issizlik

DİSK-AR: İşsiz sayısındaki artış TÜİK’in açıkladığının iki katından fazla

15 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

DİSK-AR’ın TÜİK’in Temmuz 2018 dönemine ait değerlendirdiği işsizlik raporuna göre geniş tanımlı işsiz sayısı sadece son bir yılda 210 bin artış gösterdi. TÜİK’in raporuna göre bu sayı 88 bindi.

real-market-uyum-iscileri

Aracını işçilerin üzerine sürdü: Saldırganı polis kurtardı

14 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Tazminatsız işten atılan Real-Uyum Market işçilerinin basın açıklamasında bir kişi arabasını işçilerin üzerine sürdü.

ucuncu-havalimani-4kapı

Havalimanı CEO’su, eylemci işçilerden özür diledi…

14 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Yeni havalimanı projesini yürüten İGA şirketinin CEO’su Kadri Samsunlu, inşaatlarında 33 işçinin tutuklanmasıyla sonuçlanan eylemler için “Özür dilerim. İşçi arkadaşlarım haklıydı” dedi.

havalimanı-işçi

Zorunlu mesai, zorunlu gündem – Banu Güven

11 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Üçüncü havalimanı protestosundan yükselen “Köle Değiliz” sesi duyuldu duyulmasına, ama şu ana kadar farkındalık ve dayanışma dışında olumlu bir sonucu olamadı. İşten çıkarılacak işçiler liste halinde taşeronlara bildirilirken, zorunlu mesaiyle kelle koltukta çalışılırken, tutuklu işçi ve sendikacı sayısı yükselirken, havalimanı inşaatında yaşananlar gündemden düşmemeli.

flomar-150

Altı işyerinde sendikal mücadele sürüyor

11 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Babacanlar Kargo, Cargill, Flormar, Aydın Belediyesi, Muğla Taşıt Muayene istasyonları ve BBS Metal’de işçilerin sendikalaşma mücadelesi sürüyor.

10ekim2018

10 Ekim anmaları heryerde: “Sözümüz var: Emeğin, barışın ülkesini kuracağız”

10 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler ülkenin dört bir yanında anıldı

HAVA-SEN

THY’den çıkarılan 11 kişi işe iade davasını kazandı

8 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Hava-Sen üyesi oldukları için işten çıkarılan 3’ü pilot 8’i kabin ekibinden olmak üzere toplam 11 kişi, THY’ye karşı açtıkları işe iade davasını kazandı.

yoksulluk

Türkiye’de asgari ücret: Avrupa’nın en düşüklerinden oldu, ne kadar zam yapılmalı?

8 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Türk Lirası’nın değer kaybıyla birlikte bu yıl asgari ücretin alım gücünde de önemli bir azalma oldu. 2018 yılı başında 1404 liradan 1603 liraya çıkarılan net asgari ücretle 353 euro almak mümkündü.

asgari-ucretli-nasil-geciniyor_292991304

Asgari ücretli nasıl geçiniyor?

8 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Enflasyon son 15 yılın en yüksek rakamlarına ulaştı. Doğalgaz, elektrik, su derken vatandaşın mutfağına giren neredeyse her şeye zam geldi. Asgari ücret ile ev geçindirmeye çalışanların ise temek gıdası ekmek oldu. Üç çocuk sahibi olan ve bir temizlik firmasında asgari ücerete çalışan 36 yaşındaki İzzet Akın, bir ay nasıl geçim mücadelesi verdiklerini anlattı.

maden-iscilerinin-kule-eylemi-3.-gununde-1538914394

Maden işçilerinin kule eylemi 3. gününde

7 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Bartın’ın Amasra ilçesinde, özel maden şirketince işlerine son verilen 2 işçi, asansör kulesinde cuma günü başlattıkları eylemlerini 3’üncü günde de sürdürüyor.

iscinayetleri

76.Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Galatasaray Meydanı bir kez daha ailelere kapatıldı

7 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

76.Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Galatasaray Meydanında tutulmasına izin verilmemesi üzerine, nöbet Bir Umut derneği önünde tutuldu. Adalet Arayan İşçi Aileleri yasaklama kararını protesto ettiklerini ifade ettiler.

