mazlum-koban

Mazlum Kobani: Yeni ABD yönetimiyle SDG arasında ortak bir program hazırlıyoruz

Sol Defter- Haber - 31 Ocak 2021 - Dünya / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC Türkçe – Mazlum Kobani ABD yönetiminden kimlerle görüştüğü ya da nasıl bir program hazırlanacağına dair detay vermedi.

“Joe Biden’ın ABD Başkanı seçilmiş olmasının kendisine Suriye krizinin gerçekçi çözümü için daha büyük bir umut verdiğini” söyleyen Mazlum Kobani, Rusya ile koordinasyonun da devam ettiğini belirtti ve “Washington ve Moskova ile ilişkilerimizde dengeyi sağlamak her zaman zorlu oldu” dedi.

Mazlum Abdi ya da kullandığı diğer adıyla Mazlum Kobani, Türkiye’nin Ekim 2019’da SDG kontrolündeki bölgeye başlattığı Barış Pınarı Harekatı sırasında sıkça gündeme gelen bir isimdi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın harekât ve sonrasında yaşanan süreçte Kobani’ye birkaç kez teşekkür etmesi, hem Trump hem de bölgedeki ABD’li komutanların kendisiyle görüşmesi, Ankara’da tepkiyle karşılanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Amerika bu adamı bize teslim etmeli” açıklamasını yapmıştı.

McGurk, Obama döneminde sıklıkla Suriye'ye giderek SDG bağlantılı gruplarla görüştüKAYNAK,AFP
Fotoğraf altı yazısı,McGurk, Obama döneminde sıklıkla Suriye’ye giderek SDG bağlantılı gruplarla görüştü

Joe Biden, Trump’tan önceki Demokrat Başkan Barack Obama döneminde IŞİD’le mücadele koalisyonu özel temsilcisi Brett McGurk’ü, “Beyaz Saray’ın Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü” olarak atadı.

McGurk’ün IŞİD’le mücadelede SDG’ye destek verilmesi konusunda oynadığı belirleyici rol de Ankara’da tepkiyle karşılanmıştı. Ankara, PKK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle SDG’nin temelini oluşturan Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) terör örgütü olarak kabul ediyor.

Suriye Ordusu ile YPG arasında çatışma çıktı

Mazlum Kobani, röportajda Suriye hükümetine bağlı ordu ile SDG arasında gerilimin arttığını; SDG’ye bağlı savaşçıların Suriye polisi tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Rusya, bir süredir Şam ile SDG arasında işbirliği sağlamak için yürütülen görüşmelerde arabuluculuk yapıyor. Ancak görüşmeler henüz bir sonuca bağlanmadı.

Suriye devlet haber ajansı SANA da, Pazar günü SDG’ye bağlı savaşçıların hükümeti destekleyen protestoculara ateş açtığını; bir Suriyeli sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Türkiye’nin operasyonu sonrası Ankara ile Moskova arasında ateşkes anlaşması imzalanmış; bunun sonucunda Rus ve Suriye ordusu Kamışlı ve Haseke’nin bazı bölgelerine konuşlanarak Türk ordusu ile SDG arasında tampon bölge oluşturmuştu.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mazlum Kobani /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.