Gezi-direnisinin-4-yil-donumu-4353

Gezi’nin yıldönümünde ‘Hayır bitmedi’ mesajı verildi

31 Mayıs 2017 / Sol Defter- Haber

Gezi Parkı eylemlerinin 4’üncü yılında Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim Makina Mühendisleri Odası önünde toplanan kitle, “Hayır bitmedi mücadeleye devam” mesajı verdi.

geziı

GEZİ’nin 4. YILI | ‘Çocuklarımız daha eşit bir dünya istedikleri için sokaklardaydı’

31 Mayıs 2017 / Sol Defter- Haber

Gezi direnişinde çocuklarını kaybeden aileler, dört yılın değerlendirmesini yaptı. Mücadeleyi kaybettikleri çocuklarından öğrendiklerini söyleyen aileler, “Bizim çocuklarımız sadece daha eşit bir dünya istedikleri için o sokaklardaydı. Çocuklarımız aslında bir şey yapmıyorlardı. Bu 4 yıl içinde çok şey değişti ama hiçbir şey değişmedi” diyor.

taksim-dayanismasi

Taksim Dayanışması: Gezi 4 yaşında! Hayır bitmedi, mücadeleye devam!

25 Mayıs 2017 / Sol Defter- Haber

Taksim Dayanışması, Gezi Parkı Direnişi’nin 4. yıl dönümünde bir basın toplantısı düzenledi.

sözucaryazikalir

Söz uçar yazı kalır

15 Ocak 2017 / Osman Öztürk

Ali başta bu sosyal medyadakiler olmak üzere yazılarını topladı…
Asaf Taneri ve Füsun Taş da yayına hazırladı…
Söz uçar yazı kalır…
Ali’nin ilk kitabı geçen Eylül ayında Notabene’den yayınlandı.

ali ismail kadikoy

Ali İsmal’e sözümüz: Biz bitti demeden bu dava bitmez!

21 Ocak 2015 / Sol Defter- Haber

Gezi Direnişi sırasında Eskişehir’de polis tarafından darp edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılandığı davada karar duruşması bugün Kayseri’de görüldü. Mahkeme heyeti sanıkların kasten öldürme suçu işlemediğini savunarak iyi hal indirimleri ve beraat kararları verdi. Karara tepki gösterenlere adliye önünde polis saldırdı.

gezi zileli

Zileli Geziciler beraat etti

6 Ocak 2015 / Sol Defter- Haber

İstanbul ’daki Gezi Parkı gösterileri sırasında dayanışma için gelen Tokat’ın Zile ilçesi Karacaören köylüleri, beraberlerindeki kamyonetin kasasında köfte ekmek yerken ‘Robocop’ polislerce dövülerek gözaltına alınmış ve tutuklanmak üzere mahkemeye sevk edilmişti. Cezaevi kapısından son anda dönen 23 Zilelinin de aralarında olduğu 39 yurttaşa, “yasadışı gösteri” suçundan dava açılmıştı. Davanın son duruşması bugün görüldü ve Zileliler ile diğer eylemcilerle birlikte beraat etti. 

cageraga

Caferağa Mahalle Evi’ne yapılan polis baskını… saat 19.00’a çağrı var!

9 Aralık 2014 / Sol Defter- Haber

Kadıköy’de Caferağa Mahalle Evi’ne polis baskın düzenledi. Çok sayıda polisin sokak başlarını tuttuğu evin bulunduğu sokakta hiçbir aracın geçişine izin verilmedi. Polis balyozla kapıyı kırdı, evin içindeki eşyaları özel nakliye aracına yükleterek evi boşalttı. Olayın duyulması üzerine mahalle halkı, dayanışma evinin önünde toplandı.

