sarı-yelekliler-1

Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler? – Fehim Taştekin

10 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

“Yasak” denildiği halde ısrarla, geleneksel eylem yeri olmayan ve sadece 14 Temmuz Ulusal Günü’nde askeri geçit törenleri için kullanılan Champs Élysées’ye çıkmalarının nedeni bu. Orası tam da Macron’un temsil ettiği elitlerin bulvarı. Şatafatıyla aşağıdakilerini ezen bulvar. İnsanlar ezildikleri yeri çiğnemek istedi

sarı-yelek5

Sarı Yelekliler protestoları – Fransa Cumhurbaşkanı Macron, sendikalarla görüşmesinin ardından halka hitap edecek

10 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bugün sendikalar ve işveren örgütleri temsilcileriyle görüştü. Macron’un akşam saatlerinde televizyondan yayımlanacak ulusa sesleniş konuşmasında, alınacak yeni önlemleri açıklaması bekleniyor.

Friedrich_Engels_

Karikatürist olarak Engels!

9 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Engels bildiğimiz 19. yüzyıl düşünürlerine her anlamda ‘taş çıkartacak’ derecede sıradışı bir isim, buna şüphe yok. İlgilendiği alanlarla da bizi şaşırtabiliyor. Aklımıza yalnız bilimsel anlamdaki çok yönlülüğü gelmesin; örneğin gençlik yıllarında yaptığı besteleri ve katıldığı koroları buna örnek gösterebiliriz. Fakat bugün onun pek bilmediğimiz farklı bir yönüne odaklanacağız: Karikatür yeteneğine!

sari-yelekliler2

Sarı Yelekliler protestolarına polis müdahalesi: Gösteriler neden durulmuyor, eylemciler ne diyor?

8 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Fransa’da hükümet karşıtlarından oluşan Sarı Yelekliler hareketinin destekçileri, ülke çapında hafta sonu sürecek protestolar için sokaklarda. Başkent Paris’te polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti, 500’den fazla gösterici gözaltına alındı.

fransa-ogrenci

Fransız polisi lise öğrencilerini diz çöktürerek gözaltına aldı, görüntüler tepki çekti

7 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Fransız polisinin liseli öğrencileri elleri başlarının arkasında, dizlerinin üstüne çöktürdüğü görüntüler sosyal medyada büyük tepki topladı. Anayasal hakları koruma görevini yürüten bağımsız denetim kurumu, liseli gençlerin gözaltına alınmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

fransa-sarı-yelekliler

Sarı Yelekliler: ‘Fransız Baharı’ mı ‘faşizmin ayak sesleri’ mi? – Fehim Taştekin

1 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Fransa’da “mali oligarşinin adamı” olarak görülen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u şaşırtan “Sarı Yelekliler” (Gilets Jaunes) isyanı sürüyor. Talepler ve söylemler tamamen farklı olsa da, partiler üstü ve örgütsüz olmaları nedeniyle isyan kimilerine Gezi Parkı eylemlerini hatırlattı, kimilerine Arap Baharı’nı

sarı-yelekliler-1

‘Sarı Yelekliler’ hareketinin ayırt edici iki özelliği var – Foti Benlisoy

1 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Hareketin ayırt edici iki özelliği olduğunu da belirten Benlisoy, “Birincisi, kent merkezlerinden ziyade kentlerin periferisinden çıkan bir hareket olması. Yani taşradan kente doğru yönelmesi” dedi. Benlisoy’a göre, ‘Sarı Yelekliler’in ikinci ayırt edici özelliği ise hareketin sağ ya da sol olarak tariflendirilememesi ve politik olarak etiketlendirilememesi.

arjantin-g20-protesto-30-11-2018

Arjantin halkından G20 liderlerine sıcak karşılama:  “Defol G20, defol IMF”

