André Breton, Victor Serge, Benjamin Péret and his wife, 1939, France, Elisa Breton Collection, . (Photo by: Photo12/UIG via Getty Images)

Victor Serge ve Devrimci Roman – Richard Greeman

2 Mayıs 2019 / Sol Defter- Haber

Victor Serge, yazarlık yeteneğinin geri gelişini ölümle ilgili iki deneyime sıkı sıkıya bağlı koşullarda yaşadı. Siyasal ölüm olarak adlandırdığı ilki, sol muhalif görüşlerini terk etmeyi reddettiği için Rus Komünist Partisi’nden ihraç edilip Sovyet istihbaratı GPU tarafından tutuklandığı Nisan 1928’de gerçekleşti. 37 yaşında olan Victor yirmi yıllık profesyonel devrimciydi ve neredeyse on yıldan beri Komünist Enternasyonal için çalışıyordu.

meserret kapak

Meserret ile Şükran’ın hatırlattığı İzmir

15 Haziran 2017 / Osman Akınhay

Kâh değişik kasabalarında, kâh (yeşil) Bornova’ya taşındıktan sonraki çocukluğumda, İzmir demek Fuar ve Kemeraltı demekti. İzmir o kadar bu iki yerle özdeşti bizim taze dimağlarımızda ki, Kordon’un adı bile anılmıyordu.

Apollinaire’in edebiyatçı olduğu mahkemede kanıtlanabilir mi?

16 Aralık 2013 / Sol Defter

Apollinaire bu kitapta dönemin ahlak anlayışının, erotik edebiyatın parodisini yapıyor. Ertem Eğilmez’in Yeşilçam geleneğinin parodisini yaptığı ‘Arabesk’ filmi gibi. Sonuçta Apollinaire manyak değil, Fransa’nın entelektüel yaşamını kuranlardan biri.

Ken Loach: Sosyalist bir alternatif oluşturmalıyız

25 Nisan 2013 / Sol Defter- Haber

Ken Loach, festivalin de açılış filmi olan ’45 Ruhu’nda savaştan yıkımla çıkmış İngiltere’nin, İşçi Partisi hükümeti tarafından yeniden kuruluşunu anlatıyor. O yeniden kuruluştaki kamucu anlayışa vurgu yapıyor.

“Emek Sineması” Eyleminde Gaz ve Gözaltı

7 Nisan 2013 / Sol Defter- Haber

Beyoğlu’nda Emek Sineması’nın yıkılmasına karşı yapılan eylemler devam ediyor. Bugün yapılan geniş katılımlı eyleme polis gaz ve tazyikli suyla saldırdı, dört kişiyi gözaltına aldı. Emek Sineması’nın yıkımına dur demek için bugün aralarında yönetmenler Costa Gavras, Erden Kıral, Ezel Akay, Onur Ünlü ile Tuncel Kurtiz, Ahmet Mümtaz, Taylan, Cem Davran, Derya Alabora, Can Bonomo, Rıza Kocaoğlu, Serra Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ve İstanbullu bugün Emek Sineması önünde eylemdeydi.

Reha Erdem’le yeni filmi Jîn üzerine – Güney Yıldız

8 Mart 2013 / Sol Defter- Haber

Reha Erdem’in, Türkiye’de Kürt sorunu kaynaklı çatışmayı ve bunun yarattığı trajediyi, odağına silahlı bir kadın militanı alarak masalsı bir dille anlattığı filmi Jîn, Türkiye’de 15 Mart’ta gösterime giriyor. Ancak film Türkiye’de sınırlı sayıda izleyiciyle birlikte, önce Berlin ve ardından Londra’da geçen haftalarda gösterildi.

Müslüm Gürses’i bir de Sırrı Süreyya’dan dinleyelim…

5 Mart 2013 / Sol Defter- Haber

Bu ülkenin müzik yolculuğu, sosyal toplumsal macerasından çok farklı değil. Adına arabesk denen şeyin bu ülkenin müziğine çöreklenmesi, bunun altındaki dinamiklerin görmezden gelinerek bu müziğin edilmemesi gereken bir köşesinden mahkûm edilmesi, bunlar her sinemacının ilgisini çeker. İtirazın en masif hali Müslüm’ün dinleyicisinde.

