selim ergünalp

Selim’i Uğurlarken – Demir Küçükaydın

11 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Dördüncü Enternasyonal’in Almanya seksiyonu ISO’nun Münih bölge grubu, “örnek, adanmış, onurlu ve her şeyden önce sevgi dolu bu yoldaşı kaybettik. Onun değerli anısını koruyacağız ve mücadelemizde yaşayacak” diye bitirmiş bildirisini.

Troçki2

Ölümünün 78’inci yılında: Terörizm ve Sovyetler Birliği’ndeki Stalinist Rejim – Lev Troçki

21 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

1930’ların kanlı tasfiyelerinde, Troçkist Sol Muhalefete (ve eski devrimci neslin tamamına) uygulanan resmi terörü aklamak için, Stalin ve emrindeki yargı organları, Sol Muhalefet üyelerini, Sovyet karşıtı terörizmi örgütlemek ve entrikalar çevirmekle suçladı. 17 Nisan 1937’de “Moskova Duruşmalarında Lev Troçki’ye Yapılan İthamlara İlişkin Uluslararası Soruşturma Komisyonu” üyeleri önünde verdiği aşağıdaki ifadede Troçki, Sovyetler Birliği’nde Stalinist bürokrasiye karşı mücadelede Troçkistlerin niçin terör kullanmayı düşünemeyeceklerini açıklayarak, Stalin’in muhalefete karşı suçlamalarının politik temelini ele aldı.

yunanistan-yangin

Yunanistan: İmar barışı, talan, rant, yolsuzluk ve 88 ölü…

29 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Yunan hukukçu Ioannis Glinavos, ülkesinde önüne geçilemeyen orman yangınlarını sistematik bir çerçeveye oturttu: Yunanistan’da, biraz çalıyı temizleyip veya bir ormanın bir kısmını kesip bir binanın temelini atabilir, rüşvet vererek kamu hizmetleri için bağlantıyı çekebilir ve sonra da, yasadışı binalar için çoğunlukla genel seçim öncesi çıkarılan affı bekleyebilirsiniz. Bu, talancı bir devlet ile suç ortaklığı yapan bir halkı birbirine bağlayan, kurumsallaşmış bir trajedi.

FARC-Timochenko

FARC lideri Timochenko: Bir devrimci risk almayı bırakamaz

16 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

FARC lideri Timochenko, Kolombiya’daki barış sürecini, son başkanlık seçimini ve yaptıkları çalışmaları anlattı. Sağ bloğun ilerici, demokratik ve devrimci kesimler karşısında yenilgi almamak için tek bir cephede birleşmek zorunda kaldığına dikkat çeken Timochenko, “Bu, değişim için çok büyük beklentiler ve umutların var olduğu anlamına geliyor” dedi. Tarihsel olarak ‘hain bir oligarşiye’ karşı mücadele ettiklerinin altını çizen Timochenko, “Verdiğimiz söze bağlılığımızla FARC’ın toplumda kazandığı güvenilirlik, düzenbaz hükümetin aleyhine dönecektir” diye ekledi. Timochenko, “Bir devrimci risk almayı bırakamaz, aksine bunları alt etmek için nasıl hazırlanacağını ve örgütleneceğini bilmesi gerekir. Biz ve bizim durumumuz tam olarak budur” diye belirtti.

meksika-Obrado

Meksika seçimlerinde zafer solcu aday Obrador’un

2 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Devlet Başkanlığı seçimlerinin düzenlendiği Meksika’da sandık çıkış anketleri, solcu lider Andrés Manuel López Obrador’un açık ara önde olduğunu ortaya koydu. Pazar günü düzenlenen seçimler, ülke tarihindeki en kanlı seçimlerinden biri oldu. Kampanya süresinde 130’dan fazla aday ve parti çalışanı öldürüldü.

emmanuel_macron

Fransa’da özelleştirilmelere karşı çıkan işçiler, Macron’un sarayının gazını kesti

23 Haziran 2018 / Sol Defter- Haber

Fransa’da özelleştirilmelere karşı çıkan işçiler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sarayının gazını kesti. Elysee Sarayı’nın doğalgaz vanası üç saat boyu kapalı kaldı

haziran-1848

Haziran günleri: Paris 1848 – Helen Castelli

22 Haziran 2018 / Sol Defter- Haber

Barikat kurmak için kaldırım taşlarını söken isyancılar, radikal kanattan kişiler değildi – Radikallerden Ledru-Rollin hükümetin tarafına geçmişti ve diğer radikaller de hapisteydiler. Barikatları kuranlar, başta, ücretli kol işçileri ve işsizlerdi; aynı zamanda toprak sahipleri, zanaatkârlar, esnaf, fabrika işçileri ve demiryolu işçileri de barikatlardılar. Bu insanlar, yeniden sefalete yuvarlanmaktansa ölmeye hazır haldeydiler.

