turk-metal-miting

İşçilerin taleplerini kabul etmeyen metal patronları greve karşı lokavt ilan etti

22 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde talepleri kabul edilmeyen metal işçileri greve hazırlanırken, metal patronlarından lokavt kararı geldi.

CGT-grev

Fransa’da elektrik işçileri Paris’in elektriğini kesti; kent karanlığa gömüldü

22 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve yönetimine karşı protestolarda yeni bir cephe açıldı. Elektrik işçileri Paris’te elektrikleri keserek binlerce evi karanlık içinde bıraktı ve ülkenin en büyük havalimanlarından birine giden trenleri durdurdu.

trelleborg-iscileri-zafer_22ocak

Trelleborg’da direniş kazanımla sonuçlandı

22 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Kocaeli Gebze’de Petrol-İş’in örgütlü olduğu Trelleborg fabrikasında 44 gündür şekilde süren grev kazanımla sonuçlandı. Sendikadan yapılan açıklamada dün gece saatlerinde varılan anlaşma sonucunda grevin kazanım getirdiği ifade edildi.

metal-iscileri-miting-duzenledi-bursa-12832547_amp

Vicdanımızı dinleyelim, metal işçisinin hak, adalet arama mücadelesine destek verelim!

21 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Metal işçilerinin toplusözleşme sürecinin tıkanıp grev kararını aldıkları şu günlerde, bizler de MESS’in teklifini yetersiz bulduğumuzu, kanunlara bakmaksızın vicdanımızı dinleyerek metal işçisine destek vermemiz gerektiğini söylüyoruz.

turkmetal-bursa-miting

Metal işçileri Bursa ve Gebze’de miting yaptı… İlk grev 5 Şubat’ta başlayacak

19 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Bursa ve Gebze’de düşük zam, esnek çalışma ve güvencesizlik dayatmasına karşı miting düzenleyen metal işçileri alanları doldurdu. Mitinglerde işçiler, “Patronların kölesi olmayacağız” diye haykırdı.

fransa-genelgrev

Fransa 6. kez genel grevde

16 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından dayatılan emeklilik reformunda hükümetin ortalama emeklilik yaşını 64 olarak belirleme şartını ‘geçici’ olarak geri çekmesine rağmen sendikaların kararlı duruşu sürüyor. Ülke genelindeki grevler 43 gündür devam ediyor. Ülkede bugün 6. kez genel greve gidiliyor.

CPS-iscileri

Aşağıda fokurdamalar var – Hakan Koçak

11 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Hakan Koçak “Kapitalizm, iş gücünden başka satacak bir şeyi olmayan, geçinmek için çalışmaya mahkum olan bir insanlar yığınına dönüştürdü insanlığı. Bizim gibi ülkelerde 2000’li yılların özeti de budur: Proleterleşme süreci” diyor. İnsanın en bireysel anı gibi görünen intiharın bile bir sosyal vaka olduğuna dikkat çeken Koçak sendikal hareketle ilgili gözlemini de şöyle anlatıyor. Sendikacılar, aşağıdan gelen dalgayı iyi koklarlar. Birbirleriyle yan yana gelemeyecek sendikalar yan yana geliyor. Tabandan gelen talepler var. Çünkü aşağıdan fokurdamalar var.”

fransa-da-rekor-mayis-1968-den-bu-yana-en-uzun-grev

Grevlerin yayıldığı Fransa’da milyonlarca insan yürüyüşlere katıldı – Anthony Torres ve Alex Lantier 

11 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Fransa’da Devlet Başkanı Emmanuel Macron’a ve emeklilik kesintilerine karşı ulaşım sektöründeki grev bir ayı geride bırakırken, Perşembe günü milyonlarca insan greve gitti ve kitlesel protestolara katıldı. Sendikaların yeni yılda onayladığı bu ilk ulusal protesto günü, dikkate değer yeni işçi kesimlerinin greve katıldığı ve halkın ezici çoğunluğunun muhalefetine rağmen Macron’un kesintileri zorla kabul ettirmeye çalışmasına yönelik öfkenin arttığı koşullarda meydana geldi.

işsizlik

İşsiz sayısı 7 milyonun üzerinde…

11 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR) tarafından hazırlanan rapora göre dar tanımlı işsiz sayısı 4 milyon 396 bine yükselirken, geniş tanımlı işsizlik 7 milyonun üzerine çıktı. Mevsim etkisinden arındırılmış genç işsizliği 2018 ekim ayında yüzde 22.1 iken ekim 2019’da 3 puan artarak 25.2’ye yükseldi.

