ohal

“OHAL kalkmıyor, yasalar aracılığıyla sürekli hale getiriliyor”

18 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

 OHAL, iki yılın ardından bugün kalkıyor ancak AKP’nin Meclis’e sunduğu kanun teklifiyle örtülü bir şekilde devam edecek. Valilere geniş yasak yetkileri getiren, gözaltı süresini uzatan, ihraçları yasalaştıran bu teklife tepki gösteren muhalefet ve insan hakları savunucuları, “OHAL’i yasalaştırıyorlar” diyor. HDP Sözcüsü Oluç, “Valiler ve yasalar aracılığıyla OHAL’i sürekli hale getirmiş oluyorlar” derken, İHD’den Keskin, “Şu an getirilen tasarı OHAL kavramının bile az kaldığı bir ağırlık taşıyor” diye belirtiyor. ÖHP Eş Sözcüsü avukat Özdemir ise 3 yıldır Türkiye’de yaratılan mağduriyetlere yasal kılıf bulma çabası içinde olunduğunu söylüyor.

khk

Cumhurbaşkanlığı kararnamesine tepki: DDK’ye 12 Eylül yetkileri verildi

17 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile, DDK’ye meslek örgütleri, sendika ve kamu kurumu niteliğinde olan baroların yönetimleri için görevden uzaklaştırma yetkisi verildi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “DDK’ye 12 Eylül yetkileri verildi. Sendikalar, meslek örgütleri ve dernekler Cumhurbaşkanlığı vesayeti altına alınıyor” dedi.

başkanlık sistemi

Yeni yönetim sisteminin ilk haftasında Türkiye’de neler değişti?

16 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

16 Nisan 2017’de düzenlenen referandumla kabul edilen cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 24 Haziran seçimleriyle birlikte resmen ve tam olarak yürürlüğe girdi.

akp_taban_kadin_4

Bir yıldönümünün düşündürdükleri – Yetvart Danzikyan

16 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Çözülmesi zor bir AKP tabanı ile karşı karşıya olduğumuzu not etmek gerekiyor. Başka bir partiyi ve lideri darmaduman edecek bu siyasi çizgi Erdoğan’dan çok bir şey koparmadı

haiti-başkanı

Haiti Başbakanı Jack Guy Lafontant, istifa etmek zorunda kaldı

15 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Akaryakıt zammına ilişkin protestolarda 7 kişinin yaşamını yitirdiği Haiti’de Başbakan Jack Guy Lafontant istifa etti.

Fikret-Başkaya

Fikret Başkaya: Rejimi durduracak potansiyel var, onu harekete geçirmek gerek

15 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Kapitalist sistemin 1970’lerde içine girdiği yapısal krizden halen çıkamadığını belirten yazar Fikret Başkaya’ya göre sistem, daha fazla şiddet ve manipülasyonla krizi aşma derdinde ancak artık çözdüğünden daha çok sorun yaratıyor ve var olan sorunları azdırıyor. Seçimler sonrası Türkiye’deki tabloyu da değerlendiren Başkaya, bu haliyle Meclis’i ‘içi boş bir midye kabuğuna’ benzetirken, “Hala orada bulunmak niye?” diye soruyor. ‘Dinci-despotik rejimi durduracak potansiyelin bulunduğuna’ dikkat çeken Başkaya, “O potansiyeli harekete geçirmek gerekiyor” diyor. Başkaya’nın Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Deniz Nazlım’a verdiği röportajı paylaşıyoruz.

gunday6

Metin Günday: Bizdeki sistem Saddam usulü başkanlık – İrfan Aktan

15 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye’nin önde gelen idare hukukçularından Prof. Dr. Metin Günday yeni rejimin “uyum” adına denge ve denetim mekanizmalarını ortadan kaldırdığını, cumhurbaşkanının hem partili hem de sınırsız yetkilerle donatılmasının Saddam usulü bir başkanlık sistemi olduğunu söylüyor. Günday’a göre hükümetin olmadığı, cumhurbaşkanının da partili olduğu bir sisteme “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denemeyeceğine göre Erdoğan’ın “başkanım diyeceksiniz” hatırlatması doğru.

ist_bagcilar_egitim_ve_arastirma_hastanesi_manset

“İstanbul’da bir hastaneye çoğu Suriyeli 392 hamile çocuk getirildi, 59 doktora soruşturma açıldı”

