BÜ-ogretimuyeleri

Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz! – Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri

Sol Defter- Haber - 3 Ocak 2021 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Aşağıdaki bildiri, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerince kamuoyuyla paylaşıldı. Kayyum politikasına karşı çıkan öğretim üyeleri, rektörlerin seçimle işbaşına gelmesini istiyor.

Kabul Etmiyoruz, Vazgeçmiyoruz!

1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980’lerin askerî vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize kurum dışından bir rektör atanmıştır. Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Üniversite senatomuzun 2012 yılında kabul ettiği aşağıdaki ilkelerden vazgeçmiyoruz:

Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş̧ kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.

Üniversitemizin tüm bileşenleri ile birlikte bu ilkelerin takipçisiyiz.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Boğaziçi Üniversitesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.