ab-komisyon-bsk

AB Konseyi Başkanı Michel: Türkiye’deki koltuk vakası yüzünden geceleri uyuyamıyorum

10 Nisan 2021 / Sol Defter- Haber

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, hafta içindeki Türkiye ziyaretinde yaşanan ve kendisinin de eleştirilmesine yol açan “koltuk skandalı” nedeniyle uykularının kaçtığını söyledi.

cin-iran

Çin-İran anlaşmasıyla kurulan ‘stratejik ortaklık’ Orta Doğu’yu nasıl etkileyebilir?

31 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Cumartesi günü Çin ile İran arasında önemli bir anlaşma imzalandı. İki ülkenin dışişleri bakanları Vang Yi ve Muhammed Cevad Zarif’e göre anlaşma ile “25 yıl sürecek bir stratejik ortaklık” kuruldu.

ever-given

Süveyş Kanalı’nın tıkanması ve üretimin küreselleşmesi – Jean Shaoul

30 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Dünyanın en büyük konteyner gemilerinden biri olan Ever Given’ın karaya oturmasıyla Mısır’ın Süveyş Kanalı’nı kapatmasının devasa sonuçları dünya çapında hissedildi.

korona1

Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüsün kaynağına ilişkin her hipotez halen masada

30 Mart 2021 / Sol Defter

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) koronavirüsün kaynağının ne olduğuna dair Çin’de yaptığı araştırmaya ilişkin raporunu yayımladı. Raporda 17 Çinli 17 uluslararası araştırmacının imzası var.

suriye-isid-kamp

QSD, IŞİD’lilerin kaldığı kampa operasyon düzenledi

29 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Tutuklanan dokuz kişinin arasında, isimleri arananlar listelerinde bulunan IŞİD üyelerinin yanı sıra uzun zamandır örgüte militan toplamakla suçlanan Ebu Saad el Iraki de bulunuyor.

halepce

Halepçe Katliamı

16 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Olay yerine ilk varan Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi, hardal gazı kullanıldığını teyit etti. Belçikalı ve Hollandalı doktorlardan oluşan bu ekip, kullanılan zehirler arasında muhtemelen siyanür de olduğunu bildirdi.

anez-bolivya

Bolivya’da halk düşmanı Jeanine Anez bir bazanın içine saklanmış halde bulundu, gözaltına alındı

14 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Bolivya’da Evo Morales’e karşı ABD’nin tezgahladığı darbede Devlet Başkanlığına getirilen halk düşmanı Jeanine Anez tutuklandı.

Yazidis refugees carry their belongings on January 3, 2017 in Diyarbakir, southeastern Turkey as they change their refugee camp and move to Midyat, further south.
The population of Yazidis reaches 700,000, the majority residing in northern Iraq where persecution from Islamic State jihadists led to as many as 40,000 Yazidis fleeing their ancestral homes to the Sinjar Mountains in northwestern Iraq, where they were trapped without food or water. / AFP / ILYAS AKENGIN        (Photo credit should read ILYAS AKENGIN/AFP via Getty Images)

Derin internette kadın satışı: İD Türkiye’de hâlâ aktif – Fehim Taştekin

5 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Ankara’da yedi yaşında bir Ezidi çocuğunun internette satışa çıkarılması, İD’in Türkiye’de barınak bulduğunu bir kez daha hatırlattı. İD ağı sanılandan daha büyük.

hindistan-1200x675

Hindistan’da Kasım-Şubat çiftçi direnmesi – Korkut Boratav

5 Mart 2021 / Sol Defter- Haber

Katılan çiftçi sendikalarından ulusal düzlemde örgütlü AIKS’nin yönetiminde Hindistan Komünist Partisi (M) etkilidir. Bu sendikanın direnmede oynadığı rol, yürüyüşlerde gözlenen çok sayıda orak /çekiçli bayraktan da anlaşılıyor.

HTŞ-İdlip

Türkiye’ye karşı gizemli cihatçı cephe – Fehim Taştekin

3 Şubat 2021 / Sol Defter- Haber

İdlib’de Türk güçlerini hedef alan saldırılarda daha önce adı duyulmamış üç grup öne çıkıyor. Bunlar bilinen cihatçı grupların paravanı mı yoksa bağımsız yapılar mı? İdlib’de Türkiye’yi yoracak bir belirsizlik daha beliriyor.

mazlum-koban

Mazlum Kobani: Yeni ABD yönetimiyle SDG arasında ortak bir program hazırlıyoruz

31 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

Suriye’nin kuzeydoğusunu kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Mazlum Kobani, El Arabiya’nın El Hadath televizyonuna verdiği röportajda, “Yeni ABD yönetimiyle SDG arasında ortak bir program hazırlanacağını” söyledi.