Ali İsmail korkmaz davası

Ali İsmail Davası’nda polisten itiraf gibi savunma

26 Kasım 2014 / Sol Defter- Haber

Sanık polis Mevlüt Saldoğan, dönemin Başbakanı Erdoğan’dan güç aldığını itiraf etti, “Bugün bu ülkenin sayın cumhurbaşkanı, başbakanı Gezi’nin bir darbe girişimi olduğunu söylüyor. Ben bu darbeyi bastırmakla görevliydim”! dedi. Saldoğan’ın “Ben kötü niyetli olsam tanık Semih’i de şahit bırakmamak için öldürürdüm. Öyle biri değilim. Öldürme kastım olsaydı çeker vururdum, silahımda mermi sürülüydü. Allah her şeyi biliyor, vicdanım rahat” şeklinde savunma yapması dikkat çekti.

sinif_temelli_tabakalasma_piramidi

Orta Sınıf(lar)…

9 Eylül 2014 / Selim Ergunalp

Marksizm orta sınıfın varlığını inkar etmez ama bu sınıfın, Anglo-Sakson sosyoloji okulunun veya Weberyan sosyologların ele aldıkları biçimde gelir seviyelerine ve refah yani tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak tanımlanmasına karşıdır. Şayet diğer sınıflardan bağımsız, özgün bir “orta sınıf”tan söz edilecek ise, bu sınıfın mensuplarının kapitalist üretim ilişkileri içinde burjuvaziden ve işçi sınıfından farklı olarak hangi ilişkiler içinde olduğunu, kapitalist üretim sürecindeki rollerini irdelemek, ortaya koymak gerekir.

ışıtan okul birincisi

Işıtan yeniden okul birincisi…

17 Temmuz 2014 / Sol Defter- Haber

Işıtan Önder’in mezuniyet töreninde Gezi’de öldürülenleri andığı konuşması nedeniyle elinden alınan okul birinciliği mahkeme kararının ardından iade edildi.

Ali İsmail Korkmaz 1. yıl

“Ali İsmail Korkmaz, Eskişehir seni unutmaz!”

11 Temmuz 2014 / Sol Defter- Haber

Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz yaşamının yitirişinin birinci yılında İstanbul, Eskişehir ve Antakya’da’da anıldı.

ethem_dava_7tem_2

Ethem’in katili polis, tutuklandı

7 Temmuz 2014 / Sol Defter

Duruşmadan önce, erken saatlerde mahkemenin önünde toplanan kitle, bu davanın peşini bırakmayacağını birkez daha yüksek sesle haykırdı. Ankara Dayanışması ve Taksim Dayanışması temsilcileri, sendikaların, meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin temsilcileri, HDP ve CHP milletvekilleri de duruşma salonuna alındı. Polisin avukatları duruşmanın kapalı yapılmasını talep etti. Mahkeme heyeti reddeti. Ethem’in avukatları, vur emri…

Read more →

gezi-forum

Mahalle Dayanışmalarından, Mahalle Sendikalarına – Hikmet Durukanoğlu

30 Haziran 2014 / Sol Defter- Haber

Sermayenin doğal kaynaklarımıza, yaşam alanlarımıza, kentlerimize yönelik yapmış olduğu bu saldıralar karşısında, insanlar (işçi sınıfı da diyebiliriz) çevre, su, kent vb. platformlarda bir araya gelerek mücadele etmeye başlamışlardır. Doğal olarak, emek ve sermaye arasındaki çatışma da kendisini fabrikaların, işyerlerinin dışında, doğada, yaşam alanlarımızda, kentlerimizde göstermeye başlamıştır. İlk kez Gezi ile birlikte sermayeye karşı mücadele ederken oluşturmuş olduğumuz birlikteliklerin adı da platformdan, dayanışmalara doğru evrilmiştir. Bu da güzel bir gelişim, dayanışmaların, kurumsal halinin sendikalar olduğunu düşünürsek doğru yolda ilerliyoruz demektir.

katil erdoğan

Mahkeme: Katil Erdoğan sloganının dayanağı var

30 Haziran 2014 / Sol Defter- Haber

Gezi parkı eylemleri sırasında “Katil Erdoğan” sloganı attıkları gerekçesiyle yargılanan iki kişi, Aydın mahkemesi tarafından suçsuz bulundu. Mahkeme heyeti bu sloganın yaygın olarak kitleler tarafından söylenmesi için “yeterli ölçüde olgusal dayanağın” olduğunu belirtti.

