tampon-bolge-masada-

Tampon fantezisi ve Kürtler: TOKİ’den bahçeli evler, iki kat olanından… – Fehim Taştekin

17 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Kürtler için hayli sıkıntılı ve belirsiz bir süreç yoğruluyor. ‘Kulebaz’ Trump’ın ‘konutçu’ Erdoğan’la bu işi nereye götüreceğini kestirmek zor olsa da her halükarda yeni süreç Kürtleri kimseye bel bağlamayacakları yeni bir yola koyuyor. Müttefik dedikleri güç sahayı müzayede alanına çevirmek üzere!

ingiltere-parlamento

Brexit oylaması: İngiltere Parlamentosu Başbakan May’in AB ile vardığı anlaşmayı reddetti

15 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

İngiltere Parlamentosu, Başbakan Theresa May’in Avrupa Birliği ile vardığı Brexit anlaşmasını 202’ye karşı 432 oyla reddetti.

tampon-bolge

Tampon fakat kime? – Fehim Taştekin

15 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

İki tarafın tampon tarifi farklı. Önemli olan ABD’nin içini nasıl dolduracağı. Müzakere aşamasındaki bu strateji belki yolda dizilecek fakat niyet babından varmak istediği yer belli: ABD’nin havadan Irak’taki üsleri kullanarak kanat gereceği, Türkiye’nin Amerikan askerlerinden boşalan boşluğu kısmen dolduracağı karmaşık ve esnek bir güvenlik kuşağı oluşacak

trump-erdogan

Trump: Suriye’de Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratırız

14 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

ABD Başkanı Donald Trump, “Türkiye’nin Suriye’de Kürtleri vurması durumunda, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratacaklarını ve bölgede 32 kilometrelik bir güvenli bölge oluşturacaklarını söyledi. Trump, aynı zamanda Kürtlerin de Türkiye’yi tahrik etmesini istemediklerini söyledi.

kredi-karti

Kredi kartı borçları silinsin mi? – Ümit Akçay

11 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Altını çizmekte yarar var: Yapılan düzenleme borçlanmayı caydırıcı değil teşvik edici nitelikte. Bu uygulama ile bir yanıyla da, hanehalkı borcunun milli gelire oranındaki gerilemenin durdurulması hedefleniyor

menbiç2

Suriye operasyonu: ABD ile restleşmeden sonra Türkiye’nin seçenekleri neler? – Fehim Taştekin

10 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon baskısını, ‘Amerikan güçlerini çekip Türk ordusunu sahaya sürme’ planıyla soğutan Amerikan yönetimiyle ‘ortak strateji’ hayali patinaj yaptı. ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme vaadi ‘Türkiye’nin Kürtlere saldırmaması’ şartına bağlanınca işin rengi değişti

sermaye-akp

Milyarlarca dolar kime, nasıl transfer edildi? – Bahadır Özgür

9 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Kamu İhale Yasası ile 12 yılda verilen ihaleler, “Türkiye’nin kaymağını kimler yiyor”un da yanıtını gösteriyor. 10 yılda 200 milyar doların üzerinde bir servet transferi bizzat hukuk yoluyla sadece 10 şirkete aktarıldı. Türkiye’de işsizliğin, fakirliğin, kutuplaşmanın bir müsebbibi aranacaksa eğer, işte o adreslere de bakılmalı.

bolton2

Times: ABD’yi hor gören Erdoğan, Kürtlere saldırmaya hazır

9 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

İngiliz Times gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın Ankara’daki temaslarını değerlendirdi. Gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bolton’la görüşmemesini ve Suriye’deki Amerikan üslerinin Türkiye’ye devredilmesini istemesini, “ABD’nin sıradışı bir şekilde hor görülmesi” olarak yorumladı.

secimler2

Listeler doğruladı: Seçmenin 3 bin 500’ü Şırnaklı değil

7 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Seçmen listesindeki artışın asker-polis kayıtlarının merkeze kaydırılmasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

sudan2

Sudan’da Beşir’i ‘devirme konvoyu’ sarayın kapısına dayandı

7 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Sudan’da Ömer Beşir’i devirme çağrısı üzerine cumhurbaşkanlığı sarayına yürüyüş yapıldı. Eyleme polis saldırdı.

hdp-2

HDP’den yerel seçimlerde Kürt partileriyle ittifak kararı

6 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

HDP, ittifak yaptığı Kürt partileriyle yarın ortak bir deklarasyon açıklayacak. Kürt partileriyle yaptıkları görüşmeler sonucu bir karara vardıklarını ve yarın basın toplantısıyla bunu deklare edeceklerini belirten HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, kararların yerel seçimler ile sınırlı olmadığını söyledi. 

