Darwin

210. doğum gününde Charles Darwin: Evrim teorisini ortaya atan bilim adamının sıra dışı hayatı

12 Şubat 2019 / Sol Defter- Haber

Darwin, Türlerin Kökeni kitabında “Tüm organik varlıkların ilerlemesine yol açan tek bir genel yasa: Çoğal, çeşitlen, güçlü olanın yaşamasına, zayıf olanın da ölmesine izin ver” diye yazmıştı

BÜLENT-ŞIK

Şık hakim karşısındaydı: Bir bilim insanı öncelikle topluma karşı sorumludur

7 Şubat 2019 / Sol Defter- Haber

Sağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmayı halka duyurduğu için hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan bilim insanı Bülent Şık hakim karşısına çıktı. Savunmasında “Kocaeli ile Ergene Havzası’nda yer alan Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de çeşitli gıda, su, deniz ürünleri, toprak ve havadaki toz gibi örneklerde yapılan araştırmalardaki bilgilerin ciddi halk sağlığı sorunlarına işaret ettiğini gördüm” dedi.

seker-fab

Şeker özelleştirmeye acı muhalefet

7 Mart 2018 / Mustafa Sönmez

Şeker pancarı üreticilerinden fabrika çalışanlarına, bölge halkından genelde şeker tüketicisi herkese dokunan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararı toplumda sert bir tepki gördü

kanal istanbul

‘Kanal İstanbul, önce Marmara’yı sonra Karadeniz’i öldürür’

17 Ocak 2018 / Sol Defter- Haber

Uzmanların uyarılarına rağmen AKP hükümetinin Kanal İstanbul projesini hayata geçirmekteki ısrarı olası çevre felaketinin görmezden gelindiğini ortaya koyuyor.

gazi-mahallesi

‘Terörle mücadele’ imar değişikliği gerekçesi oldu…

10 Ocak 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye OHAL uygulamaları çerçevesinde benzerine az rastlanır türden uygulamalara ev sahipliği yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatıyla İstanbul’da ‘terörle mücadele’ gerekçesiyle imar planı değişikliğine gidildi.  

karbondioksit

Atmosferdeki karbondioksit 800.000 yıldır görülmemiş düzeyde

30 Ekim 2017 / Sol Defter- Haber

Dünya’nın atmosferindeki karbondioksit oranının 2016 itibarıyla rekor düzeye yükseldiği açıklandı.

kirlilik

‘Toplumlar hayatta kalamama tehlikesi altında’: İnsanın yarattığı kirlilik her yıl 9 milyon kişiyi öldürüyor

21 Ekim 2017 / Sol Defter- Haber

Araştırma ekibi, kirliliğin nedenlerinin endüstrileşme, kentleşme ve küreselleşme gibi insan faaliyetlerinin olduğunu belirtirken; Profesör Philip Landrigan, “İnsanlar olarak kimyasallara maruz kalanların zekasının gerilemesine, üreme faaliyetinin zarar görmesine veya bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilecek bir olay yaratmış olmamızdan endişe ediyorum” diye konuştu. Araştırmaya göre kirlilik, insan toplumlarının hayatta kalmayı sürdürmesini de tehdit ediyor. Lancet Kirlilik ve…

Read more →

kıtlık

Nedeni çatışmalar ve iklim değişikliği: Dünyada 815 milyon insan aç durumda

15 Eylül 2017 / Sol Defter- Haber

Birleşmiş Milletler’in hazırladığı ‘Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2017’ raporuna göre dünyada son on yıldır istikrarlı bir şekilde azalan açlık ‘iklim değişikliği ve çatışmalar’ nedeniyle tekrar artış gösterdi. Dünyadaki aç insanların genel toplamı ise 815 milyon.

irma2

Irma Kasırgası Florida’nın güneyine ulaştı

10 Eylül 2017 / Sol Defter- Haber

Karayipler ve Küba’da can kayıplarına ve büyük hasara neden olan Irma Kasırgası, ABD’nin Florida eyaletinin güneyindeki adalara ulaştı.

irma2

Irma Kasırgası ABD’de yıkıcı olacak

9 Eylül 2017 / Sol Defter- Haber

Tarihin kayda geçen en büyük Atlas Okyanusu kasırgası olan Irma, hız kesmeden yoluna devam ediyor. Karayipler’de geçtiği adaları yerle bir eden kasırga, Küba’nın kuzeyine ulaştı.

irma-kasirga

Tarihte kayda geçen en güçlü Atlas Okyanusu fırtınası: Irma Kasırgası

6 Eylül 2017 / Sol Defter- Haber

Irma Kasırgası , Karayipler ve ABD’nin Florida Eyaleti’ne doğru ilerliyor. Hızı saatte 300 kilometreye ulaşan kasırganın büyüklüğü neredeyse Fransa kadar.

