-karşı-kampanya

Ufuk açan direniş

1 Ocak 2021 / Sol Defter- Haber

Dehşet yılı 2020 bugünlerin harcını karan 12 Eylül’ün de 40. yıldönümüydü. 12 Eylül, her alanda olduğu gibi, kadın hareketinde de dönüm noktası oldu. Ama öyle bir dönüm noktası ki, AKP döneminde gemi azıya alan erkek tahakkümüne teslim olmayan, üstüne üstüne yürüyen feminist hareket o karanlıkta filizlendi. Bu kırk yılda yatay ağlarla genişleyen, kendisini bağımsız bir hareket olarak kuran kadın mücadelesi başka mücadelelere de ufuk açan bir kerteriz. Kadın hareketinin kırk yılını EŞİK –Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun bileşeni Eşitlik İzleme Kadın Grubu sözcülerinden Hülya Gülbahar’dan dinliyoruz. Express’in güz sayısından…

susma-bitsin-uykulariniz-kacsin-me-too

Biraz da sizin uykularınız kaçsın ve kaçacak – Bilge Güler ve Deniz Bayram

12 Aralık 2020 / Sol Defter- Haber

Aşırı öfke, hizaya çekme, ifşa içerir. Kadınların, kendilerine veya başka bir kadına haksızlık yapan erkekleri ifşasında yalnız bırakmamak, bu kadınların haksızlığa karşı çıkardığı sesi sahiplenmek gibi bir sorumluluğumuz var.

kadın_cinayet

Temmuz’da erkekler 36 kadını öldürdü, 11 kadının ölümü de şüpheli

1 Ağustos 2020 / Sol Defter- Haber

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporuna göre, Temmuz ayında erkekler 36 kadını öldürdü, 11 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

cemal-metin-avci

5 gündür kayıp olan Pınar Gültekin’in cansız bedeni bulundu: Şüpheli Avcı cinayeti itiraf etti

21 Temmuz 2020 / Sol Defter- Haber

Muğla’nın Ula ilçesinde, 5 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in(27) cansız bedeni Menteşe ilçesinde ormanlık alanda bulundu. Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili gözaltına alınan şüphelinin, Cemal Metin Avcı olduğu öğrenildi. Şüpheli Cemal Metin Avcı’nın ilk ifadesinde cinayeti itiraf ettiği öğrenildi

kadın-isci

Doğum sonrası çalışma düzeninde anne dikkate alınmak zorunda…

6 Ocak 2020 / Sol Defter- Haber

Doğum sonrası döndüğü işyerinde yasalara uygun şekilde çalıştırılmayı talep eden, bu nedenle tazminatsız işten atılan kadın işçiyi Yargıtay haklı buldu

ispanya_kadin_grevi_25temmuz2019

İsviçre feminist grevi hareketinden Michela Bovolenta ile söyleşi – Feride Eralp / Filiz Karakuş

25 Temmuz 2019 / Sol Defter- Haber

İsviçre’deki kadınlar hala erkeklerden %20 daha az kazanıyor. Erkekler ve kadınlar için eşit niteliklere sahipken ücret farkı hala %18 (ILO’ya göre). Çocuk, hasta ve yaşlı bakım hizmetlerinin %60’ını kadınlar ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

İsviçre'de on binlerce kadın, başta "eşit işe eşit ücret" talebi olmak üzere kadına karşı şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve eşitsizliğe karşı ülke genelinde greve gitti. 100. yılını kutlayan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Cenevre kentinde devam eden 108. Uluslararası Çalışma Konferansı'na denk gelen grevde, on binlerce Cenevreli kadın sokağa çıktı. Erkeklerin de destek verdiği Cenevreli protestocu kadınlar, şehrin işlek caddelerinde saatlerce yürüdü. Kadınlar taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla İsviçre'de "eşit işe eşit ücret" talebini dile getirdi. ( Bayram Altuğ - Anadolu Ajansı )

İsviçre’de on binlerce kadın eşit ücret için sokağa çıktı

15 Haziran 2019 / Sol Defter- Haber

Ülke tarihinin en büyük gösterilerinden birine sahne olan İsviçre’de, on binlerce kadın, erkeklerle eşit ücret almak için greve gitti.

nevin-yildirim

Nevin Yıldırım davası: Yargıtay müebbet hapis cezasını onadı, dava sürecinde neler yaşandı?

