ecip

Mısır nereye gidiyor? – Ergin Yıldızoğlu

31 Ocak 2013 / Ergin Yıldızoğlu

eçen hafta yaşananlar, Mısır halkının önemli bir kısmının, Mursi hükümetinin gerçek doğasını kavradığını, devletin kurumlarına olan güvenlerini tümüyle kaybettiklerini, bu güvensizliği göstermek için şiddete başvurmaktan çekinmediklerini ortaya koydu. Mursi yönetimi protesto eylemlerini bastırmak için orduyu kullandı. Sonra 50’den fazla ölü, yüzlerce yaralı… Üç kentte sıkıyönetim… Sokağa çıkma yasağı, onlarca tutuklu…

Siyasetin iletişimsizliği, iletişimsizliğin siyaseti (2)

11 Eylül 2012 / Sarphan Uzunoğlu

“Bazen insanlar sanki kurtuluşlarıymış gibi kölelikleri için çabalar” demişti Spinoza. Haklı mıydı diye sorduğumuzda vereceğimiz yanıtlar ruh halimize ve gündeme gore değişken olabilir; ancak medya evreninde yaşadıkça ve medium’a yaslandıkça umutsuz bir çağın elçileri olduğumuz gerçeği yüzümüze vuruluyor.

Ayşegül Devecioğlu: Behçet’in Annesi Öldü

26 Temmuz 2011 / Sarphan Uzunoğlu

Behçet’in annesi oğlunun mezarına gömülmek istedi. Orada oğlunun kemiklerinin olduğunu ama kendisinin olmadığını biliyordu. Yine de oğlunun mezarı olmayan mezara gömülmekten başka tesellisi yoktu.

Jorge Semprun, Benim Yazarım

8 Haziran 2011 / Sol Defter

2003 yılının bir Mart günüydü ve kitap fuarı vesilesiyle bulunduğum Londra’da ikinci el kitapçılarıyla bilinen Charing Cross Road’da bir dükkânın alt katındaydım. O sabah, birlikte kaldığım arkadaşlarımın evinde, Irak’a saldıran ABD ve İngiltere’nin bombardımanlarının ekrandaki yeşil görüntüleriyle uyanmıştık.

Zamanın Tozu

27 Mayıs 2011 / Sol Defter- Haber

Zaman, eskatolojik “son” fikrinden koparılmış bir düz çizgi değildir. Geçmiş ve gelecek arasında kurulacak ilişki bugünün üzerindeki tozu kaldırmalıdır öncelikle.

Büyük Anadolu Yürüyüşüne Polis Barikatı

21 Mayıs 2011 / N. Cemal

Son on yıl içinde sermaye doğa talanına hız verildi. Özellikle de sekiz yıllık AKP hükümetine verilen en önemli görevlerden biri buydu. Sonunda da sularımız enerji şirketlerine peşkeş çekildi. Doğal sularımızın üzerlerine binlerce HES (Hidroelektrik Santrali) ve baraj kurulmaktadır.

TKP’nin Seçim Şakası… (Ersan Olgaç)

22 Nisan 2011 / Sol Defter- Haber

CHP-MHP ve Genel Kurmay’dan tek kelimeyle bile söz edilmediği için, sanki tek başına AKP durdurulduğu, ya da geriletildiği zaman bir kurtuluş umudu yaratılacakmış sanısı yayılmak isteniyor. AKP’nin tek hedef seçilmesinin gerekçeleri, “TKP’ye oy vermek için 10 neden” başlıklı bildiride ifadesini buluyor.

Japonya’da Deprem ve Tsunami Faciası – (BBC)

14 Mart 2011 / Sol Defter- Haber

Canlı televizyon görüntülerinde depremin birçok binada yangına yol açtığı izlendi. Tokyo yakınlarındaki Ichihara yöresinde bir petrol rafinerisinde de kontrol altına alınamayan büyük bir yangın sürüyor. Japonya’nın şehirler arası hızlı tren seferleri durduruldu. Tokyo yakınlarındaki Narita havaalanıyla, Sendai havaalanı ulaşıma kapatıldı. Bazı nükleer santrallerdeki faaliyet de, otomatik olarak kapatıldı.

