Theresa-may

Brexit: İngiltere ve AB arasındaki süreç hakkında bilinenler ve bilinmeyenler

19 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) süreciyle ilgili olarak aylar süren pazarlıkların ardından taraflar geçen hafta taslak bir metin üzerinde anlaştı. Ancak May’in bu açıklamasından sonra iki bakan ve bazı bakan yardımcıları istifa etti.

kaddafi

Kaddafi’nin ahı ve İtalya bozgunu – Fehim Taştekin

19 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Kaddafi tapılası bir adam değildi. Ama lincine sebep de diktatörlüğü değildi. Onu yakan Batı’nın gözündeki günahlarıydı. Sömürgecilerin biçtiği kaftana sığmayan kolları vardı. Belki son günahı, Batı’nın çıkarlarını tehlikeye atacak şekilde Afrika kıtasını örgütleme çabasıydı.

birinci_dunya_savasi_sirasinda_brugge

1918’den 2018’e aynı soru: Yeni bir Büyük Savaş çıkar mı?

18 Kasım 2018 / Ergin Yıldızoğlu

Başlangıcının 100. yıldönümü olan 1914’ten bu yana 1. Dünya Savaşı’nı tartışıyoruz. 11 Kasım 2018, savaşı bitiren ateşkesin 100. yıldönümüydü. Aklımızda hep “Yeni bir Büyük Savaş çıkar mı?” sorusu var. Bu soruya iyimser bir cevap vermek istiyoruz ama dün ile bugün arasındaki benzerlikler o kadar korkutucu ki…

honduras-göç

Büyük göç sürüyor, konvoydakiler anlatıyor: “Sorumlusu ABD, bu yüzden oraya yürünüyor”

18 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

nsani yaşam talebiyle 13 Ekim’de Honduras’tan yürüyüşe başlayan göçmenlerin ABD’ye ilerleyişi devam ediyor. ABD bu göçe karşı Meksika sınırına asker sevk ederken, Donald Trump’ın tehditleri var. Ancak Honduras, El Salvador, Guatemala ve Nikaragua’dan yola çıkan konvoylar binlerce kilometre yürüyerek Meksika’nın başkentine varmaya başladı bile. Onları da diğer konvoylar takip ediyor. Gazete Duvar yazarı Metin Yeğin, Honduras’tan beri bu konvoyla birlikte olan “Partido Libre-” Uluslararası Sekreteri Gerardo Torres ve gazeteci Cesar Silva ile konuştu, “Binlerce insan neden kendilerini bekleyen ABD ordusuna rağmen sınırlara yürüyor?” sorusuna yanıt aradı. Torres ve Silva, yoksulluğa dikkat çekiyor ve ekliyor: “Bunun sorumlusu ABD, bu yüzden insanlar onun sınırına yürüyor. Bu insanların kaybedecek hiçbir şeyleri yok. Bu konvoy onların son yaşama şansı. Trump’ın anlamadığı şey bu.”

zeytin-ağaçları

Suriye ve Afrin’de zeytincilik – Kıvanç Eliaçık

17 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Suriye zeytinlikleri ülkenin kuzeybatısında yoğunlaşıyor, zeytin ağaçlarının %20’si burada bulunuyor. Özellikle, daha önce Halep vilayetine bağlı olan ama 2014’te özerkliğini ilan eden Afrin dikkat çekiyor. Suriye’deki zeytin üretiminin %30’u, nüfusu büyük oranlarda zeytincilikle uğraşan Afrin’de gerçekleşiyor. Afrin çevresinde 15 milyon zeytin ağacı olduğu tahmin ediliyor. Bölgenin iklimi ve toprak yapısı zeytin üretimi için uygun; Afrinliler zeytinle ilgili her şeyi kooperatifler aracılığıyla üretiyor ve geri dönüştürüyor. Zeytin, zeytinyağı, sabun, çay hatta zeytin çekirdeğinden kömür…

Afrindeki-zeytin-ağaçları-ve-güller...-Ersin-Çaksu-750x563

Tarım Bakanı itiraf etti, Afrin’deki ürünler Türkiye’de: “Gelir bize geçsin istiyoruz”

17 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

TSK’nin ÖSO ile girdiği Afrin, Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerine de damgasını vurdu. Afrin’den Türkiye’ye getirilen zeytin ve zeytinyağı iddialarına ilişkin bakanlıktan itiraf geldi. Tarım Bakanı, “Hükûmet olarak PKK’nin eline gelir geçsin istemiyoruz, Afrin’de gelir bize geçsin istiyoruz” dedi. HDP bunu ‘işgal, ganimet ve talan politikası’ olarak nitelerken, CHP’li vekiller ise ürünlerin Afrin’den getirilmesiyle Türkiye’deki üreticinin ‘mağdur edildiği’ üzerinden bakanlığa tepki gösterdi.

meb

MEB’den okullara 24 Kasım yazısı: Gönüllülere hatim okutup sayısını bildirin

17 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tüm okullara bir yazı göndererek, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde hatim okunmasını istedi.