30 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

IMF baskısı altındaki Arjantin’in ev sahipliğinde düzenlenen G20 zirvesi, başkent Buenos Aires sokaklarında protesto ediliyor

sarı-yelek3

Fransız polisi Paris’teki kitlesel protestolara saldırdı

28 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Cumartesi günü, yüz binlerce kişi Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’a karşı “Sarı Yelekliler” protestolarına katılırken, çevik kuvvet, Paris’in Champs-Elysées (Şanzelize) caddesindeki merkezi yürüyüşe katılan protestoculara acımasızca saldırdı. İçişleri Bakanlığı kaynakları, ülke genelindeki 1.600 protestoya, 8.000’i Champs-Elysées’de olmak üzere 106.000 kişinin katıldığını iddia etti.

brexit_tek_yol

İngiltere’de Brexit bilmecesi: ‘Fanteziden gerçeğe’

25 Kasım 2018 / Ergin Yıldızoğlu

Kıl payı kazanılmış bir referandumdan, yaklaşık 850 gün süren ayrıntılı -çoğu kez gergin- pazarlıklardan, nihayet ortaya çıkan 585 sayfalık metinden, Avam Kamarası’nda Başbakan Theresa May’i terleten 3 saatlik soru-cevap oturumundan sonra, İngiltere’de hala Brexit sürecinin ne zaman ve nasıl sonuçlanacağı konusunda, kimsenin ikna edici bir fikri yok. Alman Der Spiegel dergisindeki bir yoruma bakılırsa, “Hiçbir ülke kendini bu kadar gülünç duruma düşürmedi”

cerjinski_1

Kızılların ‘şövalyesi’, Beyazların ‘şeytanı’: Demir Feliks! – Kavel Alpaslan

24 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Cerjinski kolay sevilen ya da takdir edilen biri olarak tarihe geçmedi. Kimsenin üstlenemeyeceği görevleri üstlendi ve bununla birlikte istemeden de olsa ‘şeytanlığın’ yükünü de omuzlarına aldı. Ama onu ezen, kendisine yakıştırılan bu yük olmadı, kendi aldığı ağır sorumluluklar ve azmi oldu

sarı-yelekliler

‘Tipik bir taban hareketi’: Fransa’daki ‘Sarı Yelekliler’ kim ve ne istiyor?

24 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

‘Sarı Yelekliler’ yaklaşık bir haftadır Fransa gündeminde. Peki, ‘tipik bir taban hareketi’ olduğu belirtilen ve lidersiz hareket eden bu eylemciler kim ve ne istiyor?

People carry flags as they protest against the government's refusal to raise wages in Tunis, Tunisia November 22, 2018. REUTERS/Zoubeir Souissi

Tunus’ta son 40 yılın en büyük kamu grevi: “Yakında aç ve boş midelerin devrimini görecekler”

22 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Tunus’ta hükümetin IMF talimatıyla kamu emekçilerine zam yapmama kararı alması üzerine kararı alınan grev, son 40 yılın en büyük kamu grevi ve son beş yılın en büyük eylemine dönüştü. Yüzbinler meydanlara aktı. Grevin çağrıcılığını yapan UGGT’nin başkanı Nureddin Tabbubi “Yakın zamanda aç ve boş midelerin devrimini görecekler” dedi

honduras-göç

Büyük göç sürüyor, konvoydakiler anlatıyor: “Sorumlusu ABD, bu yüzden oraya yürünüyor”

18 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

nsani yaşam talebiyle 13 Ekim’de Honduras’tan yürüyüşe başlayan göçmenlerin ABD’ye ilerleyişi devam ediyor. ABD bu göçe karşı Meksika sınırına asker sevk ederken, Donald Trump’ın tehditleri var. Ancak Honduras, El Salvador, Guatemala ve Nikaragua’dan yola çıkan konvoylar binlerce kilometre yürüyerek Meksika’nın başkentine varmaya başladı bile. Onları da diğer konvoylar takip ediyor. Gazete Duvar yazarı Metin Yeğin, Honduras’tan beri bu konvoyla birlikte olan “Partido Libre-” Uluslararası Sekreteri Gerardo Torres ve gazeteci Cesar Silva ile konuştu, “Binlerce insan neden kendilerini bekleyen ABD ordusuna rağmen sınırlara yürüyor?” sorusuna yanıt aradı. Torres ve Silva, yoksulluğa dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bunun sorumlusu ABD, bu yüzden insanlar onun sınırına yürüyor. Bu insanların kaybedecek hiçbir şeyleri yok. Bu konvoy onların son yaşama şansı. Trump’ın anlamadığı şey bu.”

