yunan disisleri

Çavuşoğlu ve Dendias’ın gergin basın toplantısı Yunan medyasında: ‘Canlı yayında gemileri yaktılar’

16 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ın gergin geçen ortak basın toplantısı ile ilgili olarak, “Dışişleri Bakanımız Dendias’a haddini bildirdi. mDaha yumuşak da olamazdı. Zaten millet olarak ülke olarak bize yakışmazdı” dedi.

ttb-15-nisan

‘Ölümleri durdurun’ çağrısına polisten sert müdahale!

15 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Eksik, yanlış, tutarsız politikalar, başarısız salgın yönetimi nedeniyle kontrol altına alınamayan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinde vaka sayısının 60 bini aşmasının ardından sağlık çalışanları ülkenin dört bir yanında “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz, ölümleri durdurun” çağrısıyla sokağa çıktı.

doktor_dha

Sağlıkçılar, bakanlık ve il müdürlükleri önünde toplanacak

12 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bütün sağlık emek-meslek örgütleriyle birlikte ‘iktidarı uyarmak, topluma çağrıda bulunmak için’ 15 Nisan Perşembe günü saat 12.30’da “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz! Ölümleri Durdurun!” sloganıyla Ankara’da Sağlık Bakanlığı ve Türkiye’nin bütün illerinde de sağlık müdürlükleri önünde toplanılacağını bildirdi.

mhp-akp

Cumhur İttifakı’nın ‘kadro pazarlığı’ raporlandı: İşte Erdoğan’ın MHP’ye verdiği kadrolar

11 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Berlin merkezli Bilim ve Politika Vakfı tarafından hazırlanan raporda ittifak karşılığında özellikle polis ve istihbarat teşkilatının kadrolarının MHP üyelerine açıldığı iddia edildi.

omer-faruk-gergerlioglu-2

HDP’li Gergerlioğlu: ‘Çıplak arama vardır’ dedim diye cezaevine atıldım; cezaevinde çıplak aramanın belgesini buldum

10 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından hüküm giydiği bir dava nedeniyle Sincan Cezaevi’ne gönderilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, “‘Çıplak arama vardır’ dedim diye cezaevine atıldım. Cezaevinde çıplak aramanın belgesini buldum. Mahkum yardım kitapçığında, ‘Çamaşırı bile indirilebilir’ diyor. ‘İnanmıyorum’ diyerek aylarca inkar edenler nerede? Gerçekle baş edemezsiniz” dedi.

ab-komisyon-bsk

AB Konseyi Başkanı Michel: Türkiye’deki koltuk vakası yüzünden geceleri uyuyamıyorum

10 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, hafta içindeki Türkiye ziyaretinde yaşanan ve kendisinin de eleştirilmesine yol açan “koltuk skandalı” nedeniyle uykularının kaçtığını söyledi.

BÜ-akademi

Boğaziçi Ünv.’den Ayfer Bartu Candan: Gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz

10 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Bilim insanları sabırlı ve inatçı insanlar olurlar. Kolay kolay vazgeçmezler, pes etmezler. Dolayısıyla bizim ilkelerimizden, değerlerimizden ve kurumumuzdan vazgeçmemiz söz konusu değil.

milyarderler

Pandemide milyarderlerin serveti yüzde 60 arttı – Niles Niemuth

9 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Forbes dergisinin Salı günü yayımlanan yıllık dünya milyarder listesine göre, dünyadaki milyarderlerin toplam serveti, geçtiğimiz yıl yüzde 60’dan fazla artarak 8 trilyon dolardan 13,1 trilyon dolara sıçradı.

amiral

Gece yarısı bildirisine imza koyan amirallerin bilinmeyenleri: Kim FETÖ, kim 15 Temmuz mağduru?