23 Mayıs 2019 / Sol Defter- Haber

2012’de Isparta’da kendisine tecavüz ettiğini söylediği Nurettin Gider’i av tüfeğiyle öldürdükten sonra başını kesen Nevin Yıldırım hakkında verilen ömür boyu hapis cezası oy çokluğuyla onandı.

feminist-yuruyus

Feminist Yürüyüş’ten Erdoğan’a ‘ezan’ yanıtı: İsyanımız polis barikatına

10 Mart 2019 / Sol Defter- Haber

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 8 Mart’ta İstiklal Caddesi’nde düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü sırasında ‘ezanı ıslıkladılar‘ iddiasına yanıt geldi. 8 Mart Feminist Yürüyüş platformu ezanın değil polis müdahalesinin protesto edildiğini söyledi.

8mart2019

8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

8 Mart 2019 / Sol Defter- Haber

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstiklal Caddesi’nde ‘8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ için toplanan kadınlara polis biber gazı ile müdahalede bulundu.

alexandra-kollontai

Aleksandra Kollontay: 8 Mart neden ve nasıl örgütlendi?

8 Mart 2019 / Sol Defter- Haber

Kadınlar Günü ya da Emekçi Kadınlar Günü, uluslararası bir dayanışma günüdür; proleter kadınların gücünü ve örgütlülüğünü yeniden değerlendirme günüdür.

kadın_eylem

Kadın Emeği Raponu 2019 – DİSK/Genel-İş

6 Mart 2019 / Sol Defter- Haber

DİSK/Genel-İş Araştırma Dairesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne atfen her yıl kadın işçilerin çalışma hayatında karşılaştığı sorunlarını görünür kılmak amacıyla daha önce üçünü yayımladığı Kadın Emeği Raporu’nun dördüncüsünü açıkladı.

Lucy_Parsons

‘Bin isyancıdan daha tehlikeli’ anarşist bir devrimci: Lucy Parsons

20 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Irkçılığa, sınıf farkına ve cinsiyet eşitsizliğine karşı doğrulan bir tokat Lucy’nin sesi. Tarihten Kadın Portreleri’nde bu hafta polis tarafından ‘bin isyancıdan daha tehlikeli’ olarak görülen, işçi mücadelesi ve anarşizmin yılmaz savunucularından Lucy Parsons var.

kadın-cinayeti

2018’de erkekler 440 kadını öldürdü, 317 kadına cinsel şiddet uyguladı

2 Ocak 2019 / Sol Defter- Haber

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre 2018 yılında erkekler 440 kadını öldürüldü, 317 kadına cinsel şiddet uyguladı.

25-kasim-2018

Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar sokağa çıktı

27 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye’nin dört bir yanında kadınlar meydanlara çıktı. İstanbul’da yapılan eylemde polis kadınların yürüyüşünü engelledi. Kadınlar saldırıya rağmen basın açıklamalarını okudu.

kadın_eylem

Verilerle Türkiye’de erkek şiddetinin anatomisi

25 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Kadınlar için şiddet hayatlarının en önemli sorunu. Ağır şiddet vakalarının ve korunma talebinde bulunanların sayısı artarken dava kabul oranları geriliyor

Berat-Günçıkan

Berat Günçıkan’ı kaybettik

19 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Cumhuriyet gazetesi, Mesele Dergisi gibi yayınlarda uzun yıllar görev yapan Berat Günçıkan hayatını kaybetti. Günçıkan’ın cenazesi Şakirin Camii’nde kılınacak ikindi namazı sonrası toprağa verildi

kadriye-moroglu-lisesi

Öğrencilerden cinsel istismara karşı ders boykotu

23 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde öğrencilere cinsel istismarda bulunduğu için hakkında dava açılan öğretmene tepki gösteren öğrenciler eylem yaptı.

kadınlarsenato

Senato’yu işgal eden 600 kadın gözaltına alındı!

29 Haziran 2018 / Sol Defter- Haber

ABD’de kadınlar, Trump yönetiminin göçmen politikalarına isyan etti. ‘Kadın Yürüyüşü’, Senato binalarından birini işgal etti; 90 dakika boyu Trump’a karşı slogan attı. 600’ü aşkın kişi kısa süreliğine gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

suudi-arabistan-araba-kadin

Suudi kadınlara hâlâ yasak 5 şey

24 Haziran 2018 / Sol Defter- Haber

Suudi Arabistan’da önceki iktidarlar “toplumun karşı çıktığı” gerekçesiyle kadınlara araba kullanmayı yasaklamıştı. Ancak kadınlar bu yasağı kaldırdı.