iran-devrimi1

Şubat 1979 : İran Devrimi şah rejimine son verdi

16 Şubat 2019 / Sol Defter- Haber

1979 yılı başında güçlü bir kitle hareketi nefret edilen İran rejiminin başı olan şah Riza Pehlevi’yi devirdi. İşte bu hareketin başına şii dinciler geçti, sürgünden dönen Ayetullah Humeyni’yi iktidara getirdi. Son bir yıl içerisinde, bir çok kitle yürüyüşleri olmuştu ve 9-10 ve 11 Şubat kitle hareketleri ayaklanmaya dönüşmüştü.

iran-marksist-kitap

Tahran sokaklarında komünizm hayaleti dolaşıyor! – Kavel Alpaslan

16 Şubat 2019 / Sol Defter- Haber

 Tahran’da hatta İran’da komünist düşüncenin güçlü olduğunu iddia edemeyiz. Ancak işin ilginç tarafı tarihte İslam Devrimi’nin sola karşı saldırısı binlerce infazla sonuçlansa da ve ülkede ‘kızıl şeytan’ın etkisi unutulacak kadar geride kalmış görünse de eşitsizliğin kokusunu soluyanlar bir şekilde çözümü Marksist düşüncede bulabiliyor!

Humeyni

40. yılında İran İslam Devrimi: Şah karşıtı solculara ne oldu?

9 Şubat 2019 / Sol Defter- Haber

20. yüzyılın Orta Doğu’daki en önemli gelişmelerinden biri hiç kuşkusuz 1979’da İran’daki devrimdi. İran bugünlerde İslam Devrimi’nin 40. yılını kutluyor. Devrimde en kritik iki tarih, 1 Şubat ve 11 Şubat’tı.

Erik-Olin-Wright

Erik Olin Wright (1947-2019) – Vivek Chibber

4 Şubat 2019 / Sol Defter- Haber

Erik Olin Wright 1960’larda radikalleşti ve bir Marksist olarak kaldı, çünkü ahlaki pusulası açıkça, konumundan uzaklaşmasına izin veremezdi. Ölümüyle, Sol en parlak entelektüellerinden birisini kaybetti

geziki

Protestoların son 10 yılı: Ekonomik kriz sonrası kitlesel eylemler dünyayı nasıl etkiledi?

29 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Küresel ekonomik krizin patlak verdiği 2008 yılı sadece kapitalist sistemin yaşadığı sancıları değil, dünya çapında birbirini tetikleyen toplumsal hareketlerin de yeni bir dönemini simgeliyor.

rosa-luxemburg-1

Kıvılcım Eylemde Çakar – Rosa Luxemburg’un Düşüncesinde Praksis Felsefesi – Michael Löwy

28 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Marx için olduğu kadar Rosa Luxemburg’a göre de nesnelle öznel arasındaki diyalektik birlik, kendinde sınıfın bu yolla kendisi için sınıf haline geldiği dolayım olan praksis kategorisi, Rosa Luxemburg’un, Alman Sosyal Demokrasinin Bernstein’ın soyut ahlakçılığıyla Kautsky’nin mekanik ekonomizmi arasındaki kötürümleştirici ve metafizik ikilemini aşmasına imkân tanır.

venezuela-kurucu-meclis

Venezuela krizi: Ülke nasıl bu duruma geldi?

27 Ocak 2019 / Ergin Yıldızoğlu

Venezuela’da yıllardır süre gelen, giderek derin bir toplumsal ve insani krize dönüşen ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklar geçen hafta çok kritik bir aşamaya geldi.

luxemburg-lienknecht

Brexit, küreselleşme ve Rosa Luxemburg’un öngörüsü – Mustafa Durmuş

27 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Katledilişinin 100. yılında Rosa Luxemburg’un kapitalizmin geleceği ile ilgili olarak I. Dünya Savaşı’nın hemen ardından yaptığı tespitin ete, kemiğe büründüğünü görmek ne acı

alman-devrimi

Yüzüncü yılında Almanya Devrimi (1918-19) – III – Bülent Bilmez

27 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Her ne kadar Berlin’de cumhuriyetin ilan edildiği 9 Kasım günü, sonraki yıllarda ‘Kasım Devrimi’ olarak da anılan ‘Alman Devrimi’nin yıldönümü olarak anılsa da konuyla ilgili her çalışmada aslında Almanya Devrimi sürecinin başlangıcı olarak, 28 Ekim 1918’de Wilhelmshaven’da ve 3-4 Kasım günleri Kiel’de patlak veren açık deniz filosu askerlerinin (bahriyelilerin) ayaklanması kabul edilir.

Alman-Devrimi2

Yüzüncü yılında Almanya devrimi (1918-19) – II – Bülent Bilmez

27 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Toprakları düşman kontrolüne girmemiş olan Almanya elitleri yönetimi kontrollü bir şekilde kitlesel desteğe sahip partilerle paylaşarak, bir geçiş rejimi yani bir tür ara çözüm peşindeydi.