evrimgr1

Evrim-Dogma Döngüsü – Ahmet ELİF

6 Eylül 2017 / Sol Defter- Haber

Evrim insan yaşamını, insanın nereden geldiğini, nasıl oluştuğunu, zamanla nasıl değişikliklere uğradığını ve günümüze kadar nasıl ulaştığını, net sonuçlar ile sunmaktadır. Dogmatizmde böyle bir şey mevcut değildir; çoğunluk tarafından benimsenen bazı kuralları çoğunluk ile bireylere benimsetmekten başka bir işe yaramamaktadır.

ilkinsan

‘İlk insanların ortaya çıkış hikayesini baştan yazmamız gerekecek’

8 Haziran 2017 / Sol Defter- Haber

İnsanların 200 bin yıl önce Doğu Afrika’da “insanlığın beşiği” olarak tanımlanan tek bir noktadan dünyaya yayıldığı fikri yeni bir araştırmaya göre artık geçerli değil.

zeytinagaci

Başbakan baklayı ağzından çıkardı: Zeytin mi daha önemli, tesis mi?

6 Haziran 2017 / Sol Defter- Haber

Başbakan Binali Yıldırım, üreticilerce zeytinlik sahaların ‘ölüm fermanı’ diye nitelenen bir maddeyi de içeren ‘Üretim Reform Paketi’ni “Zeytin mi daha önemli, tesis mi?” diye savundu.

diyarbakir-sur-yikim-3

İstanbul Kent Savunması: Sur giderse Taksim, Kızılay, Üsküdar da gider

4 Haziran 2017 / Sol Defter- Haber

İKS, Sur’a dair yaptığı açıklamada zorla tahliyelerin insan hakkı ihlali olduğunu söyledi. Sur’un tüm ülkenin problemi olduğunu söyleyen savunma yıkım ve tahliyenin bir an önce durdurulmasını istedi

zeytin_agaci

Zeytin yasasının değiştirilmesine 7. kez karşı çıkmazsak ne olacak? – Bülent Şık

30 Mayıs 2017 / Sol Defter- Haber

Bir ağaca baktığında sadece odun gören, kamu yararı adına kamuyu ortadan kaldıran bir siyasi iktidara bütün bunları nasıl anlatmalı?

turgutlu-caldag

Yaşamı savundu diye ‘Zorlu’ bedel istiyor

23 Mart 2017 / Sol Defter- Haber

Gördes’te nikel madenciliği yapan Zorlu Holdingin, EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Hayri Bökü hakkında açtığı davanın duruşması önceki gün Soma’da gerçekleştirildi. “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlamasıyla açılan davada ifade veren Bökü, “Yaşamı, toprağı, suyu savunan bizlere bununla ilgili söylediğimiz sözler nedeniyle bu davanın açılmış olması bile utanç verici” dedi.

‘Bütün ekosistemin korunumunu esas alacağız’

21 Ocak 2014 / Sol Defter

HDP MYK Üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, ekolojik kent perspektifiyle yerel seçimlere katılacaklarını belirterek, AKP hükümetinin sermaye lehine yürüttüğü politikaların canlı yaşamı tehdit ettiğini ifade etti. Üstün, suyun ticarileştirilmesini önlemek ve yine geçimlik tarım ve hayvancılığın ücretsiz su hakkı için mücadele edeceklerini belirtti.

Sarıyer ranta karşı ayakta

11 Ocak 2014 / Sol Defter

Derbent’ten Cannes’a, Armutlu’dan Ankara’ya, 6306 sayılı kentsel dönüşüm kanunundan 17 Aralık hırsızlık operasyonuna uzanan bir hikaye bu. İdari yetkililerin emlak pazarlamacısı gibi davrandığı, mahallelinin kendi elleriyle kurduğu yaşamına sahip çıkma adına AKP-CHP-MHP’ci, o’cu-bu’cu demeden birleştiği, daimi hukuki mücadelenin nokta atışı sokak eylemleriyle desteklendiği bir Türkiye hikayesi…

“Bekle bizi İstanbul” – Miting yarın Kadıköy’de…

21 Aralık 2013 / Sol Defter

Onlarca kurumun, forumun, örgütün, sosyalist partinin, topluluğun çağrıcılığını yaptığı miting 22 Aralık’ta (yarın) İstanbul Kadıköy’de gerçekleşecek. İstanbul Kent Mitingi, rüşvet ve yolsuzluk olaylarının açığa çıkması sebebiyle daha da önemli hale geldi.