vladimir_lenin

Lenin’in seçim stratejisi: Birinci Duma toplanırken…

27 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

“Ülkedeki devrimci durumu Dumada olup bitenlere bakarak değerlendirmemeliyiz. Tersine, Dumada ortaya çıkan olayları ve meseleleri ülkedeki devrimci duruma bakarak ele almak durumundayız”

isci-anketi-marks

‘Marx’ın işçi anketi* – Murat Özveri

23 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Marx’ın İşçi Anketi bize işverenlerin iş gücü üzerinde denetimi sürdürmeden kapitalizmin kapitalizm olarak kalamayacağını bir kez daha gözler önüne seriyor

maduro2

Venezuela seçimleri: Devlet Başkanı Nicolas Maduro kazandı, muhalefet ‘hile var’ dedi

21 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, oyların yüzde 90’ından fazlasının sayıldığını ve Maduro’nun 5,8 milyon ile yüzde 67,7 oy oranına ulaşarak yeniden seçildiğini açıkladı.

venezuella_4

Venezüella halkı sandık başında – Tricontinental Toplumsal Araştırma Enstitüsü

19 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Venezüella 20 Mayıs Pazar günü ülkenin dört bir yanında sandık başına gidecek. Chavez’in başkanlığının ilk döneminde başlatılan verilen ismiyle Bolivarcı Devrim süreci, zorlu bir sınavla karşı karşıya

nepal-KP

Hükümetteki iki parti Marksizm-Leninizm’i seçti! – Kavel Alpaslan

18 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Nepal’de hükümet ortağı iki sol partinin birleşmesiyle ‘Nepal Komünist Partisi’ mecliste çoğunluğa sahip oldu. Alınan kararda, “Partiye ‘Marksizm-Leninizm’ rehberlik edecek” ifadesi yer aldı.

sadr2-1

Sadr’la birlikte komünistler ve laikler kazandı

15 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Irak, IŞİD’in yenilgiye uğratılması sonrası düzenlenen ilk seçimleri Şii din adamı Mukteda Sadr’ın Sairun Koalisyonu’nun kazanmasını konuşuyor. Sairun Koalisyonu’nda komünistlerin ve laiklerin de bulunması ülkedeki dengeleri değiştirebilir.

filistin-mayıs2018

Filistin topraklarında yeni protestolar gündemde…

15 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Filistinli yetkililere göre dün, Gazze Şeridi’nde 2014’teki savaştan bu yana yaşanan en kanlı olmuş ve İsrail Ordusu en az 58 Filintinliyi öldürmüş, 2700 kişi de yaralanmıştı.

Karl-Marks-1

Ruslar Marksizmden habersiz – Andrey İsaev

12 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

İzvestiya gazetesi, Karl Marx’ın 200’üncü doğum günü münasebetiyle VTsİOM reyting ajansı tarafından yapılan anketi yayımladı. Ankete göre Rusların yüzde 54’ü Karl Marx’ın yazdığı tek bir eserin adını bile bilmiyor, yüzde 66’sı ise Marksizm’den habersiz.

karl_marx

Karl Marx 200 yaşında: Dünyayı sarsan düşünürün hayatı ve eserleri

5 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Kapitalizmin kendi içinde taşıdığı çelişkiler nedeniyle krizlerin kaçınılmaz olduğunu yazan Marx, bu nedenle ölümünden sonraki onyıllarda yaşanan her ekonomik krizde tekrardan gündeme geldi. Marx’a göre şirketlerin kârlılığının düşme eğilimi krizlerin nedenlerinden biriydi.

karl marks

Karl Marx’ın 200. doğum günü! – Alex Callinicos

5 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

Karl Marx, Mart 1883’te sessizce öldü. Londra’daki Highgate Mezarlığı’nda yapılan cenaze törenine bir düzine insan katıldı.

paris_1mayis2018-2

Dünyanın dört bir yanından 1 Mayıs mitingleri

2 Mayıs 2018 / Sol Defter- Haber

1 Mayıs işçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde dünyanın dört bir yanında yürüyüş ve mitingler düzenlendi

sanayi3-800x338

Modern uygarlığın Romantik ve Marksist eleştirisi ­– Michael Löwy

27 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

Sanayi Devrimi tarafından yaratılan modern burjuva toplumu ve kapitalist uygarlığa dönük ilk eleştiriler –Marx’tan yarım yüzyıl kadar önce– Romantik şair ve yazarlardan gelmişti. Romantik anti-kapitalizm on sekizinci yüzyılın ikinci yarısında doğdu ancak bugüne değin modern kültürün asli bir bileşeni olmaktan geri durmadı. Sanat ve edebiyatta sıklıkla Romantik Hareket olarak adlandırılan ve esasen on dokuzuncu yüzyılın başında mecrasını bulan akım, pek çok ve aşırı çeşitli tezahürlerinden yalnızca biridir

karl_marx

Wallerstein: Marx’ı Kendisinden Okuyun Başkalarından Değil

27 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

“Onunla ilgili şeyler okumayın, bizzat Marx’ın yazdıklarını okuyun. Onunla ilgili konuşan çok az insan aslında Marx’ı okumuştur. Karl Marx’ı okuyun!”

