macron-erdogan

Paris’te siyasi, diplomatik ve medyatik hezimet – Ragıp Duran

6 Ocak 2018 / Sol Defter- Haber

Türk diplomasisi artık ülkenin siyasi çıkarlarını korumak ve geliştirmek için değil, halı tüccarı gibi mal alıp mal satmak için başkentleri dolaşıyor. Amaç da zaten “Bakın biz iyi müşteriyiz’’ mesajını verip izolasyonu kırmak. THY en çok zarar eden havayolu olmasına rağmen yeni Airbus satın alıyormuş. Erdoğan, Rusya’dan sonra Fransa’dan da hava savunma sistemleri sipariş etmiş. Ne bu savunma merakı? Bir yerden bir saldırı mı bekliyor Reis?

ekonomik kriz

Economist’ten Türkiye analizi: Ekonominin yakıtı bitmeye başlıyor, büyümede yavaşlama kaçınılmaz!

5 Ocak 2018 / Sol Defter- Haber

İngiltere’de haftalık olarak çıkan Economist dergisi, yeni sayısında ‘Var gücüyle çalışan Türkiye ekonomisi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri. Ama bu ne kadar sürer?’ başlıklı bir yazı yayınladı. 2018’de Türkiye ekonomisinin yavaşlamasının kaçınılmaz olduğunu görüşüne yer verdiği makalede 2017’deki büyümesinin kolay kredi dalgasına borçlu olduğu ifade edildi.

zarrap3

8 soruda ‘Reza Zarrab’ ve Mehmet Hakan Atilla davası: Bundan sonra ne olacak?

4 Ocak 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye’nin gündemini geçen yıldan bu yana meşgul eden ve kamuoyunda “Reza Zarrab davası” olarak bilinen ancak resmi adı “ABD, Mehmet Hakan Atilla’ya karşı” olan yargı sürecinde karar çıktı.

prof-sozuer

Prof. Sözüer’den İçişleri Bakanı’nın ‘ayak kırma’ talimatına ilişkin uyarı

4 Ocak 2018 / Sol Defter- Haber

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Adem Sözüer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun polislere verdiği ‘ayak kırma’ talimatının suç olduğunu belirtti ve uyardı.

cumhuriyet01

Savunma hakkı da gasp edildi… Ahmet Şık AKP’yi eleştirince duruşmadan çıkarıldı

26 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Cumhuriyet’i susturma operasyonunun 5. duruşması, hukuk skandallarına sahne oldu. Duruşmanın başında mahkeme başkanı tam 264 gündür tutuklu bulunan Emre İper’in telefonuna ilişkin bilirkişi raporunun gelmediğini duyurdu. Mahkeme başkanı, Ahmet Şık’ın savunmasını “siyasi” diyerek yarıda kesti ve Şık’ı salondan attı. Şık, salondan çıkartılırken heyete “Umarım siz böyle bir mahkemede yargılanmazsınız” dedi. Akın Atalay ve Murat Sabuncu ise Şık’ın savunmasının engellendiğini belirterek kendilerinin de savunma yapmayacaklarını açıkladı ve “Aşağıda tek başına tutulan Ahmet’in yanına gitmek istiyoruz” dedi. Tutukluluğun devamına karar veren heyet, duruşmayı 9 Mart 2018’a erteledi.

G20

2017’de Türk dış politikası: Trump’la gerilim, Putin’le işbirliği

25 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

2017, Türk dış politikası için hareketli bir yıldı. 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu öncesi Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle gerilim artarken, ABD ile ilişkiler iki ülkenin birbirlerinin topraklarında turist vizesi vermeyi zorlaştırdığı noktaya kadar geriledi.

maras_katliamı-9

1915’ten 1978’e: Maraş Katliamı’nın tanığı Aziz Tunç anlatıyor

20 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Maraş Katliamı’nın üzerinden tam 39 yıl geçti ancak katliamın izleri hala dipdiri. 19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de yaşanan katliamda, sadece bir hafta içerisinde resmi verilere göre 111 kişi, resmi olmayan beyanlara göre ise 500’ün üzerine insan yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı, 210 ev, 70 iş yeri tahrip edildi. Katliamın hedefinde ise Aleviler, Kürtler ve devrimciler vardı.

gazeteciler

Sınır Tanımayan Gazeteciler: Türkiye hala profesyonel gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi

19 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2017 yılında dünyada 65 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğünü, 326 gazetecinin de parmaklıklar ardında olduğunu açıkladı. Örgüt Türkiye’yi ise profesyonel gazeteciler için “en büyük hapishane” olarak nitelendirdi.

afrin

Eski Dışişleri Bakanı: Çözüm müzakere, Afrin’e operasyonda zayiat büyük olur

19 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

 Hükümetin sık sık gündeme getirdiği Afrin’e olası bir operasyona ilişkin konuşan eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, “Afrin gibi arazisini tanımadığı bir yere girerse zayiatın yüksek olabileceğinden endişe ediyorum. Afrin’deki sorunun müzakere ile çözümlenmesi gerekiyor. Türkiye ilanihaye Suriye’de kalamaz” uyarısında bulundu.

sınır1

Suriye sınırına 781 kilometrelik beton duvar…

18 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Türkiye ile Suriye arasındaki 911 kilometrelik sınır hattının 781 kilometresi, her biri 7 ton ağırlığında olan 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki modüler beton blokların birleştirilmesiyle oluşturulan duvarla kapatıldı.

israil-turkiye2

İsrail-Türkiye arasındaki ticaret hacmi bir yılda yüzde 14 arttı

16 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “işgal ve terör devlet” olarak nitelendirdiği İsrail’le Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin son bir yılda yüzde 14 arttığı belirtildi. 

selin-pelek

Koç yüzde 54 kâr etti, işçi bu rakamı istese kıyamet kopar

15 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Galatasaray Üniversitesi İktisat Bölümü’nden Dr. Selin Pelek, işçilerden fedakarlık istenen 2018 yılı asgari ücret zammını değerlendirdi.

erdoğan-putin

Erdoğan-Putin görüşmesi sonrası ortak basın toplantısı

12 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Rusya Devlet Başkanı Putin ile bu yıl 7. kez yüz yüze görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de ikinci bir görüşmenin en kısa zamanda yapılacağını açıklarken, Putin ise Suriye Kongresi’ne ilişkin olarak, “Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılacak olanlar, Suriye anayasasını ve BM gözetiminde seçimler yapılmasını ele alacak” sözlerini kaydetti.

lozan

Lozan ve bazı efsaneler… Yetvart Danzikyan

11 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Erdoğan, tüm otoriter rejimler gibi içeride ve dışarıda sıkışınca tarihsel meseleleri gündeme getiriyor ve sağ/milliyetçi seçmene yeni ‘hedef’ler sunuyor.

netanyahu-macron

İsrail Başbakanı Netanyahu: Erdoğan’dan ahlâk dersi alacak değilim

10 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması nedeniyle İslam dünyasında protestolar sürerken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu “Filistinliler, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğu gerçeğiyle ne kadar çabuk yüzleşirlerse, barış o kadar çabuk gelir” dedi.

deyr-ez-zor

YPG: Deyr ez Zor’un doğusunu ABD ile Rusya’nın desteğiyle IŞİD’den aldık

3 Aralık 2017 / Sol Defter- Haber

Suriye’de Kürt Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG), Deyr ez Zor’un doğusundaki tüm bölgeleri ABD ve Rusya’nın yardımıyla IŞİD’den aldıklarını duyurdu.

rıza-sarraf-1

ABD’li Savcı: Sarraf ayakkabı kutularını ve rüşveti anlatacak

29 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

İran’a yönelik ambargoyu delme ve kara para aklama suçlamasıyla ABD’de başlayan ve Rıza Sarraf’ın sanıkken tanık olduğu davanın jürili duruşması dün başladı. Savcı David Denton, Sarraf’ın iddia makamının “yıldız tanığı” olacağını belirtti ve ekledi: “Sarraf, ayakkabı kutuları ile Türk yetkililere nasıl rüşvet verildiğini anlatacak.”

man b ayragi

Man Adası hakkında merak edilenler

29 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

CHP lideri Kılıçdaroğlu bugünkü grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının Man Adası’ndaki şirketlere para gönderdiğini iddia etti.

kılıcdaroglu-tayyip

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın yakınları vergi cenneti Man Adası’na milyonlarca dolar gönderdi

28 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’nda kurulan bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiğini söyledi.

zarrab2

New York Times: Zarrab davasının Erdoğan için siyasi sonuçları olabilir

27 Kasım 2017 / Sol Defter- Haber

İran ve Türkiye vatandaşı iş adamı Reza Zarrab’ın yargılandığı ve jüri heyeti seçimi bugün başlayacak olan dava, ABD basınının da gündeminde.