6 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

İmzaladıkları ‘gece açıklaması’ nedeniyle haklarında soruşturma açılan 104 amiralden 10’unun sorgusu Ankara’da sürüyor. Aralarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yapmış 3 eski oramiralin de bulunduğu imzacılarla ilgili ayrıntılardan bazıları şunlar…

pfizer aşı

İlaç şirketlerinin dünya çapında yaptığı devasa aşı vurgunu – Jean Shaoul

4 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

BioNTech/Pfizer aşısı özel olarak finanse edilirken, şirket, üretim maliyetlerine yardımcı olması için Avrupa Kalkınma Bankası’ndan 100 milyon avro kredi ve Alman hükümetinden 365 milyon avro hibe aldı.

gegrgerlioglu

Gergerlioğlu: Hiçbir zorbalık bizi durduramayacak, geri döneceğiz

3 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Cezaevine girmeden çektiği video sosyal medyada yayımlanan Ömer Faruk Gergerlioğlu, mücadeleye devam edeceğini belirterek, “Mutlaka döneceğiz. Hiçbir zorbalık bizi durduramayacak” dedi.

kursat

Kürşat Ayvatoğlu nasıl bir siyasi profili, yaşam tarzını ve dönüşüm hikayesini temsil ediyor?

2 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

“Daha fazla nüfuz sahibi olma, olduğundan farklı görünme çabasıyla gücün yanında görünme, hükümetteki güçlü insanlarla fotoğraf vererek kendime yeni kapılar açma düşüncesi beni her gün başka bir yanlışa sürükledi.”

siyahtransporter

Zorla kaybetme ve yasa dışı alıkoyma iddiaları: Olaylarla ilgili neler biliniyor?

1 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Uzun süreli zorla kaybetme olaylarında, bazı benzerlikler dikkat çekiyor.

Bu olaylardaki kişilerin birkaçı hariç tüm isimlerin “FETÖ davalarında” yargılandığı anlaşılıyor.

kadikoy-bogazici-1

Boğaziçi eylemine polis müdahalesi ve gözaltı

1 Nisan 2021 / Sol Defter

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından rektör olarak atanmasını protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemlerde tutuklanan ve ev hapsi cezasına çarptırılan öğrencilerin serbest bırakılması için Kadıköy’de eylem düzenlenmek istendi.

cin-iran

Çin-İran anlaşmasıyla kurulan ‘stratejik ortaklık’ Orta Doğu’yu nasıl etkileyebilir?

31 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Cumartesi günü Çin ile İran arasında önemli bir anlaşma imzalandı. İki ülkenin dışişleri bakanları Vang Yi ve Muhammed Cevad Zarif’e göre anlaşma ile “25 yıl sürecek bir stratejik ortaklık” kuruldu.

omer-faruk

Gergerlioğlu: Cezaevine gözü açık gitmem

31 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Vekilliğinin düşürülmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvuru reddedilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, birkaç güne cezaevine girebileceğini söyledi. Başlattığı ‘Adalet Nöbeti’nin farklı kesimleri bir araya getirdiğini vurgulayan Gergerlioğlu, “Bu toplum için cezaevine girersem, gözü açık gitmem” dedi.

ever-given

Süveyş Kanalı’nın tıkanması ve üretimin küreselleşmesi – Jean Shaoul

30 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan Ever Given’ın karaya oturmasıyla Mısır’ın Süveyş Kanalı’nı kapatmasının devasa sonuçları dünya çapında hissedildi.

korona1

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüsün kaynağına ilişkin her hipotez halen masada

30 Mart 2021 / Sol Defter

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüsün kaynağının ne olduğuna dair Çin’de yaptığı araştırmaya ilişkin raporunu yayımladı. Raporda 17 Çinli 17 uluslararası araştırmacının imzası var.

suriye-isid-kamp

QSD, IŞİD’lilerin kaldığı kampa operasyon düzenledi

29 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Tutuklanan dokuz kişinin arasında, isimleri arananlar listelerinde bulunan IŞİD üyelerinin yanı sıra uzun zamandır örgüte militan toplamakla suçlanan Ebu Saad el Iraki de bulunuyor.

ekonomik-kriz1

Bu gidiş nereye?

23 Mart 2021 / Ergin Yıldızoğlu

Rasyonel (neo-liberal) ekonomi yönetimine uygun, demokratik hakları ve özgürlükleri genişletecek reform beklentileri içinde olanlar, şimdi şok yaşıyor olmalılar. Seçimlere umut bağlayanların da kaderi farklı olmayacak!