kristalgece

Kristal Gece: Batı, Holokost’un başlangıcını nasıl görmezden geldi?

10 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Bundan tam seksen yıl önce Almanya genelinde Yahudi pogromu dalgası başladı. Holokost’un habercisi “Kristal Gece” çaşdaş Rusya topraklarını da etkiledi. Sputnik muhabirleri Koenigsberg’deki (şimdiki adıyla Kaliningrad) son Holokost tanıklarıyla konuştu, ayrıca ABD ile Avrupa’nın neden bu trajediyi görmezden geldiğini anlamaya çalıştı.

belçika işçi partisi

Marx’tan 170 yıl sonra Belçika’da bir hayalet dolaşıyor… Doğan Özgüden

8 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Marksist Belçika İşçi Partisi’nin ve Yeşiller’in partisi Ecolo’nun yerel seçimlerdeki yükselişi gelecek Mayıs’ta yapılacak parlamento seçimlerinin büyük sürprizlere gebe olduğunu gösteriyor.

ekim devrimi

‘Yumuşak görünümlü Kasap Baba’dan kurtuluş! – Kavel Alpaslan

7 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Bir kaynağa göre Troçki, “Eğer yargılanma yapılmış olsaydı elbette Çar’ın ailesi idam edilmezdi. Çar ailesi monarşinin eksenini oluşturan, soydan gelme hükümdarlık ilkesinin kurbanı oldu” yorumunu yapıyor. Bolşeviklere dair yapılan en sığ, en karikatürize yorumları bir an için doğru kabul edelim: Eğer sadece bir ‘intikam’ dertleri olsaydı, ailesini gözetim altında tutmaya devam ederek Nikolay’ı daha itibarsızlaştırıcı bir biçimde infaz etmeleri kendileri için daha mantıklı olmaz mıydı?

Bolsonaro

Brezilya başkanlık seçimlerini kazanan aşırı sağcı Jair Bolsonaro hangi politikaları savunuyor?

29 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Seçimlerin ikinci turunda solcu İşçi Partisi’nin adayı Fernando Haddad’a karşı yarışan Bolsonaro, oyların yüzde 55’ini aldı. Haddad’ın oyları ise yüzde 45’te kaldı.

elenao

Brezilya’da muhaliflerin yükselen sesi: “O değil!”

27 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Brezilya’da başkanlık seçimlerinin ikinci turu yarın gerçekleşecek: Sol muhalefette birleşen işçi, köylü, öğrenci, kadın ve LGBTİ’ler, “O değil! / #EleNão” diyerek aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro’ya karşı ortak bir ses yükseltiyor.

samir_amin

Samir Amin’in son yazısı: 170 yıl sonra Komünist Manifesto

24 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Bu makale Samir Amin’in Monthly Review‘e ölmeden önce gönderdiği son yazıdır. Sociološkipregled‘de yer aldıktan sonra yayınlamamızı rica ettiği için şu an yayınlıyoruz. Özgür Üniversite / Çeviri: Özgür Girişen   1 19. yüzyılın ortalarında yazılanların içinde, Karl Marks ve Friedrich Engels’in 1848’de yazdığı Komünist Manifesto kadar geçerliliğini koruyan başka metin yoktur. Bugün bile metnin tüm paragrafları günümüz gerçekliğine, 1848’in gerçekliğinden daha çok…

Read more →