milliyetcilik-Avrupa

Avrupa’da milliyetçilerin yükselişi devam edecek mi?

12 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Avrupa genelinde milliyetçi ve aşırı sağcı siyasi hareketler seçimlerden büyük kazanımlarla çıkıyor. Bazı siyasi hareketler iktidarda kendilerine yer bulurken, kimileri ana muhalefet konumuna yükseliyor.

turk_ordusu_500_yil_sonra_suriye_topraklarinda_h2381_74913

Türk ordusu kime, neden kalkan? – Fehim Taştekin

11 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Hiç yoktan TSK ‘koruyucu güç’ görüntüsü veriyor. Kim için? Sınırda video çekip “İdlib’i satarsan eğer, o zaman, burası senin duvarın, burası da bizim tünelimiz. İki saate kalmaz Reyhanlı’da oluruz” diyebilecek kadar gözü dönmüşler için!

chd-ve-hhb-avukatlari-durusmada-darp-edildi-508835-5

ÇHD ve HHB’li avukatlar duruşmada darp edildi

10 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatları 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra, çıkarıldıkları ilk duruşmada jandarma tarafından darp edildi. Duruşmaya verilen kısa ara sırasında tutuksuz yargılanan avukat Ezgi Çakır’ın tutuklu meslektaşlarıyla konuşmasını gerekçe gösteren jandarma, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’yı darp ederek kelepçelerken, diğer avukatlara da saldırdı. Darp sırasında bir çok avukatın gömleği yırtıldı; gözlükleri kırıldı.

HTŞ-İdlip

İdlib operasyonu öncesinde Suriye’deki cihatçı örgütlerde son durum ne?

9 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Suriye’nin Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’e yönelik operasyon başlatma ihtimalinin gündeme geldiği günlerde bölgedeki cihatçılar arasında bölünme gözleniyor.

cozum-sureci-cezasi-verildi-507937-5

‘Çözüm süreci cezası’ verildi

8 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Newroz’daki konuşmaları nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla yargılanan Demirtaş ve Önder’e hapis cezası verildi

iraksecim111

Irak’ta hükümet savaşları

7 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Bölünmelerde bu defa göze çarpan şey, bölünmenin Iraklı önde gelen siyasi şahsiyetler arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanmıyor oluşu. Önemi açısından vurgulamak gerekir, Maliki’nin Sadr ya da İbadi ile olan anlaşmazlığı ve ilişkisi, program ve ilkeler üzerinde odaklanıyor. 

selcuk-kozagacli

Zordur sosyalisti yargılamak – Selçuk Kozağaçlı

4 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Ama şimdiden şunu bilin; sizin hükmünüz bize geçmez. Yüzyıl önce de geçmezdi. Biz ittihatçı veya itilafçı değiliz. Biz iştirakçiyiz. Zordur sosyalist yargılamak

uluslararası-kriz

‘Büyük badire’ – ‘Büyük resim’

3 Eylül 2018 / Ergin Yıldızoğlu

Türkiye ekonomisi bir sert daralma sürecine girdi. Döviz krizi, enflasyonu hızla yukarı iterken, dolar cinsinden borçlanmış işletmeleri işçi çıkarmaya, yatırımları, harcamaları ertelemeye, küçülmeye, hatta iflasa zorluyor. Bu sürecin yakın zamanda bir borç ve banka krizine dönüşme olasılığı yüksek. Ancak hâlâ ortada ülkenin finansal krizden çıkmasına yardımı edecek bir yol haritası yok.

enflasyon

Enflasyon Ağustos’ta yüzde 17,90 ile son 14 yılın yeni zirvesine yükseldi

3 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Ağustos ayında yüzde 17,90’a çıktı. TL’deki değer kaybı enflasyondaki artışın başlıca nedeni olarak görülüyor.

baris-mitingi-2018

Bakırköy’de 1 Eylül mitingi: “Barıştan, demokrasiden, özgürlükten vazgeçilemez”

2 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda miting gerçekleştirdi.

