migros

Direnişteki Migros depo işçisi: Yorgunluktan çocuklarımla bir kelime edemiyordum

17 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

“Eylül ayından itibaren pazar günleri de mesaiye zorladılar. Gelmezsek cumartesi akşamı sabahlamamız isteniyordu. Bizi ücretsiz izne çıkarmadan iki hafta önce 200’e yakın işçi alındı. Bu kadar yoğun çalışan bir depo, tecrübeli eski personelini ücretsiz izne çıkardı. Bu haksızlık”

Chen Solar işyeri

Birleşik Metal-İş Chen Solar işyerinde ilk sözleşmeyi imzaladı

16 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

İstanbul Tuzla’da bulunan Chen Solar işyerinde Birleşik Metal-İş sendikasında örgütlenen işçiler adına ilk sözleşme imzalandı.

isig2020

Geçen yıl 2 bin 427 iş cinayeti yaşandı

13 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

İSİG’in 2020 Yılı İş Cinayetleri Raporuna göre, geçen yıl en az 2 bin 427 işçi yaşamını yitirdi.

bimeks00

BİMEKS işçileri yeni yıla gözaltında girdi

1 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

4 yıldır maaş ve tazminat hakları ödenmeyen Bimeks işçileri, yılın son gününde yine patronları Vedat Akgiray’ın öğretim üyesi olarak çalıştığı Boğaziçi Üniversitesi önünde eylemdeydi. İşçiler, 15’inci kez gözaltına alındı.

asgari-ucret-zam-orani-belli-oldu-6667745_x_8393_o1

Asgari ücret 2 bin 557 lira… AGİ ile birlikte 2 bin 825 lira

28 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapılan son toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2021 yılı için asgari ücretin brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net (AGİ dahil) 2 bin 825 lira 90 kuruş olduğunu duyurdu.

emekliler

Emekliye sendika yolu açıldı

25 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 29. Hukuk Dairesi, emeklilerin sendikal örgütlenmeye gidememesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti.  Emsal kararla, 13 buçuk milyon emeklinin sendika kurmasının önü açıldı. Kararla birlikte Türkiye’de sendikal hareket de yeni bir ivme kazanmış oldu.

Baldur-grev

Baldur’da grev kırıcılığına cevap: Grev!

25 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Kocaeli Çayırova’da Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesinde bulunan İspanya sermayeli Baldur Süspansiyon fabrikasında Birleşik Metal-İş sendikasına üye olduğu için atılan 3 işçinin direnişi sonrası alınan grev kararı uygulanmaya başlandı.

sinbo-iscileri

Sinbo işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

18 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Sendikal faaliyetleri nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan Sinbo işçileri, 18 Kasım’dan bu yana sürdürdükleri eylemlerini taleplerinin karşılanması üzerine sonlandırdı. İşçiler, Pazartesi günü işbaşı yapacak.

isci-tekstil

Asgari ücret: Türkiye diğer ülkelere kıyasla ne durumda, 2021 için talepler neler?

15 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Türkiye’de 2021 yılının asgari ücretini belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci oturumunu bugün gerçekleştiriyor. Komisyonun ay sonuna kadar bir zam oranı belirlemesi bekleniyor.

asgari ücret 2014

Asgari ücretlinin 122 günlük geliri vergi ve kesintiye gidiyor

8 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) hesabına göre, 2 bin 324 lira maaşlı asgari ücretlinin yılda 122 günlük çalışması, devletin kasasına gidiyor.

asgari-ücret-2021 DİSK

DİSK’ten asgari ücret araştırması

7 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan asgari ücret araştırması bu yıl  Salgın Günlerinde Asgari Ücret Gerçeği Araştırması-2021 başlığı ile yayımlandı. Araştırma 7 Aralık 2020’de Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından kamuoyuna açıklandı.

egitimsen

Eğitim Sen Genel Kurulu, öncesi ve sonrası -Bağımsızların Umudu (bagimsizlarinumudu.org)