John-Bolton

ABD: Kürtleri koruma anlaşması sağlanmadan çekilme yok

6 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Kürtlerin korunmasına ilişkin anlaşma sağlanmadan ülkesinin Suriye’den çekilmeyeceğini söyledi, Türkiye’ye uyarılarda bulundu. Açıklamaya Ankara’dan tepki geldi.

ceren-damar-cinayeti

Ceren Damar cinayeti: Zanlının kopya çekmekten aldığı ilk ceza değil

4 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olan Ceren Damar Şenel, Çarşamba günü sınavda kopya çektiğini tespit ettiği öğrenci Hasan İsmail Hikmet tarafından üniversitedeki odasında öldürüldü.

bulentsik

Bülent Şık’a skandal dava: Kanser raporunu halka açıklamaya 12 yıl hapis istemi

2 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Kocaeli, Ergene Çayı havzasında yer alan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ile Antalya’da yapılan, Sağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna açıklanmayan araştırmayı halka duyuran bilim insanı Bülent Şık hakkında 5 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı ortaya çıktı.

trump-yalan

Washington Post: Trump bir yılda 5 bin 611 yalan söyledi

1 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018’deki açıklamalarının toplam 5 bin 611 yanlış ve yanıltıcı bilgi içerdiğini yazdı. Bu, günde ortalama 15 yanlışa karşılık geliyor.

Menbic-Suriye

Fırat hesaplarında kısa devre: Menbic- Fehim Taştekin

31 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat Kalkanı Harekatı ile yedeğine aldığı milis güçleri Menbic’e doğru konuşlanırken Suriye ordusu da Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Menbic Askeri Meclisi’nin (MAM) davetiyle güneyden bölgeye sokuldu. Amerikan güçleri devriyeleri artırırken SDG’nin uzantıları Ceyş el Suvvar ve MAM da TSK destekli milislerin önünü kesmek için Sacur suyuna doğru takviye yaptı. Çelişkili açıklamalara karşın kentin merkezindeki statü henüz değişmiş değil. Gerilim yüksek ve saatler boşluk doldurma savaşına ayarlı.

macaristan-budapeste-kole-yasasi-protesto3

Macaristan’da hükümetin “köle yasası”na karşı Orban karşıtı isyan – David Broder

29 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Victor Orban liderliğindeki Fidesz hükümetince hayata geçirilen “köle yasası”, Orban’ın iktidara geldiği 2010 yılından bu yana benzeri görülmemiş protestoların kıvılcımını çatık. Jacobin’den David Broder, protestolara katılan Macar yazar ve filozof G.M. Tamas ile “köle yasası”, hareketin temeli ve Orban’a yönelik oluşturduğu tehdit hakkında konuştu

bugday

Tahıl üretimi yüzde 5.8, sebze 2.8 düştü

28 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Nüfusu 80 milyonu aşan Türkiye’de gıda üretimi 2018’de geriledi.

kriz

2018-2019 krizinin aşamaları – Ümit Akçay

27 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

2018-2019 ekonomik krizinin üçüncü aşaması, mart seçimlerinden sonra başlayacak. Bu aşamada artık seçimler geride bırakıldığından, bazı sermaye gruplarının elenmesi ile sonuçlanacak olan firma kurtarma operasyonuna girişilebilir.

konkordato

Konkordato: Ne anlama geliyor, hangi firmalar bu yola başvurdu?

27 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Konkordato ilan eden şirketlerin sayısı, Türk Lirası’nın bu yıl Amerikan Doları karşısında yüzde 30’a yakın değer kaybetmesiyle yüksek oranda arttı.