Şükrü kitap

“Gezi’nin Neşesi vs. Neo-Liberalizmin Yaydığı Keder” – Gün Zileli

18 Haziran 2014 / Sol Defter- Haber

“İnsanların hayatı gibi toplumların tarihi de esasında uçsuz bucaksız bir üzüntü, keder ve elem okyanusu’nda zaman zaman yükselen anlık ‘sevinç, keyif ve neşe dalgaları’ndan ibarettir. Bu itibarla, Gezi Direnişi’nin doksan yıllık Cumhuriyet tarihimizde yaşanmış en sevinçli, en keyifli ve en neşeli kolektif ruh kabarışı olduğu rahatlıkla söylenebilir sanırım.”

gezi-parkı-eylemcileri

Gezi: Bir yılın ardından…

13 Haziran 2014 / Gencer Çakır

Gezi gibi Türkiye tarihinin en büyük isyan dalgası bile Erdoğan’ı düşürmeye yetmemişken ve Erdoğan hükümeti Gezi’den buyana daha da artan polis şiddeti ile sokakları terörize ederken, hâlâ bilindik “sokak muhalefeti” pratikleri ile hükümeti düşürmeye zorlamak gerçekçi bir siyaset değil.

Taksim Dayanışması mahkeme

Taksim Dayanışması savunması: #Geziyargılanamaz

12 Haziran 2014 / Sol Defter- Haber

Taksim Dayanışması’ndan 26 kişinin yargılandığı ve iktidarın suç örgütü yaratma çabasıyla yürütülen dava bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülmeye başlandı. Adliye önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından duruşma salonuna geçen Taksim Dayanışması üyeleri savunmalarını İsyan’ın talepleri, haklılığı ve meşruluğu üzerine kurdu.

taksim dayanışması

Dünyanın en güzel “suç örgütü” yargılanacak(mış)

11 Haziran 2014 / Osman Öztürk

Değil yarın karşınıza çıkacak yirmi altı “sanığın”… Değil şimdiye kadar Türkiye’nin dört bir yanında hakkında dava açılan binlerce “sanığın”…
Mehmet’in, Ethem’in, Abdocan’ın, Medeni’nin… Ahmet’in, Ali İsmail’in, Hasan Ferit’in, Berkin’in… Haziran İsyanı’nda ağacına, parkına, yaşam tarzına sahip çıkan… On bir yıllık baskı, zulüm, yağma rejimine isyan eden milyonlarca halkın “suç örgütü”dür Taksim Dayanışması.

Bayrak Lice

İktidarın “yeni” milliyetçiliği – Gencer Çakır

11 Haziran 2014 / Sol Defter- Haber

AKP hükümetinin, özellikle Gezi’den bu yana, kendi karşısındaki muhalefeti atomize etmek için muazzam bir çaba sarf ettiğini hepimiz görüyoruz. Kabul edelim, kullandığı “iç düşman” retoriği ile iktidar bugüne değin işleri öyle ya da böyle “idare etmeye” çalıştı. Gezi öncesinde bu “iç düşman” Ergenekoncular ve “millet iradesi”ne karşı duran “darbeciler”di, şimdi ise “Geziciler”.

boratav başkaya

Korkut Boratav ile söyleşi – Fikret Başkaya

10 Haziran 2014 / Sol Defter- Haber

“Gezi kalkışması, Türkiye toplumunda geçerli üretim/tüketim/yaşam tarzını reddeden; kamucu, eşitlikçi, sınırsız özgürlükçü (kısacası “komünist”) bir değer sisteminin tohum halinde var olduğunu; yeşermeye hazır olduğunu gösterdi.”