Müslüm Gürses’in öyküsü -Elif Key

3 Mart 2013 / Sol Defter- Haber

Babalar, kimsenin bilmediği bir gizi biliyormuş ve o sırrı verecek olan sadece o’ymuş gibi davranır ya Müslüm Baba’nın da bilmese de biliyormuş gibi yapması yetiyordu. Bir şeyleri bilmek için illa eğitim gerekir mi? Kendisine sorulduğunda 60 yıllık ömrünü şu iki cümleyle özetledi: ‘İlkokulu bitirdim. Gerisi yok.’

“12 Eylül’den Sonra Sinema – ‘Sokak’tan ‘Ev’e/’Militan’dan ‘Birey’e”

3 Mart 2013 / Sol Defter

Sinema araştırmacısı Mesut Kara, yeni kaleme aldığı Sinema ve 12 Eylül adlı çalışmasının sonuç bölümünde 12 Eylül Filmleri başlığı altında toplanan filmler için -birkaç istisna haricinde- şu saptamayı yapar: “[Bu filmlerin] toplamında anlatılan bir yenilgiler tarihidir. Geçmiş yoktur bu filmlerde. Nasıl bir geçmiş, hangi yaşanmışlıklar kahramanlarımızı bu filmlerde ‘bir sonuç olarak’ izlediğimiz bu büyük yenilgiye sürüklemiştir; göremeyiz, öğrenemeyiz.”

Sansür komedidir ama trajedi de yaşatabilir

17 Ocak 2013 / Özcan Özen

Şu an Fareler ve İnsanlar ile Şeker Portakalı’nın satışları muhtemelen artmıştır. Ahmet Şık’ın İmamın Ordusu kitabının dijital kopyasının indirilmediği kaç bilgisayar vardır acaba? Geceyarısı Ekspresi filmini zamanında seyretmek için ne kadar uğraşmıştık: BetaMax, VHS videokasetleri bir gizli ajan titizliğinde saklar, taşır ve seyrederdik.

“Siz Metin Kaçan’la Geceler Boyu Geyik Çevirirken…”

10 Ocak 2013 / Sol Defter

Metin Kaçan’ın ölümüyle, onun hayatından başka bir gerçeği hatırlatanlara, hele ki o dönemde ‘olay’daki kadına tek sahip çıkan feministlere şarlamaya, ya da Metin Kaçan yalnızca bir ‘edebiyatçı’ymış gibi tek yönlü methiyeler düzmeye kalkmayınız, ya da onun edebiyatçılığını göklere çıkaracaksanız, en azından ‘adının anıldığı diğer olay’a dair, en azından bir ihtimal payı bırakmayı ihmal etmeyiniz.

Ken Loach “taşeron işçi” çalışıtırlıdığı için onur ödülünüreddetti

22 Kasım 2012 / Sol Defter- Haber

Ken Loach, festivali düzenleyen Ulusal Sinema Müzesi’nde, işçilerin taşeron şirket aracılığıyla çalıştırılmasını ve güvencesiz-düşük ücretle çalışmaya direnen işçilerin işten çıkartılmasını görmezden gelemeyeceğini açıkladı.

Bavulumuza Rumca Sığar mı?

13 Ekim 2012 /

1960’ların sonunda, dönemin siyasal ve sosyal çalkantıları dolayısıyla o zaman İstanbul’da mukim olanların gözünden muhtemelen kaçan tarihsel bir kırılma yaşanır. Yüzyıllar boyunca şehrin sosyal hayatına, çarşısına, pazarına, kahvesine, meyhanesine, sokağına damgasını vurmuş olan Rumca, İstanbul’un bir kamu dili olma özelliğini yitirir.