6 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Ne yazık ki; sendikanın ana kitlesini oluşturan, grupların dışında kalan, emekçilerin ve sendikanın çıkar ve kaygısından başka bir çıkarı olmayan bağımsız üyeler ve durumdan gerçekten rahatsız olan gruplara yapılan süreci birlikte yürütme, sendika üyelerinin ihraçlarına karşı durma, doğrudan seçim, demokratik işleyişi hayata geçirme, ortak listelerle genel kurulları gerçekleştirme, birlikte aday belirleme ve aday olma çağrılarımız yeteri kadar ulaşmamış, bu anlamda yeterli destek bulmamıştır

top-glove-eldiven-fabrikasi-reuters

Eldiven üreticisi firmanın 2 bin 543 çalışanı pozitif çıktı: 28 fabrikası kapanıyor

24 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

Malezya’da, lateks eldiven üreticisi firmanın 2 bin 543 çalışanın Covid-19 testi pozitif çıktı. Fabrikalarının yarısından fazlası kapanacak.

covid-19-isci

Yeni kısıtlamalar eski zihniyet: Pandemide geçim derdi ne olacak?

23 Kasım 2020 / Aziz Çelik

Salgının sağlık boyutu ile ilgili bilim kurulu sık sık toplanıyor. Peki bu salgının sosyo-ekonomik boyutu neden hiç gündemde değil? İşsizlik Sigortası Fonu dışında hükümetin salgının yarattığı ekonomik yıkıma ilişkin ayırdığı yeni bir kaynak yok

covid-19-isci

Yeni kısıtlamalar eski zihniyet: Pandemide geçim derdi ne olacak?

23 Kasım 2020 / Aziz Çelik

Salgının sağlık boyutu ile ilgili bilim kurulu sık sık toplanıyor. Peki bu salgının sosyo-ekonomik boyutu neden hiç gündemde değil? İşsizlik Sigortası Fonu dışında hükümetin salgının yarattığı ekonomik yıkıma ilişkin ayırdığı yeni bir kaynak yok.

CPS-iscileri

Zaman devrimci işçi önderlerini çağırıyor – Metin Özuğurlu

19 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

Türkiye’de sendikacılık hareketinin iri gövdeleri hareketsiz bir kütle olarak erim erim erirken daha marjinlerde yer alan temsilciler, ele avuca sığmayan bir dinamizm gösteriyorlar.

ford-otosan

Ford Otosan Gölcük fabrikasında 1383 işçi Kovid-19 karantinasında

18 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

Gölcük’te kurulu bulunan Ford Otosan fabrikasında Kovid-19 pozitif oldukları ya da pozitif kişilerle temaslı oldukları için 1383 işçinin izolasyona alındığı açıklandı.

tekstil fabrika

İşveren yasaları çiğniyor ancak yaptırım uygulanmıyor: Fabrikalar işçilerin cezaevine dönüştü

15 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

“İşverenler hep kâr hesabı yapıyor. Yasaya aykırı davranırsa ödeyeceği para cezalarıyla, yasadışı çalıştırmayla edeceği kazanca bakıyor. Yasadışı çalıştırarak elde edeceği kazanç cezalardan fazla olduğu için de büyük bir pişkinlikle bunu yapıyor.”

tata-celik-fab

Birleşik Krallık’ta 8 bin çelik işçisinin işi tehlikede

14 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

Tata Steel fabrikasının Avrupa’daki üretimine son vereceğini açıklamasının ardından toplam 8 bin çelik işçisi kaygılanmaya başladı.

tekstil-iscisi-kadin

İSİG: En az 368 işçi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

13 Kasım 2020 / Sol Defter- Haber

İSİG Meclisi, salgın sürecine ilişkin hazırladığı rapor ile 8 aylık süreçte 10 binlerce işçinin ‘Corona’ya yakalandığını, en az 368 işçinin ise yaşamını yitirdiğini açıkladı.