15 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2017 yılı boyunca 348’inin gebeliği kesinleşmiş 392 çocuk gebeliği vakasının, adli makamlara kanuna uygun şekilde bildirilmediği ortaya çıktı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı skandalın ortaya çıkmasının ardından olay hakkında soruşturma açtı

reuters

‘Durum Türkiye açısından giderek kötüleşiyor’

13 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye’de ekonominin gidişatına ilişkin Reuters haber ajansında yayınlanan analiz haberde, Türkiye’nin mali piyasaları mercek altına alındı. Türk lirasının 2018 yılında yüzde 20’nin üstünde değer kaybettiğine dikkat çekilen haberde, Türkiye’deki “ekonomik çalkantının boyutu” ile durumun bazı gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırması yapıldı.

tcdd-corlu

Makinist ile TCDD çelişti

12 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Çorlu’da 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının raporunu açıklayan TCDD, sel sularının rayların altını boşaltmasını gerekçe gösterdi. Makinist ise bir süre önce kaldırılan yol bekçilerinin kontrolleri yapması gerektiğini söyledi

avukatlar

“İşçi avukatsın, işçi avukat kal; giy dedi cübbeni” – Murat Özveri

11 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

İşçi avukatların meslek sendikaları üzerinden örgütlenip, ücret ve sosyal hakları, çalışma koşulları üzerinden ciddi bir mücadeleye başlamaları hem mesleğin niteliğinin artması, hem hak etmedikleri ağır çalışma koşullarından kurtulmaları için zorunlu hale gelmiştir

trump-merkel

‘Kabadayılar Çetesi’nin son güncesi – Fehim Taştekin

11 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Bir tarafta İran’a çökertme planını herkese dayatan şantajlar, diğer tarafta yeni ticaret savaşları. Kürenin kutup başları fena zil çalıyor!

İNŞAAT

İnşaatta işler kötü: Şirketler takibe düştü

10 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Artan enflasyon, faizler ve döviz kurlarıyla zor bir dönemden geçen inşaat sektöründe göstergeler bozuldu, şirketler bankaların takibine girdi.

khk

Yeni KHK: 18 bin ihraç, 3 gazete ve 12 dernek kapatıldı

8 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Olağanüstü Hal kapsamında 701 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Resmi Gazete’de yayımlandı. Çeşitli kurumlarda görev yapan 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi. 12 dernek, 3 gazete ve 1 televizyon kapatıldı.

duarte

Duterte: Tanrı’nın varlığını kanıtlayan biri çıkarsa, istifa edeceğim

7 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin, Hristiyanlık inancının temel bazı doktrinlerini sorgulayan yorumları ülkede tartışmalara neden oldu.

odtu_mezuniyet_toreni_gozalti_pankart_7temmuz2018

ODTÜ mezuniyet törenine “cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması: 3 gözaltı

7 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

ODTÜ’de gerçekleşen mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret”ten soruşturma açılan üç ODTÜ’lü gözaltına alındı. Polisin ayrıca üç öğrencinin daha evine gittiği öğrenildi

irak-ikby-ic

Irak’ta oylar elle sayıldı, yüzde 50 fark çıktı…

7 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, Kerkük’te elle yeniden sayılan oylarda yüzde 50 oranında fark çıktığını açıkladı. Allavi, 12 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin tekrarlanması çağrısında bulundu.

President Donald Trump looks to German Chancellor Angela Merkel as she speaks during a joint news conference in the East Room of the White House in Washington, Friday, March 17, 2017. (AP Photo/Andrew Harnik)

Trump’tan Merkel’e: NATO’ya para vermiyorsun

6 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

NATO’daki durumu ‘Bütün hesabı ödeyen enayileriz biz’ diye özetleyen Trump, tüm Avrupayı korumanın masraflarını ABD’nin tek başına üstlenmeye devam etmeyeceği mesajını tekrarladı.

yoksulluk

Yıllık mutfak enflasyonu yüzde 19.7: Açlık sınırı 1757 liraya yükseldi

6 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) verilerine göre haziran ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı bir yılda yüzde 19.7’lik artışla 1757 liraya yükseldi.

ticaret-savaşı

Çin: Tarihin en büyük ticaret savaşı başladı

6 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

ABD, Çin’den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800’den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başlarken, Çin’den yapılan açıklamada, ABD’nin ‘tarihin en büyük ticaret savaşı’nı başlattığı kaydedildi.