hyundai-iscileri

Hyundai’de işçiler sefalet zammına karşı eylemde: Yönetim istifa!

Sol Defter- Haber - 26 Mart 2021 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Ebru YİĞİT
Evrensel – Kocaeli

İzmit’te kurulu bulunan Güney Kore firması Hyundai’de işçiler, teklif edilen %14’lük sefalet zammına tepkili. Tepkilerini vardiya çıkışlarında servislere binmeyerek ve yürüyüş yaparak gösteren işçilerin önüne polis ve TOMA sürülürken işçiler “Taleplerimiz karşılanana kadar geri adım atmayacağız” diyor.

Hyundai otomobil fabrikasındaki eski işçiler için yüzde 14, yeni işçiler için ise yüzde 10 olarak açıklanan zam oranıyla birlikte başlayan eylemler devam ediyor. Önceki gün akşam ve bu sabah vardiya çıkışında servislere binmeyerek yönetimin verdiği zammı protesto eden işçiler, yemekhanede yemeğe de çıkmadı.

08.00-16.00 vardiyası çıkışında da servise binmeyen işçiler, “Yönetim istifa” sloganı attı.

GÖRÜŞME SÜRÜYOR

Fabrika yönetiminin önceki gün ve bu sabah gerçekleşen eylemler sonrası her hattan iki işçiyi çağırarak görüştüğü, görüşmenin devam ettiği ifade edildi.

İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ BEKLEYEN İŞÇİYİ EVİNE GÖNDERDİ

Fabrikanın dış kapısına gelerek “Yönetim istifa” sloganı atan işçilerle görüşen Hyundai Assan İnsan Kaynakları Müdürü Gökhan Şahin, yönetimin işçilerle yaptığı görüşmenin devam ettiğini söyledi. Onları temsilen burada bulunan işçilere seslendiğini söyleyen Şahin, “Yönetim ‘Bu dönem böyle oldu ama önümüzdeki dönem elimizden geleni yapacağız’ diyor. Biraz zaman gerekiyor, hemen çözülecek bir şey değil. Üç gün sonrasının planmalamasını bilemiyorsun, malzeme sıkıntısı sürüyor. Yönetim elinde olduğunca destek vereceğini söyledi. Sorunlarınızın hepsi raporlandı, bir mesaj verdiniz. Sizlerden de görüşmelere katılmak isteyenler varsa katılabilir. Bize güvenin. Bir belirsizlik söz konusu. Bu işin temeli diyalog. Evlerimize gidip dinlenelim, tekrar bir araya geleceğiz. Bize güvenin” dedi.

“BİZE HİKAYE ANLATIYORLAR”

Görüşmenin ardından fabrika önünden ayrılan işçilerden biri ise gazetemize konuşarak, “Kaç yıldan beri zam bekliyoruz. Bize hikaye anlatıyorlar, sürekli oyalanıyoruz. En azından bize iyi gelecek bir zam istiyoruz. Ne olacağını göreceğiz. Yemeğe gitmeyecek, servislere binmeyeceğiz” dedi.

İŞÇİLER SABAH DA SERVİSLERE BİNMEDİ

Bu sabah vardiyadan çıkan Hyundai işçileri servis araçlarına binmedi. Alikahya köprüsüne kadar yürümek isteyen işçilere polis engel oldu. Yıllardır sendikal örgütlenmeye izin verilmeyen, pandemi döneminde dahi neredeyse hiç durmadan çalışan Hyundai fabrikasında işçiler zam oranıyla birlikte “Artık yeter” dedi.

Servis alanından fabrika kapısına alkışlarla yürüyen işçiler, “Hyundai şaşırma sabrımızı taşırma” ve “İşçiyiz haklıyız hakkımızı alırız” sloganları attı. Fabrika girişini kapatan işçiler, polisin “Bir an önce burayı açın” demesine tepki gösteren işçiler patrondan bir açıklama beklediklerini söyledi

“TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR EYLEMLERE DEVAM!”

Artan yoksulluk ve hayat pahalılığına karşılık yüzde 14 zammın kabul edilebilir olmadığını belirten Hyundai işçileri “Biz pazarlık yaptık, yüzde 14 zammı kabul etmiyoruz. Onlar herkese sabit yüzde 14 zam verip bunca hayat pahalılığına karşı bu zamla idare etmemizi bekliyorlar. Biz ise yüzde 24 zam istiyoruz” dedi.

Pandemi doneminde 5 farklı yeni model proje çalışması yapılan fabrikada işciler, bu kadar özverili çalışmalarına karşılık böyle bir zam oranının verilmesini kabul etmediklerini dile getirdi.

Ortak bir karara varmalarının ardından işçiler dün A vardiyası çıkışında servislere binmedi, B ve C vardiyasındaki işçiler ise yemeğe gitmedi. Fabrika yönetiminden gelecek cevabı bekleyen işçiler bugün de C vardiyasında servislere binmeyerek yürüyüş yaptı. Çevik kuvvetin engellemeye çalıştığı yürüyüş esnasında işçiler, talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Hyundai işçileri, kendilerine %14 oranında zam teklif edenlerin gerçek enflasyondan da haberdar olduklarını ama buna rağmen işçiyi sefalete mahkum etmek istediklerini belirtti.

YAN SANAYİLERİN GÖZÜ DE HYUNDAI’DA

Hyundai Assan fabrikasına parça üreten yan sanayi fabrikası Howon’da da işçiler Hyundai’da alınacak zammı bekliyor.

Howon işçisi, “Gözümüz kulağımız Hyundai’de. Orada işçiler diretir de istedikleri zammı alırsa bizler de böyle bir zam isteyeceğiz” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Hyundai işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.