Neşet Ertaş’ın Aleviliği – Ali Kenanoğlu

29 Eylül 2012 / Sol Defter- Haber

Büyük Ozan Abdal geleneğinin gelmiş geçmiş en önemli temsilcisi Neşet Ertaş hakka yürüdü. Bedeni toprağa, canı devre yolcu edildi. Birçok kimse Neşet Ertaş’ın Aleviliğinden haberdar değildi, Ozanın naaşının nereden kaldırılacağı konuşulduğu ortamda bulunan Kültür Dernekleri Başkanı Engin Güdük’ün. “…..74 yıl Alevi olarak yaşadı, Alevi olarak yolcu edilmelidir” çıkışı olmasaydı belki de bu tartışma hiç olmayacak ve birçok kimse büyük üstadın Alevi olduğunu bilmeyecekti.

‘Neşet Ertaş kalbi kırık gitti’

29 Eylül 2012 / Sol Defter- Haber

Alevi olmasına rağmen Cemevinden cenazesinin kaldırılmamasının nedeni, kuşkusuz “devlet” törenidir. “Devlet” Sünni-Hanefi mezhepli olduğu için Alevi inancı yok sayılmaktadır. Benzer bir uygulamanın İzmir Foça’da askeri araca yapılan saldırıda ölen Alevi askerin İstanbul Hadımköy’deki cenazesi sırasında yaşanmıştı. Ailesi Cemevinden cenazeyi kaldırmak istemesine karşın, askeri yetkililer “devlet” töreni gereği cenazeyi camiye götürmüştü.

Neşet Ertaş tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

25 Eylül 2012 / Sol Defter- Haber

Medical Park İzmir Hastanesi’nde dünden beri yoğun bakımda tedavisi süren Neşet Ertaş bu sabah hayata veda etti. İzmir’de özel bir hastanenin onkoloji servisinde 15 gündür kanser tedavisi gören Türk halk müziğinin usta sesi Neşet Ertaş, sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Sanatçı dün yoğun bakıma kaldırılarak makinaya bağlanmıştı.

7. Karaburun Bilim Kongresi: “Kolektif bir bilim pratiği örgütlenmesi” için…

5 Eylül 2012 / Sol Defter- Haber

Karaburun Bilim Kongresi’nin 7’ncisi, “Kapitalizm Kıskacında Doğa-Toplum-Teknoloji” ana teması ile 5-9 Eylül 2012 tarihleri arasında İzmir Karaburun’da düzenlenecek. Kongrenin “kolektif bir bilim pratiği örgütlenmesi” olduğunun altını çizen düzenleme komitesi, ana temaya dair sözü olan herkesi kendi oturumunu, çalışma grubunu, forumunu, panelini vb. etkinliğini örgütlemek üzere katkı vermeye, kongrenin izleyicisi değil, aktif katılımcısı olmaya davet etti.

Vicdanlar İflas Ettiğinde – “Bölge” Resim Sergisi

2 Haziran 2012 / Sol Defter- Haber

Devletin öldürdüğü 517 çocukla ilgili yaptıkları çalışmadan yola çıkan ressam Sevinç Altan, “Bölge” sergisiyle sadece 90’lı yılları değil, bugünleri de anlatıyor

Sevinç Altan’ın Yeni Sergisi: Bölge… Berrin Karakaş

25 Mayıs 2012 / Sol Defter- Haber

‘Bölge’yi gezdikten sonra ettiğimiz sohbette Rojin Akın’la birlikte resimlerin oluşmasında da payı büyük bir rapor hazırladıklarından söz etti Altan. 1989’dan 2012’ye devletin güvenlik güçleri tarafından öldürülmüş çocuklar üzerineydi rapor. Katilleri ‘Bölge’deki resimlerde kara bulutların altında gezinen 517 çocuğa dairdi.

Sevinç Altan’ın “Bölge” başlıklı sergisi 44A Sanat Galerisi’nde

19 Mayıs 2012 / Sol Defter- Haber

Sevinç Altan “Arabölge” den sonra bir parantez açıp sistemin hukuki siyasi her türden aracının ölümcül bir aygıta dönüştüğü “bölge”de dolaşıyor. Heron’un hedef işaretiyle başlayan, birbirini takip eden kareler halinde sıralanan resimlerde sanatçının oluşturduğu koyu atmosfer bir “istisna hali” ni hissettiriyor bize.