bilgi-üni-gozalti

Akademisyenlere operasyon: Gözaltılar sürüyor

16 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gezi eylemlerinde polis şiddetini protesto eden ‘Duran Adam’, ‘Piyano Çalan Adam’ ve ‘Kırmızılı Kadını’ da hedef gösterdi.

firatın-dogusu

Fırat’ın doğusuna operasyonun açmazları – Fehim Taştekin

15 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye Fırat’ın doğusuna girme konusunda ön atışlar yapıyor. Ancak ABD’yi Kürtlerden vazgeçirecek koşullar hala oluşmuş değil

israil-lieberman

İsrail Savunma Bakanı Lieberman istifa etti

14 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, dün İsrail ile Filistinli örgütler arasında ateşkes ilan edilmesine tepki olarak hükümetten istifa ettiğini açıkladı ve erken seçim çağrısı yaptı.

ekonomik kriz

Ekonomi iflaslarla çöküşte

13 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz tüm kesimlerde kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde iktidar sorun olmadığını açıklamaya devam ediyor. Buna karşın şirket iflasları her geçen gün artıyor

selcuk-kozagacli

Yıldönümü – Selçuk Kozağaçlı

13 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Tam üç yüz altmış beş gündür tek kişilik hücredeyim. Boyu üç metre yetmiş beş santim, eni üç metre yirmi beş. Bir gün tahliye olup çay bile içtim Sarıyer’de, yeniden aynı hücreye getirilmeden önce

abd-kadin

Güneş Murat Tezcür: “Seçim sonuçları Trump’ın dış politikasını belirlemez” – İrfan Aktan

11 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Yakın zamana kadar kürtaj bu kutuplaşmanın kaynaklarından biriydi. Cumhuriyetçilerin önemli bir kısmı kürtaja karşıydı. Keza bireysel silahlanmanın sınırlandırılması… Amerika’da silah almak çok kolay. Üstelik öyle pompalı tüfek veya tabanca değil, bayağı makineli tüfek alabiliyorsunuz. Demokratların önemli bir kısmı buna karşı çıkarken Cumhuriyetçiler bunun hayatlarının, hatta özgürlüklerinin bir parçası olduğunu söylüyor

kristalgece

Kristal Gece: Batı, Holokost’un başlangıcını nasıl görmezden geldi?

10 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Bundan tam seksen yıl önce Almanya genelinde Yahudi pogromu dalgası başladı. Holokost’un habercisi “Kristal Gece” çaşdaş Rusya topraklarını da etkiledi. Sputnik muhabirleri Koenigsberg’deki (şimdiki adıyla Kaliningrad) son Holokost tanıklarıyla konuştu, ayrıca ABD ile Avrupa’nın neden bu trajediyi görmezden geldiğini anlamaya çalıştı.

konkordato

Konkordato ilan eden şirket sayısı 356

10 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Konkordato ilanlarını değerlendiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalıştıklarını söyledi. Pekcan, bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini bildirdi.

belçika işçi partisi

Marx’tan 170 yıl sonra Belçika’da bir hayalet dolaşıyor… Doğan Özgüden

8 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Marksist Belçika İşçi Partisi’nin ve Yeşiller’in partisi Ecolo’nun yerel seçimlerdeki yükselişi gelecek Mayıs’ta yapılacak parlamento seçimlerinin büyük sürprizlere gebe olduğunu gösteriyor.

tbmm-Komisyon

Doktorları işsiz bırakacak madde komisyonda yeniden görüşüldü, yine kabul edildi

7 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

İhraç edilen hekimlerin SGK’ye bağlı hastanelerde çalışmasını engelleyen 5’inci maddenin, oylanma şekli Meclis iç tüzüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yapılan itiraz kabul edildi. Yeniden komisyonda görüşülen söz konusu madde yapılan ufak bir değişiklikle kabul edildi.

sise-bingol

‘Sise Bingöl birbiriyle çelişen iki rapor nedeniyle cezaevinde’

6 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu ve Cezaevi Komisyonu, Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve ağır sağlık sorunları nedeniyle 2 Kasım’da hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan 85 yaşındaki Sise Bingöl’ün serbest bırakılması talebiyle dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

demirtas07

Demirtaş: Başka seçenek yoktu; ya teslimiyet ya direniş

4 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Selahattin Demirtaş, ‘4 Kasım Darbesi’nde tutuklanacakların listesini bildiklerinin altını çizerek, “Tasfiyeyi ve dağılmayı engellemek için cezaevine girmeyi göze aldık. Başka seçenek yoktu; ya teslimiyet ya direniş” dedi. 

hdp-tutuklu-vekil

HDP’nin 9 milletvekilinin tutuklanmasının ikinci yılı: Sosyal medyada tepki ve Diyarbakır’da basın açıklaması

4 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

HDP’nin eski eş genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklanmasının bugün ikinci yıl dönümü.