macar-muhalefet

Macaristan’da seçimlerin ardından muhalif gazete ve radyo kapandı

11 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

Genel seçimlerde Başbakan Viktor Orban’ın büyük bir destekle iktidarını korumasının ardından Macar medyasının iki muhalif organı Magyar Nemzet gazetesi ve Lanchid radyosu yayın hayatına son verdiğini açıkladı.

Demonstrators protest against efforts to impeach Brazil's President Dilma Rousseff and in support of former President Luiz Inacio Lula da Silva in Sao Paulo, Brazil, Thursday, March 24, 2016. (AP Photo/Nelson Antoine)

Brezilya İşçi Partisi ve Üçüncü Dünya reformizmi – Lutte de Classe

10 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

Brezilya İşçi Partisi 1979’da kuruldu. İlk defa seçimlere girebildiği 1982 yılında oyların %3’ünü aldı. 1988’de partinin adayı 10 milyon nüfuslu Sao Paulo kentinin belediye başkanlığını kazandı. 1989 başkanlık seçimlerinin ilk turunda eski bir metal işçisi olan parti adayı Lula, diğer 21 partinin adayları karşısında %17 oy alarak ikinci sırada, ikinci tur seçimlere kalma hakkı kazandı.

lula

Lula hapiste: Bilmeniz gerekenler – Juan Cruz Ferre

10 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

Brezilya’da sonbahardaki seçimlerin favorisi Lula, hakkında verilen 12 yıllık hapis cezasının ardından polislere teslim oldu. Peki Brezilya’daki seçimler öncesi yaşanan bu gelişmede bilmemiz gerekenler neler?

dilmavelula

Lula cezaevine girerken: Brezilya’da sivil darbe – Korkut Boratav

8 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

İşçi Partisi, meydanları burjuvaziye nasıl teslim etti? Yanıt, bir boyutuyla bu partinin militan sınıf mücadelesinden uzaklaşan ılımlı solculuğunda aranabilir. Bir diğer boyutuyla da, kriz yönetiminde neoliberal reçetelerden, sermayenin programından, tamamen kopmayı göze alamamasıyla ilgilidir.

macaristan-sag

Macaristan’da seçime sayılı günler var: Doğu ve Orta Avrupa’da yükselen aşırı sağ

6 Nisan 2018 / Sol Defter- Haber

Macaristan’da parlamento seçimlerine sayılı günler kala ırkçı ve aşırı sağ söylemleriyle öne çıkan mevcut Başbakan Viktor Orban’ın seçimden galip çıkacağı düşünülüyor. Sadece Macaristan’da değil, Doğu ve Orta Avrupa’da bulunan diğer ülkelerde yaygınlık kazanan aşırı sağ söylemleri değerlendiren Political Capital Enstitüsü’nden Krekor bu durumu şöyle değerlendiriyor: “Sağcı popülizm genç, zayıf ve kırılgan demokrasilerde daha tehlikeli. Çünkü bu, demokratik kurumları zayıflatabilir, hatta yıkabilir.”

renault 2

“Çin Tutulması” (2): Metal Fırtına, neoliberalizmden “milli” kapitalizme geçişin bir emaresi[1] -Cihan Tuğal

20 Mart 2018 / Sol Defter- Haber

Gezi’nin (ve Zonguldak ve eski militan işçi hareketlerinin) aksine, Metal Fırtına ulusal basında yer almadı. (Üst-düzey) akademik konferanslara ve kitaplara konu olmadı. Sınıfsallığı dert eden sol çevreler zaten artık azınlıktaydı. Fırtına, gözden, gönülden ıraktı. Burada da Çin’le ciddi paralellikler var. Bir taraftan işçi sınıfının artan militanlığı. Diğer taraftan siyasetten ve kamusal görünürlükten tamamen uzak durması

farc-baris

Barış anlaşmasının ardından Kolombiya – Lyda Fernanda Forero & Danilo Urrea

17 Mart 2018 / Sol Defter- Haber

Son seçimin sonuçları son 16 yıldır süren otoriterleşme ve artan silahlanmayı arttıracak bir etki gösterecek. Ve yine kırsal özgürleşme doğrultusunda yapılan ilerici önerileri ve pratik deneyleri gölgede bırakacak