izban-grev2

‘Grev, karnımızı doyuracak ücret almak için’

10 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

İZBAN işçisi 1 Ocak 2018’den bu yana ücret zammı almadı. Son bir yıllık enflasyon yüzde 21,62 Ocak ayından bugüne geçen 11 aylık dönemin enflasyonu ise yüzde 20,80 olmuştur.

serbest-birakilan-3-havalimani-iscilerinden-basin-aciklamasi

Artık işçiler öldükleri için değil direndikleri için gündeme gelececek

8 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu: Artık işçiler öldükleri için gündeme gelmeyecekler, direndikleri için de gündeme gelecekler.

izban-grevi

İZBAN’da oylama sonuçlandı, işçiler grevde karar kıldı

7 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Pazartesi başlayacak olan İZBAN grevi öncesi TCDD yönetiminin verdiği son teklif işçilerin onayına sunuldu. Yapılan oylama sonucunda 320 işçi son verilen teklifi kabul etmeyerek greve çıkılmasını istedi, 6 işçi ise verilen teklifi yeterli buldu.

asgari-ucretli-nasil-geciniyor_292991304

Asgari ücrette başka bir yol mümkün

7 Aralık 2018 / Aziz Çelik

Asgari ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlık olarak düşünülmeli ve üç işçi konfederasyonu güçlerini bileştirerek gerekirse barışçıl toplu eylem ve uyarı genel grevi yapmalıdır

havalimanı-işçi

Havalimanı işçilerine ‘şartlı tahliye’

6 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

3’ncü Havalimanı’nda kötü çalışma koşullarını protesto ettikleri için yargılanan işçilerin duruşmasında 31 işçiden 30’u için tahliye kararı verildi. SEGBİS’le bağlanamayan bir işçinin ise ifadesi alınamayınca tutukluluğuna devam kararı verildi.

ford

“Ford 25 bin kişiyi işten çıkaracak”

5 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

“Ford’un yeniden yapılandırma faaliyetlerinin daha çok Avrupa’da olmasını tahmin ediyoruz”

işçiler-durusma

İşçi sınıfı yargılanıyor: Tutuklu havalimanı işçileri hakim karşısında

5 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

3. Havalimanı’nda çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle eylem yaptıkları için aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 31’i tutuklu 62 işçi ve sendikacı hakim karşısında. Mahkeme, avukatların derhal beraat taleplerini reddetti.

CPS-iscileri

Sendika düşmanlığı fabrika taşıtıyor: 200 işçi işten atılacak

3 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

İstanbul Tuzla’da kurulu ve Türk-İş’e bağlı DERİTEKS’in örgütlü olduğu CPS Automotive Tekstil’de patron, işçilerin sendikalaşması nedeniyle üretimi İzmir’e kaydırarak 200 işçiyi işten atacağını bildirdi.

3.havalimani5

Havalimanı şantiyesinde işçiler gece yarısı kapı önüne koyuldu

2 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

İstanbul havalimanı şantiyesinde ücretleri ödenmeyen işçiler şantiyeden atıldı, işçiler ücretlerini almadan ayrılmayacaklarını duyurdu.

flormar-200gun

Yasaklar Flormar işçilerini yıldırmadı

1 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Flormar işçilerinin direnişi 200’üncü gününü geride bıraktı. İşçiler, “Ne yaparlarsa yapsınlar asla pes etmeyeceğiz” diyor

otoyol-iscinayeti

Otoyol inşaatı çöktü: 3 işçi öldü

28 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden 7 nolu viyadükte, beton blok montajı sırasında çökme meydana geldi. Blokla birlikte 30 metreden düşen 4 işçi enkazın altında kaldı. Enkaz altında kalan işçilerden üçünün yaşamını yitirdiği, birinin ise yaralı olarak kurtulduğu öğrenildi.

keskmiting

KESK: Barış talebi suç unsuru olarak görülemez

27 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Merkezi, bugün siyasilere ve sendikacılara yönelik düzenlenen operasyonla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

asgari-ucret-zam-orani-belli-oldu-6667745_x_8393_o1

Asgari ücret yazıları (1): En büyük ücret pazarlığı başlıyor

26 Kasım 2018 / Aziz Çelik

Asgari ücret pazarlığının önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor. Aralık ayı boyunca sürmesi beklenen görüşmeler sonucunda 2019 yılı asgari ücreti saptanacak, bu ücret milyonlarca işçinin ve ailesinin yaşam şartlarını ve kaderini belirleyecek

taris22

10 işyerinde sendikalaşma mücadelesi 1 işyerinde grev devam ediyor

26 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye’nin dört bir yanında işçilerin sendikalaşma ve insanca yaşam mücadelesi sürüyor. İşçiler 10 işyerinde direniş; 1 işyerinde grev sürdürüyor.

People carry flags as they protest against the government's refusal to raise wages in Tunis, Tunisia November 22, 2018. REUTERS/Zoubeir Souissi

Tunus’ta son 40 yılın en büyük kamu grevi: “Yakında aç ve boş midelerin devrimini görecekler”

22 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Tunus’ta hükümetin IMF talimatıyla kamu emekçilerine zam yapmama kararı alması üzerine kararı alınan grev, son 40 yılın en büyük kamu grevi ve son beş yılın en büyük eylemine dönüştü. Yüzbinler meydanlara aktı. Grevin çağrıcılığını yapan UGGT’nin başkanı Nureddin Tabbubi “Yakın zamanda aç ve boş midelerin devrimini görecekler” dedi

işsizlik

10 ayda bir milyon yüz bin işçi işini kaybetti

22 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Son 10 ayda İŞKUR’a başvuran işsizlerin sayısı geçen yıla oranla yüzde 27 artışla 3.2 milyon kişiye ulaştı. 10 ayda İşsizlik Ödeneği için 1.1 milyon kişi İŞKUR’un kapısını çaldı. Toplu işten çıkarmalardan korkuluyor.

zonguldak-iscinayeti

Zonguldak’ta ruhsatsız ocakta dinamit patlatıldı: Üç madenci hayatını kaybetti

21 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde bir maden ocağında meydana gelen patlama sonucunda üç madenci hayatını kaybetti.

flormar-190

‘Flormar direnişi bir umut ışığı olarak görülüyor

21 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Flormar kozmetik firmasında sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkarılan 100’ün üzerindeki işçinin direnişi 190 günü geride bıraktı. webiz’de değerlendirmelerde bulunan Petrol-İş Sendikası’ndan Mustafa Mesut Tekik, OHAL koşullarında başlayan eylemlerin Türkiye’nin farklı kesimlerinde sempatiyle karşılandığını vurgulayarak, “Flormar direnişi bir umut ışığı olarak görülüyor” dedi.

sedatu-lastikis

”Ben mafyayım” diyebilen sendika başkanının kendi tabancasıyla öldürülmesinin ardında ne var?

18 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Temsilcilikte birçok isim ve genel başkan bulunuyordu. ‘Merhaba genel başkanım’ dedim. Henüz 1- 2 adım atmıştım ki genel başkan, belinden silahı çıkararak silahın ağzına mermiyi verdi ve bana ‘Gel lan’ dedi. Kendisi oturur haldeydi, silahı bana doğrultmadı, elleri masanın üzerindeydi ve silah da elindeydi.

lastik-is

Lastik-İş’te ‘görev yeri değişikliği’, nasıl can alan bir tartışmaya döndü?

16 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

DİSK – Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan’ın hayatını kaybetmesi ve sonrasındaki gelişmeler, arkada yanıtlanması gereken çokça soru bıraktı.