elektrik-faturasi

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam

1 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Elektrik fiyatlarına yüzde 14.6 ila 16.2 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Doğalgaz fiyatları da zamlanırken, BOTAŞ’ın yeni tarifelerine göre fiyatlar konutlarda yüzde 9, sanayi̇de ise yüzde 14 arttı.

idlip-tsk

Rusya: Militanların imhası konusunda Şam’ın yanındayız

31 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İdlip saldırısını önlemek için çaba sarf ediyoruz” açıklamasında bulunurken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Suriye’nin İdlip kentindeki eylemlerini gizleme planı bulunmadığını söyledi. Lavrov, Suriye hükümetinin topraklarındaki militanları defetme hakkına sahip olduğunu da belirtti

irak_benzin_ates

Bağdat’ta şeytanla dans – Fehim Taştekin

30 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

Irak’ın en büyük dini mercii Ayetullah Sistani göstericileri destekleyip yasama, yürütme ve yargı erkini halkın taleplerine cevap vermeye çağırmıştı. Partiler üstü yaklaşımıyla müstesna bir yerde duran Sistani, bu çağrıyla müstakbel hükümetin niteliğine dair bir talebi de seslendiriyor. Kuşatılmış Irak siyaseti buna yanıt verebilecek mi, bilmiyoruz. Sorunlar çok acil ve kritik. Yanıt bulunmazsa Irak bir sonraki seçimi dahi göremeyebilir

kara-para-aklamada-son-tarih

Yüzde 7 kuralı – Hayri Kozanoğlu

28 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

“Faiz ödemeleri dünyasında bir sihirli rakamdan söz edilir. Bir hükümet borçlanmak için yüzde 7 faiz ödemek zorunda kalırsa, temerrüde düşmüş gibi algılanır”

venezuella-goc

Venezuella’da göç dalgası

27 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

u. Venezuela’da daha da derinleşerek devam eden ekonomik krizden dolayı her geçen gün komşu ülkelere göç eden Venezuelalı sayısı giderek artıyor

gazete-baski

Dolar arttı, yayıncılık krizde

26 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

 Gazete ve kitap kağıdının tamamının yurt dışından ithal edildiği Türkiye’de yayıncılar, dövizdeki artış nedeniye zorda

Foreign-policy

Erdoğan’ın ekonomik reformları işe yaramayacak

25 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

ABD’nin ünlü Foreign Policy dergisinden Esther Owens ‘ın “Erdoğan Türk Lirası’nı reforme etmeye hazır”yazısında, TL’deki değer kaybına karşı “dış güçler” argümanının bir süre etkili olsa da, AKP seçmenlerinin birikimlerinin erimesinin sürmesi halinde Erdoğan’a desteğin azalacağı savunuldu.

rusya_putin_abd_trump_manset

ABD Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı: Askeri değeri olabilecek tüm ürünler yasak

24 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

Washington’ın yeni yaptırımlarıyla Rusya’ya dışarıdan yardım, silah ve çift kullanımlı teknoloji satışına yasak getirildiği, kredilerin durdurulduğu öğrenildi. Bu son yaptırımlar ile birlikte Rusya’ya insani yardım, gıda ve tarım ürünleri dışında tüm destek kesilecek

trump3

Amerikan basını, Trump’ın eski avukatının itirafını yorumladı: ‘Trump’ın başkanlığının en korkunç günü’

22 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

ABD Başkanı Donald Trump’a eskiden çok yakın çalışan iki isim aynı gün mahkeme önünde suçlu olarak tanımlandı.

iran-abdye-meydan-okudu

İran kumarı ve ilk hasıla – Fehim Taştekin

21 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

Beyaz Saray’ı kuşatan bu klik, George W. Bush döneminde, İran’ın nükleer silah peşinde koştuğuna dair istihbaratı teyit etmeyen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve kurumun başkanı Muhammed el Baradey’i tehdit eden ekibin yarım kalan hırslarını hayata geçiriyor.