak asgari ücret açıklandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılan son toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için asgari ücretin brüt 3 bin 577 lira 50 kuruşnet 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğunu duyurdu.

İçinde bulunduğumuz yıl asgari ücret, bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde ise net 2 bin 324 lira olarak uygulanıyordu.

Böylece asgari ücret geçen yıla göre 500 lira arttı.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretin belirlenmesi sonrası yaptığı açıklamada “Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır” ifadelerini kullandı.

Bu arada Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplandığı saatlerde DİSK’liler de meydanlardaydı. İstanbul Kadıköy’de bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İşçiler bir kez daha yok sayılmıştır. İşçiler bir kez daha açlığa, sefalete mahkum edilmiştir. Bu mu adaletiniz?” diyerek belirlenen asgari ücrete tepki gösterdi.

3 bin lira kritik eşikti

Komisyon, ilk toplantısını 4 Aralık’ta, ikinci toplantısını 15 Aralık’ta, üçüncü toplantısını da 22 Aralık’ta gerçekleştirmişti.

Üçüncü toplantıda TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını paylaşmıştı.

Dördüncü toplantı öncesi açıklama yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na getirilecek teklifin 3 bin liranın üzerinde olması gerektiğini vurgulamıştı.

Öte yandan Türk-İş, Hak-İş ve DİSK asgari ücret belirleme süreciyle ilgili önceki gün ortak açıklama yapmıştı. Açıklamada, “Üç işçi konfederasyonu olarak 4 Aralık 2020’de ortaklaştığımız ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktayız” denilmişti.

Gazete Karınca

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: asgari ücret 2021 /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.