Alman-devrimi-jpg_259925663_1433093779

Yüzüncü yılında Almanya Devrimi (1918-19)-I – Bülent Bilmez

27 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Tarihle yüzleşme konusunda örnek ülkelerden biri olarak gösterilen Almanya’da uzun yıllardır 1938 Yahudi Pogromu’nun (Kristalnacht) yıl dönümü olarak anılan 9 Kasım Nazi zulmüyle yüzleşme günü, sekseninci yılında bir başka olayın yüzüncü yıl dönümünün gölgesinde kaldı: Aynı zamanda Doğu ile Batı arasındaki duvarın yıkılışının (1989) yıldönümü olarak da anılan 9 Kasım günü, bu yıl Almanya Cumhuriyeti’nin ilanının (1918) yüzüncü yıldönümü de olması nedeniyle önceki yıllarda görülmemiş bir ilgiye mazhar oldu… Mevcut Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in 9 Kasım 2018 tarihinde Meclis’te yaptığı anma konuşmasında da diğer iki önemli olayın yanında bu olay (muhtemelen yüzüncü yılı olması dolayısıyla) öne çıktı…

erdogan-maduro

Venezuela meselesi

26 Ocak 2019 / Yunus Öztürk

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Juan Guaido, Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin gayrı meşru olduğunu iddia ederek, kendini geçici başkan ilan etti.

venezuella-ordu

Venezüella krizinde ordunun rolü

25 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Ordu, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya sadık mı kalacak, yoksa taraf değiştirip, muhalefetin lideri ve kendini devlet başkanı ilan eden Juan Guaidó’yu mu desteklemeye başlayacak?

antonio-gramsci

İtalya faşizme giderken: Gramsci, Lenin, Komintern

22 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

İtalyan devrimci Antonio Gramsci’nin 128. doğum gününde onun aktif siyasi mücadelesinin kritik bir dönemini mercek altına aldık.

isciler-tablo

İşçiler için acil taleplerin önemi

22 Ocak 2019 / Yunus Öztürk

İşçi sınıfının burjuvaziden bağımsız bir sınıf olduğunu anlaması belirli bir zaman aldı. Kendisine ait ayrı ve farklı çıkarlarının farkına varması, kapitalist toplumda bir geleceğinin olmadığını görmesi, O’nu kendisini savunmak üzere acil talepler/hedefler tespit etmeye itti.

lenin-rosa-suphi

Her Ocak’ta Rosa’yı, Mustafa Suphi’yi ve Lenin’i yeniden hatırla!

21 Ocak 2019 / Seyfi Adalı

Her Ocak ayında Karl Liebnecht, Rosa Lüksemburg, Mustafa Suphi ve yoldaşları ile Lenin’i yeniden hatırlamak, devrimci partinin, önderliğin inşası için dersler çıkartmak için vesile olsun!

Rosa_Luxemburg

Katledilişinin 100. yılında Rosa Luxemburg’u sanatla anmak – Uraz Aydın

18 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Ya sosyalizm ya barbarlık! Bu parola, kapitalist medeniyetin derinleştirdiği iklim kriziyle birlikte her geçen gün daha da güncellik kazanıyor. Rosa, yaşamı ve mücadelesiyle, geçtiğimiz yüzyılın kandan ve ateşten harabeleri arasından bize seslenmeye devam ediyor: Aşkla, kavgayla, şiirle

rosa-liebnecht

Suikastının 100. yılında Karl Liebknecht: Esas düşman, kendi ülkemizdedir! – Kavel Alpaslan

8 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Her ne kadar ayırmak kolay olmasa da biz Karl Liebknecht ile hatta onun da bir sözü üzerinden savaş yıllarına gidelim: “Esas düşman kendi ülkemizdedir!” Kimdir bu düşman? Neden ‘esas’tır?

trocki-dizisi

Rus televizyonunun Troçki dizisi: Aşağılık bir tarihsel çarpıtma ve Musevi karşıtlığı gösterisi

3 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Rus televizyonu, Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıldönümünü, Troçki adlı sekiz bölümlük bir dizi yayınlayarak andı. Dizi, bu kaba tarih çarpıtmasını üreten ve ona sponsorluk edenlerin siyasi, entelektüel ve kültürel ahlaksızlığını sergilemektedir. Bu yalanlar, pornografi, komünizm karşıtlığı ve apaçık Musevi karşıtlığı karışımına dahil olan hiç kimse için (yapımcılar, yönetmen, senaryo yazarları, oyuncular ve çeşitli teknik personel) hiçbir mazeret söz konusu olamaz.

KÜBA

Küba: Kastro ve Kastroculuk

1 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

1959 yılında Küba, Latin Amerika’da ABD çıkarları açısından Venezüella’dan sonra ikinci ülke konumundaydı. ABD sermayesi demiryolu taşımacılığının, elektrik ve telefon şirketlerinin yüzde 50 ile yüzde 90’ına sahipti.