kobani eylemleri

‘Kobani’ soruşturması: 108 siyasetçi hakkında iddianame hazırlandı

Sol Defter- Haber - 30 Aralık 2020 - Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Gazete Karınca’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Kobani eylemleri’ soruşturması kapsamında 108 kişi hakkında iddianame hazırladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosu’nca hazırlanarak Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, 27’si tutuklu, altısı adli kontrollü, 75’i yakalamalı olmak üzere 108 siyasetçi yer aldı.

108 isim arasında 22 Aralık’ta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin “derhal serbest bırakılması” kararı verdiği HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ da var.

İddianamede, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma”, “37 kez adam öldürme” ve “31 kez öldürmeye teşebbüs” gibi gerekçelerle 108 kişi için ceza istendi.

Mezopotamya Ajansı (MA), konu üzerine ulaştığı dosya avukatları iddianamenin hazırlandığının gazetecilere tek cümle ile aktarıldığını, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne kabul edilmesi için gönderildiğini aktardı.

Mahkeme tarafından incelenmesi ardından iddianamenin kabul edileceğini aktaran avukatlar dosyadaki “gizlilik” kararının da iddianame kabul edildikten sonra kalkacağını belirtti.

Erdoğan AİHM’in kararına tepki göstermişti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Aralık tarihinde yapılan kabine toplantısı ardından AİHM Büyük Daire’nin Demirtaş kararına tepki göstermişti:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ülkemizle ilgili bir davada kendi hukuki süreçlerine İspanya ve İtalya gibi ülkelerdeki benzer yargılamalarda verdiği kararlara aykırı bir tavır sergiledi. Biz de bunun üzerine çıktık ‘bu çifte standartlı, hukuki değil siyasi saiklerle verilen kararı uygulamayız’ dedik. ‘Vay efendim sen nasıl böyle bir şey söylersin’.

Demek ki kendileri bu işlerde yetki sahibi olsalar elinde onlarca insanın kanı bulunan bu terörist destekçisini hemen serbest bırakacaklar.

Arkasında durdukları kişi kim? Hakkındaki iddianameye göre, 37 nitelikli adam öldürme, 29 adam öldürmeye teşebbüs, 3 bin 777 mala zarar verme, 25 alıkoyma, 395 hırsızlık, 15 yağma, 308 iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal, 13 Türk bayrağını yakma, 7 Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet suçunun işlendiği, ayrıca 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşın yaralandığı 6-8 Ekim 2014 olaylarının baş sorumlusu.

Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, atanmıştı.

Akça, bugün Ankara Adalet Sarayı’na gelerek görevine başlarken, ilk işi hazır olan ‘Kobani eylemleri’ soruşturma dosyasını onaylamak oldu.

‘Kobani’ soruşturması hakkında

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şu ana kadar 27 siyasetçi tutuklu bulunuyor.

Soruşturmada bugüne kadar şu gelişmeler yaşandı;

  • 20 Eylül 2019 tarihinde hali hazırda tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında tutuklama kararı verildi.
  • 2 Ekim 2020 tarihinde HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekilleri Emine Beyza Üstün, Emine Ayna ve Ayla Akat Ata, eski HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, eski HDP Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt, Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen tutuklandı.
  • 12 Ekim 2020’de başka soruşturmalar kapsamında tutuklu bulunan eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve eski HDP Milletvekili Aysel Tuğluk bu dosya kapsamında da tutuklandı.
  • 17 Ekim 2020’de tutuklu eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak bir kez daha tutuklandı.
  • Eski HDP Milletvekili Gülser Yıldırım’a ise “ev hapsi” verildi.
  • Yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, 19 Ekim 2020’de ifade vermek üzere çağrıldığı Mardin Adliyesi’nde sevk edildiği mahkemece yurtdışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı.
  • 3 Kasım 2020’de eski BDP milletvekili İbrahim Binici, HDP Parti Meclisi üyesi Mesut Bağcık ve Ayşe Yağcı tutuklandı.
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 6-8 Ekim Eylemleri / Kobani /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.