abd-fasistler

ABD neyin örneğidir? — Ergin Yıldızoğlu (Cumhuriyet)

18 Ocak 2021 / Ergin Yıldızoğlu

Geçen hafta, Financial Times’da bir yorumcu, finansal piyasalardaki canlılığa bakarak, aşıların yardımıyla başlayacak “toparlanmayı” düşünerek yazısına “Kükreyen 20’ler” başlığını koymuştu, Tüm iyimserliğine karşın yazar, yüzyıl önce “Kükreyen 20’lerin”, faşizm, “Büyük Bunalım” getirdiğini, sonra da II. Büyük Savaşa yol açtığını anımsamadan edemiyordu

ABD-trumpizm

I. Perde kapandı

12 Ocak 2021 / Ergin Yıldızoğlu

“Tarih kendini tekrarlamazmış ama bazen kafiyeli konuşurmuş”. Çarşamba günü Washington’da yaşananlar, Mussolini’nin “Roma Yürüyüşünü”, Hitler’in “Birahane Darbesi”ni anımsattı. Her iki darbe girişimi de fiyaskoyla sonuçlanmıştı. Mussolini yürüyüşe katılmadı, gelişmeleri otel odasından izledi. Hitler tutuklandı bir yıl hapis yattı. “II. Perde” açıldığında faşist hareketin liderliğinin artık devleti ve iktidar ilişkilerini daha iyi kavradığını, taktik değiştirerek parlamenter yola geri döndüğü görülüyordu

trump-taraftar

Trump destekçileri Kongre binasına girdi, Washington’da sokağa çıkma yasağı

6 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçim sonuçlarının tescil edileceği Kongre oturumu devam ederken, Başkan Donald Trump’ın destekçileri ile polis arasında çatışma çıktı, kimi protestocular güvenliği aşarak Kongre binasına girdi. Protestolar nedeniyle başkent Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

milyarderler

Dünyanın en zengin 500 insanı 2020’de servetlerine toplam 1.8 trilyon dolar kattı

2 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

Dünyanın en zengin 500 kişisinin servetlerinin 2020 yılında yaklaşık 1.8 trilyon dolar artışla toplam 7.6 trilyon dolara ulaştığı bildirildi.

asi-X01z_cover

Pandemi vurguncuları: Forbes’in küresel milyarderler listesine 50 sağlık devi eklendi – Genevieve Leigh

1 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

Dünya çapında her insanı bedelsiz ve mümkün olan en hızlı ve güvenli şekilde aşılamak için akılcı, ulusal ve uluslararası düzeyde koordineli bir çabaya duyulan ihtiyacın karşısına her noktada özel kâr güdüsü çıkmaktadır.

abd-fasistler

ABD’de faşizm sokağa indi

17 Aralık 2020 / Ergin Yıldızoğlu

Faşist gruplar, bir süredir, Arizona, Colorado, Georgia, Kentucky, Minnesota, Vermont Wisconsin gibi birçok eyalette sokak gösterileri düzenliyor, seçim görevlilerini, yerel yönetim temsilcilerini, Cumhuriyetçi-Demokrat ayrımı yapmadan taciz ediyor, sık sık ölümle tehdit ediyorlar. Pensilvanya Senato çoğunluk grubu başkanı Cumhuriyetçi Kim Ward, The New York Times’a verdiği bir demeçte, “Seçim sonuçlarını iptal etme çabalarına destek vermezsem evimi bombalayacaklar” diyormuş

top-glove-eldiven-fabrikasi-reuters

Eldiven üreticisi firmanın 2 bin 543 çalışanı pozitif çıktı: 28 fabrikası kapanıyor

24 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

Malezya’da, lateks eldiven üreticisi firmanın 2 bin 543 çalışanın Covid-19 testi pozitif çıktı. Fabrikalarının yarısından fazlası kapanacak.

tata-celik-fab

Birleşik Krallık’ta 8 bin çelik işçisinin işi tehlikede

14 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

Tata Steel fabrikasının Avrupa’daki üretimine son vereceğini açıklamasının ardından toplam 8 bin çelik işçisi kaygılanmaya başladı.

biden-trump

ABD Başkanlık Seçimleri: Sonucu etkileyebilecek kritik eyaletler hangileri?

20 Ekim 2020 / Sol Defter- Haber

ABD’de başkanlık seçimlerine iki hafta kaldı. Yapılan kamuoyu yoklamaları, Demokrat Parti’nin adayı eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ülke genelinde yarışı önde götürdüğüne işaret ediyor.