kadikoy-bogazici-1

Boğaziçi eylemine polis müdahalesi ve gözaltı

Sol Defter - 1 Nisan 2021 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından rektör olarak atanmasını protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemlerde tutuklanan ve ev hapsi cezasına çarptırılan öğrencilerin serbest bırakılması için Kadıköy’de eylem düzenlenmek istendi.

Ancak Kadıköy Kaymakamlığı’nın eylem yasağı kararını gerekçe gösteren polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Boğaziçi Dayanışması Twitter üzerinden en az 35 kişinin ters kelepçe ile gözaltına alındığını duyurdu.

Kadıköy Kaymakamlığı, dün akşam (31 Mart) saatlerinde yaptığı açıklamayla “Bazı sivil toplum kuruluşları ve toplulukların sosyal medya yoluyla 01.04.2021 Perşembe günü saat 17:00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanma çağrıları yaptıkları anlaşılmıştır” dedi ve İstanbul’un Covid-19 risk haritasında “çok yüksek risk grubunda” yer aldığı gerekçesiyle eylemin yasaklandığını duyurmuştu.

“Mücadeleyi büyüteceğiz”

Müdahale sonrası Kadıköy’de bulunan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 2 No’lu Şube’de bir araya gelen öğrenciler, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamanın yapıldığı salona “Kampüslerden sokaklar, yaşasın Boğaziçi Direnişimiz” yazılı pankart asıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’ne baskı, gözaltı ve tutuklamalara rağmen ilk günkü inat ve kararlılıkla mücadeleye devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, Bulu’nun, devletin üniversitelerde hegemonya kurma çabasının bir ürünü olarak Boğaziçi’ne atandığı ifade edildi ve eklendi:

Biz bu çabaları, kayyumların her türlü topluluk ve kulüp faaliyetlerini engellemesinden, kampüslerdeki hak arayışlarını engellemelerinden, üniversitenin öznesi olan öğrencilerin söz hakkını yok saymasından biliyoruz. Melih Bulu da kendisi gibi atanmış olan kayyum rektörlerin icraatlarını takip ederek, göreve geldiğinde Boğaziçi Üniversitesi’ni yandaşlarını atayarak, öğrencilere soruşturma açarak, BULGBTİ+ kulübünü kapatarak, iktidarın ona verdiği misyonu yerine getirmeye çalışıyor.

Açıklamada, iktidarın saldırılarına karşı hem direnişi örgütlemek ve hem de bir adım daha ileri taşımak için mücadeleyi büyütecekleri kaydedildi.

Boğaziçi direnişine katılan iki öğrenci halen tutuklu

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne kurum dışından bir isim olan Melih Bulu’nun atanmasının ardından başlayan protestolarda bugüne kadar yüzlerce öğrenci gözaltına alınırken, 11’i tutuklanmış, birçoğu da ev hapsine alınmıştı.

12 Şubat’ta Beyza Buldağ ve Muhammed Ünal’ın, 5 Mart günü Murat Can Demirci, 17 Mart’ta Selahattin Can Uğuzeş ve Doğu Demirtaş’ın, 22 Mart’ta Necmettin Erdem, Akın Karakuş ve Koral Hacıbeyoğlu, 29 Mart’ta ise Ömer Şengel’in serbest bırakılmasıyla tutuklu öğrencilerin sayısı ikiye düştü.

Boğaziçi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklu yargılanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın ilk duruşması 2 Nisan Cuma günü Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

Kadıköy eyleminden dolayı yargılanan öğrencilerin duruşması ise 20 Ekim’de İstanbul Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: / Melih Bulu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.