vladimir_lenin

Lenin’in seçim stratejisi: Birinci Duma toplanırken…

27 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

“Ülkedeki devrimci durumu Dumada olup bitenlere bakarak değerlendirmemeliyiz. Tersine, Dumada ortaya çıkan olayları ve meseleleri ülkedeki devrimci duruma bakarak ele almak durumundayız”

isci-anketi-marks

‘Marx’ın işçi anketi* – Murat Özveri

23 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Marx’ın İşçi Anketi bize işverenlerin iş gücü üzerinde denetimi sürdürmeden kapitalizmin kapitalizm olarak kalamayacağını bir kez daha gözler önüne seriyor

maduro2

Venezuela seçimleri: Devlet Başkanı Nicolas Maduro kazandı, muhalefet ‘hile var’ dedi

21 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, oyların yüzde 90’ından fazlasının sayıldığını ve Maduro’nun 5,8 milyon ile yüzde 67,7 oy oranına ulaşarak yeniden seçildiğini açıkladı.

venezuella_4

Venezüella halkı sandık başında – Tricontinental Toplumsal Araştırma Enstitüsü

19 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Venezüella 20 Mayıs Pazar günü ülkenin dört bir yanında sandık başına gidecek. Chavez’in başkanlığının ilk döneminde başlatılan verilen ismiyle Bolivarcı Devrim süreci, zorlu bir sınavla karşı karşıya

nepal-KP

Hükümetteki iki parti Marksizm-Leninizm’i seçti! – Kavel Alpaslan

18 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Nepal’de hükümet ortağı iki sol partinin birleşmesiyle ‘Nepal Komünist Partisi’ mecliste çoğunluğa sahip oldu. Alınan kararda, “Partiye ‘Marksizm-Leninizm’ rehberlik edecek” ifadesi yer aldı.

sadr2-1

Sadr’la birlikte komünistler ve laikler kazandı

15 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Irak, IŞİD’in yenilgiye uğratılması sonrası düzenlenen ilk seçimleri Şii din adamı Mukteda Sadr’ın Sairun Koalisyonu’nun kazanmasını konuşuyor. Sairun Koalisyonu’nda komünistlerin ve laiklerin de bulunması ülkedeki dengeleri değiştirebilir.

filistin-mayıs2018

Filistin topraklarında yeni protestolar gündemde…

15 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Filistinli yetkililere göre dün, Gazze Şeridi’nde 2014’teki savaştan bu yana yaşanan en kanlı olmuş ve İsrail Ordusu en az 58 Filintinliyi öldürmüş, 2700 kişi de yaralanmıştı.

Karl-Marks-1

Ruslar Marksizmden habersiz – Andrey İsaev

12 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

İzvestiya gazetesi, Karl Marx’ın 200’üncü doğum günü münasebetiyle VTsİOM reyting ajansı tarafından yapılan anketi yayımladı. Ankete göre Rusların yüzde 54’ü Karl Marx’ın yazdığı tek bir eserin adını bile bilmiyor, yüzde 66’sı ise Marksizm’den habersiz.

karl_marx

Karl Marx 200 yaşında: Dünyayı sarsan düşünürün hayatı ve eserleri

5 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Kapitalizmin kendi içinde taşıdığı çelişkiler nedeniyle krizlerin kaçınılmaz olduğunu yazan Marx, bu nedenle ölümünden sonraki onyıllarda yaşanan her ekonomik krizde tekrardan gündeme geldi. Marx’a göre şirketlerin kârlılığının düşme eğilimi krizlerin nedenlerinden biriydi.

karl marks

Karl Marx’ın 200. doğum günü! – Alex Callinicos

5 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Karl Marx, Mart 1883’te sessizce öldü. Londra’daki Highgate Mezarlığı’nda yapılan cenaze törenine bir düzine insan katıldı.

paris_1mayis2018-2

Dünyanın dört bir yanından 1 Mayıs mitingleri

2 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

1 Mayıs işçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde dünyanın dört bir yanında yürüyüş ve mitingler düzenlendi

sanayi3-800x338

Modern uygarlığın Romantik ve Marksist eleştirisi ­– Michael Löwy

27 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

Sanayi Devrimi tarafından yaratılan modern burjuva toplumu ve kapitalist uygarlığa dönük ilk eleştiriler –Marx’tan yarım yüzyıl kadar önce– Romantik şair ve yazarlardan gelmişti. Romantik anti-kapitalizm on sekizinci yüzyılın ikinci yarısında doğdu ancak bugüne değin modern kültürün asli bir bileşeni olmaktan geri durmadı. Sanat ve edebiyatta sıklıkla Romantik Hareket olarak adlandırılan ve esasen on dokuzuncu yüzyılın başında mecrasını bulan akım, pek çok ve aşırı çeşitli tezahürlerinden yalnızca biridir

karl_marx

Wallerstein: Marx’ı Kendisinden Okuyun Başkalarından Değil

27 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

“Onunla ilgili şeyler okumayın, bizzat Marx’ın yazdıklarını okuyun. Onunla ilgili konuşan çok az insan aslında Marx’ı okumuştur. Karl Marx’ı okuyun!”