renault-iscileri-eylem

Yargı: İşçilerin eylem yapması ifade özgürlüğüdür

7 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Bursa’da 2016 yılında Oyak Renault Fabrikası önünde işten atılan arkadaşlarına destek çıkan ve eylem başlatan 6 işçiye verilen cezalar üst mahkeme tarafından bozuldu. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin işçilere verdiği cezaları kaldırarak işçilerin eylemini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

thy02

THY’nin aldığı kararlar ve Hava-İş’in tutumu – Fatih Akdeniz

7 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

‘Üyelerimizi bağlamaz’ diyorsunuz da ya THY bağlayıcı şekilde karar alırsa ne olacak? Mahkemeye gideceksiniz ve belki aylar belki yıllar sürecek. Peki bu süreçte hak kaybına uğrayan personelin durumu ne olacak? Elimizden geleni yaptık mı diyeceksiniz?

Finlandiya

4 gün 6’şar saat: Finlandiya’da çalışma gün ve saatlerini kısaltma hazırlığı

6 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, haftada 4 gün 6 saatlik mesailerden oluşan bir çalışma sistemine geçmek istediklerini duyurdu.

kadın-isci

Doğum sonrası çalışma düzeninde anne dikkate alınmak zorunda…

6 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Doğum sonrası döndüğü işyerinde yasalara uygun şekilde çalıştırılmayı talep eden, bu nedenle tazminatsız işten atılan kadın işçiyi Yargıtay haklı buldu

fransa-genel-grev

Philippe, Macron ve MEDEF reformuna karşı: Hep birlikte!

5 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Savaş bitmedi ve 9 Ocak’taki grev ve protesto günleri için sokakta daha çok kişi olacak. Ancak işçi kampına karşı ya itaat etmeli ya da darbe almalı fikrine inanan varlıklı sınıfların temsilcilerine karşı işçiler başlarını kaldırdı. Vurulan darbelere tepki vermeden geçmediğini gösteren grevciler bunun tüm işçilerin genel çıkarına olduğunu da göstermiş oldular.

thy-aycı-tatlibal

THY’de neler oluyor? | Hava-İş: 1 yıl içinde yaklaşık 55 personel uçak içinde bayıldı

4 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Türk Hava Yolları (THY) çalışanlarının haklarının gasp edildiğine yönelik tartışmalar sürerken 2017-2018 Yılı içerisinde uçak içerisinde yaklaşık 55 kabin memurunun çalışma şartları nedeniyle bayıldığı ortaya çıktı. THY çalışanlarının bağlı olduğu tek yetkili sendika olan Hava-İş, THY çalışanlarının yaşadığı sorunlara dair açıklama yayınladı.

SGK

GSS borcunu ödeyemeyen 5 milyon kişi sağlık hizmetinden mahrum kaldı

2 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur pirim borcunu ödeyemeyen 5 milyon kişi yeni yılda sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak.

asgari-ucret-zam-orani-belli-oldu-6667745_x_8393_o1

Asgari ücret resmi gazetede yayınlandı…

26 Aralık 2019 / Sol Defter- Haber

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda asgari ücretin 2020 için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlenmesine ilişkin karar, 27 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Komisyon tarafından belirlenen asgari ücret, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek.

suriyeli-isci

Fabrikada ölen Suriyeli işçiyi yol kenarına attılar

24 Aralık 2019 / Sol Defter- Haber

Adana’da fabrikada yaşamını yitiren Suriyeli mülteci işçiyi, işyeri sahibi battaniyeye sarıp yol kenarına bıraktı.

issizlik2

İşsizlik Fonu 11 ayda işsize 9 milyar, işverene 14 milyar lira ödedi

24 Aralık 2019 / Sol Defter- Haber

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan, Ocak-Kasım 2019 döneminde işsizlere 9 milyar 12 milyon 851 bin lira ödenirken, işverenlere yönelik teşvik ve destek ödemeleri 14 milyar 335 milyon 347 bin lirayı buldu.

temsa

Yan sanayisi ile birlikte binlerce işçiye kötü haber: Temsa üretime başlamadı

23 Aralık 2019 / Sol Defter- Haber

Üretime bugün tekrar başlayacağını geçtiğimiz günlerce açıklayan Temsa, üretime başlamadı ve üretimin durdurulması kararını 2 Ocak’a kadar uzattığını ilan etti.