enflasyon

Enflasyonda ok yaydan çıktı – Hayri Kozanoğlu

4 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Enflasyon bir kez kontrolden çıktı mı nerede duracağını bilmek kolay değil. Fiyatların bu denli yükselmesi, haliyle yurttaşlarımızın tüketimlerini kısmaları sonucunu doğuracak. Talep yavaşlayacak, satışlar düşecek, işten çıkarmalar yaygınlaşacak. Yükselen faizler de bir maliyet unsuru olarak devreye girecek. Uzun süredir uyardığımız tehlike, durgunluk içerisinde enflasyon “stagflasyon” olgusuyla karşılaşacağız. Bir de IMF ile aynı zihniyeti paylaşan Mc Kinsey aklıyla “sıkı maliye” politikalarında ısrar edilirse, ekonomik kriz iyice durgunlaşır

tofas1

Sınıf mücadelesi ve kriz – Ümit Akçay

4 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Ekonomik kriz dönemleri, sınıf mücadelesinin yoğunlaştığı dönemlerdir. Bildiğiniz gibi analitik bir araç olarak sınıf, ana akım tartışmalarda rastlanılan bir kavram değil. Bu nedenle yoğunlaşan bu mücadeleleri anlayabilmek için eleştirel politik ekonominin sağladığı kavramsal olanaklardan yararlanmalıyız.

enflasyon

Enflasyon yüzde 24,52’i buldu

3 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Enflasyon, eylül ayında beklentilerin çok üstünde bir artış gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 24,5’e yükseldi. Aylık artış ise yüzde 6,3 oldu. Beklenti yüzde 3,4’tü. 

renta_doruk

Candy Hoover Doruk fabrikasında işçi kıyımına karşı iş bırakma eylemi ikinci gününde

2 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Eskişehir’deki Candy Hoover Doruk fabrikasında 16 sözleşmeli işçinin işten atılması üzerine bine yakın işçi iş bıraktı. İşçilerin eylemleri ikinci gününde de devam ederken, patron ise görüntüler alarak işçileri tehdit etti

isciler-kriz

Batık şirketlerde işçi alacağı da tehlikede

28 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Konkordato başvurusu yapan şirketlerde işçilerin alacaklarını kararlara yazdırmış olmaları ve süreci yakından takip etmeleri önem taşıyor.

ucuncu_havalimani_iga_manset

3. havalimanında kritik bir soru – Çiğdem Toker

27 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Dünyanın en büyük havaalanı projesini inşa ve işletmeyi üstlenen şirketin bir numaralı isminden bahsediyoruz. Ve buradan hem İGA’ya hem İGA’yı oluşturan şirketlere hem de bakanlık ve DHMİ tarafına soruyoruz: CHP Milletvekili Erdoğdu’nun eski İGA CEO’su ile ilgili olarak gündeme taşıdığı “darp ve görevden uzaklaştırma” iddiası doğru mu?

konkordato

Vadesi geldiği halde borçlarını ödeyemeyen her borçlu konkordato isteyebilecektir – Dr.Murat Özveri

27 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

İcra İflas Kanununun konkordatoya düzenleyen 285 ve devamı maddelerinde 28.02.2018 tarihinde 7101 sayılı kanunla değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle birlikte konkordato talep edebilecek borçluların sermaye şirketi olma zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

havalimani-8

Üçüncü Havalimanı inşaatında 3 işçi daha tutuklandı

27 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

3. Havalimanı şantiyesindeki kötü çalışma koşullarının işçiler tarafından protesto edilmesinin ardında başlayan gözaltı ve tutuklamalara bu gün bir yenisi daha eklendi.

arjantin-borsa

Arjantin dersleri: Üzülmeyi bırakıp Merkez Bankacı kovmanın sevimliliği – Ali Rıza Güngen

26 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Arjantin örneği “teori”ye uygun merkez bankacılığı, piyasacı ve neoliberal başkan, uluslararası finansal yatırımcıların gözetimi altında bir çevre ülkenin ne kadar kolay batma noktasına geldiğini gösteriyor. Bu kabustan piyasacılıkla kurtulmak, servet sahiplerinin ve sermayedarların kölesi olmak anlamındadır