putin-peskov

Kendi oyununda tepetaklak olanlar – Fehim Taştekin

12 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

30 Eylül 2015’te Suriye’deki savaşa müdahil olup Ortadoğu’ya döndüğünden bu yana Vladimir Putin oyun kuruculukta hepsinden açık ara önde gidiyor. Putin’in dün Suriye’de Rus askerlerinin üslendiği Hmeymim Üssü’nden başlayıp Mısır ve Türkiye ile devam eden son bölge turu final koşusunu andırıyor.

erdoğan-putin

Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı

12 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Rusya Devlet Başkanı Putin ile bu yıl 7. kez yüz yüze görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de ikinci bir görüşmenin en kısa zamanda yapılacağını açıklarken, Putin ise Suriye Kongresi’ne ilişkin olarak, “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılacak olanlar, Suriye anayasasını ve BM gözetiminde seçimler yapılmasını ele alacak” sözlerini kaydetti.

lozan

Lozan ve bazı efsaneler… Yetvart Danzikyan

11 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Erdoğan, tüm otoriter rejimler gibi içeride ve dışarıda sıkışınca tarihsel meseleleri gündeme getiriyor ve sağ/milliyetçi seçmene yeni ‘hedef’ler sunuyor.

netanyahu-macron

İsrail Başbakanı Netanyahu: Erdoğan’dan ahlâk dersi alacak değilim

10 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması nedeniyle İslam dünyasında protestolar sürerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Filistinliler, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu gerçeğiyle ne kadar çabuk yüzleşirlerse, barış o kadar çabuk gelir” dedi.

israil-askeri

Filistinliler üç günlük öfke ilan etti, İsrail ordusunun eli tetikte

6 Aralık 2017 / Sol Defter

İsrailli askeri yetkililer, ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıması bağlamında Filistin topraklarında artabilecek gerilim dahil her türlü senaryoya hazır olduklarını duyurdu.

bilgen-hdp

HDP’li Bilgen’den hükümete Kudüs tepkisi

6 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını bugün açıklaması beklenirken, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Mavi Marmara anlaşması’nı hatırlatarak tepki gösterdi.

lufthansa

Almanya’da pilotlar mültecileri sınır dışı etmeyi reddediyor: 222 uçuş iptal!

6 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Almanya’da pilotlar, iltica talebi reddedilen Afgan mültecilerin sınır dışı edilmesini engellemek için 220’yi aşkın uçuşu gerçekleştirmeyi reddetti.

deyr-ez-zor

YPG: Deyr ez Zor’un doğusunu ABD ile Rusya’nın desteğiyle IŞİD’den aldık

3 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Suriye’de Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG), Deyr ez Zor’un doğusundaki tüm bölgeleri ABD ve Rusya’nın yardımıyla IŞİD’den aldıklarını duyurdu.

trump-filyn

Flynn itirafçı oldu, Türkiye ile ilgili suçlamaları da kabul etti

1 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Rusya’nın ABD Büyükelçisi ile olan ilişkisi hakkında FBI’a yalan söylediğini itiraf etti. Flynn Türkiye’yle ilişkileri konusunda yalan söylediğini de kabul ederken, Amerikan medyası, Flynn’in mahkemede Ruslarla temas kurmasını Donald Trump’ın istediğini söyleyeceğini bildirdi.

zarrab-iliski

Zarrab’ın itirafları ABD basınında: İş adamı Türk bakana nasıl rüşvet verdiğini anlattı

30 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’ın tanık olduğu “İran’a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi” davasını ABD basını yakından takip ediyor.

rıza-sarraf-1

ABD’li Savcı: Sarraf ayakkabı kutularını ve rüşveti anlatacak

29 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

İran’a yönelik ambargoyu delme ve kara para aklama suçlamasıyla ABD’de başlayan ve Rıza Sarraf’ın sanıkken tanık olduğu davanın jürili duruşması dün başladı. Savcı David Denton, Sarraf’ın iddia makamının “yıldız tanığı” olacağını belirtti ve ekledi: “Sarraf, ayakkabı kutuları ile Türk yetkililere nasıl rüşvet verildiğini anlatacak.”

man b ayragi

Man Adası hakkında merak edilenler

29 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

CHP lideri Kılıçdaroğlu bugünkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki şirketlere para gönderdiğini iddia etti.

kılıcdaroglu-tayyip

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın yakınları vergi cenneti Man Adası’na milyonlarca dolar gönderdi

28 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’nda kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiğini söyledi.

zarrab2

Zarrab’ın sanık olarak katılmayacağı davanın jürisi seçildi, duruşmalar başlıyor

28 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

ABD’de İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’ın ismiyle anılan ancak son anda Zarrab’ın duruşmaya sanık olarak çıkarılmayacağının açıklandığı davada, jüri seçimi tamanlandı.

zarrab2

New York Times: Zarrab davasının Erdoğan için siyasi sonuçları olabilir

27 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’ın yargılandığı ve jüri heyeti seçimi bugün başlayacak olan dava, ABD basınının da gündeminde.

israil-suud

Suudi Arabistan ve İsrail’in ‘örtülü ittifakı’

25 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

Neresinden bakarsanız bakın Suudi Arabistan ve İsrail, İran’ın bölgedeki etkinliğini kontrol etmek isteyen iki müttefik.

misir-saldiri

Mısır: En az 305 kişi hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı IŞİD gerçekleştirdi

25 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

Mısır’ın Sina yarımadasında en az 305 kişinin hayatını kaybettiği camiye yönelik bombalı ve silahlı saldırıda saldırganların IŞİD bayrağı taşıdığı açıklandı.

Capitalism or Socialism concept

Dünyanın değişen halleri – II

23 Kasım 2017 / Ergin Yıldızoğlu

Kapitalist dünya ekonomisi yapısal krizi içinde bocalarken kapitalizmin, ABD liderliğindeki Batı merkezli ekonomik siyasi-kültürel şekillenmesinde, mali krizden bu yana ilginç dönüşümler yaşanıyor.

putin-peskov

Kremlin: Türkiye’nin Kürtlerle ilgili ‘çekincelerine’ rağmen Suriye kongresi toplanacak

23 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin Kürt gruplarla ilgili yaptığı itirazların, Suriye’de siyasi çözüm için önerilen ve hükümet ile muhalif grupların temsilcilerini bir araya getirmesi öngörülen kongrenin toplanmasına engel teşkil etmeyeceğini açıkladı.

kuresel-ekonomik-kriz-5-yasinda

Burjuva toplumunun afyonu: Büyüme – Fikret Başkaya

20 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

Esasen insanı tükettiği, sahip olduğu maddi şeylerden ibaret saymak, burjuva toplumuna özgü bir sapma ve saçmalıktır. Kapitalist sistemde insan bir bütün olarak değersizdir ama mesela organları ticaret konusu olduğunda, işte böbreği, karaciğeri, göz retinası, sipermi, rahmi, vb, alınıp-satıldığında “değerlidir!” Asgari etik değere ve kaygıya yabancılaşmış bu sistemin insanlığa teklif edeceği bir şey olabilir mi?