Buldağ

Beyza Buldağ, Boğaziçi eylemlerine yönelik Twitter paylaşımları gerekçesiyle tutuklandı

Sol Defter- Haber - 8 Şubat 2021 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Öğrenci Beyza Buldağ, Boğaziçi eylemlerine yönelik Twitter paylaşımları gerekçesiyle tutuklandı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sinema ve Televizyon bölümü öğrencisi Beyza Buldağ, Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı düzenlenen eylemlere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

Buldağ, İzmir’de gözaltına alındıktan sonra İstanbul’da tutuklandı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı talimatları doğrultusunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen ‘Twitter sosyal paylaşım sitesinde yapılan provakatif paylaşımlarla ilgili’ çalışmalarda ‘Boğaziçi Dayanışması, @boundayanisma’ rumuzlu hesap kullanıcısı olduğu tespit edilen (B.B.) isimli şahıs İzmir ilinde yakalanarak gözaltına alınmış, bugün mevcutlu olarak sevk edildikleri adli makamlarca (T.C.K. 214 Md. Kapsamında) tutuklanmışlardır” denildi.

HDP Gençlik Meclisi üyesi Muhammed Ünal da sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklandı.

Valiliğin açıklamasında Ünal’ın “Diriliyoruz ‘@Diriliyoruz1’ rumuzlu hesap kullanıcısı olduğu tespit edildiği” için tutuklandığı belirtildi.

Bakırköy Cezaevi’nde avukatları tarafından ziyaret edilen Buldağ, arkadaşlarına mesaj gönderdi. Buldağ, “Herkese gösterdiği dayanışma için teşekkür ediyorum. Mücadelemiz sayesinde ben, benim gibi tutuklu bulunan tüm arkadaşlarımın serbest bırakılacağından hiç şüphem yok. Bu siyasi bir karar. Bu nedenle de mücadelemiz de siyasi oacaktır. Üzülmek, sıkılmak, sinmek, korkmak yok. Anıl ve diiğer arkadaşlarımızın da dediği gibi hem içerde hem dışarda mücadeleye devam!”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.