ABD: İşçi Hakları Mücadelesinin Kalbi Wisconsin’de Atıyor – (Taylan Acar)

24 Şubat 2011 / Sol Defter

Amerika Birleşik Devletlerinde uzun yıllardır görülmemiş bir direnişine sahne olan Wisconsin eyaleti, ABD genelindeki sınıf mücadelesi ve kriz sonrası saldırılar açısından büyük bir önem arz ediyor. Yasa tasarısı uygulamaya geçerse 13 Mart itibariyle 37 bin kamu çalışanının mevcut toplu sözleşmeleri iptal edilecek; 170 bin kamu ve belediye çalışanının hakları gasp edilecek.

Komünizmin Güçleri – (Daniel Bensaid)

21 Ocak 2011 / Sol Defter

Komünizm katışıksız bir düşünce ya da kuramsal bir toplum modeli değildir. Bu, yeni bir devlet düzenine ya da yeni bir üretim biçimine verilen isim de değildir. Bundan ziyade, kurulu düzenin sürekli ötesine geçen ve onu ortadan kaldıran hareketin ismidir.

Kürt Sorununda Çözüm Modeli Taslağı – (BDP)

28 Aralık 2010 / Sol Defter- Haber

“Demokratik özerk yönetim, “bölge meclisi” olarak örgütlenir ve meclislerde görev alan kişiler de “bölge meclis temsilcisi” olarak tanımlanır. Meclis hem meclis başkanını hem de görevli olduğu alandaki işleri yürütecek yürütme kurulu üyelerini ayrı ayrı seçer”.

Bu Kış Komünizm mi Gelecek?

27 Aralık 2010 / Sol Defter- Haber

‘Liberal demokrat’ sıfatı AK Parti kadrolarına ve onun savunucularına üsten aşağı giydirilmiştir. Ne liberalliği ne de demokratlığı içselleştirememişlerdir.

Arif Dirlik: “Naipaul Hadisesi ya da Entelektüel Bağnazlık”

26 Kasım 2010 / Sol Defter- Haber

Fikirlerini tümden reddedenlar bile, eğer eleştirel düşünceye biraz olsun saygıları varsa, yazarı çarmıha germekten ve duymayı arzu etmedikleri şeyleri söylemesini engellemekten sakınmalı. Görünen o ki Naipaul İstanbul’daki toplantıya katılmamaya karar verdi. Bunun utancı, Türkiye’de hakim olduğu anlaşılan entelektüel havaya aittir.

21. Yüzyıl, Dünyanın Yoksullarına Nasıl Bir Kader Biçiyor?

24 Kasım 2010 / Sol Defter

21. yüzyılın kapitalizmin aşağı sınıfları külliyen mahvedeceği, yoksulların da dünyanın her tarafını yakıp yıkacağı bir yüzyıl olma ihtimali daha fazla diye kaygılanmak temelsiz olmasa gerek…

Tartışacaksak, ciddi tartışalım – (Veysi Sarısözen)

24 Kasım 2010 / Sol Defter- Haber

CHP, kısa ve orta vadede eğer “sahillerin sosyal milliyetçi”liğine dayanırsa, bu “sosyal-faşizan” bir perspektife sürüklenmek sonucunu verir.

David Harvey: Devrimi Yeniden Düşünmek

9 Kasım 2010 / Sol Defter- Haber

ABD’de bazıları krizin bittiğini söylüyor, çünkü borsa dirildi. Bu durumun nedeni, bir sınıfın krizin tanımlanmasındaki saptırmasında saklı. Bu, sermayenin başarılı olduğu anlamına geliyor.

Sayın Berktay, Marks’ı Marksizm’den Vazgeçirmeyiniz!

8 Kasım 2010 / Sol Defter- Haber

Bütün bir komünizm tarihini yargılamak konusunda “sınırsız bir üstünlük bilincinden” hareketle gururlanan Halil Berktay, Taraf’da “Bu ‘sol’ meselesini bırakamayacağım, korkarım” diye hayıflanıyor. Neden korkuyor? Bilinmiyor.

Anti Kapitalizm ve AKP (Adnan Bostancıoğlu)

5 Kasım 2010 / Sol Defter- Haber

Öncelikle CHP yönetimi ile tabanını birbirinden ayırıyor muyuz, buna cevap verelim. CHP yönetimi, -son dönemdeki söylem farkına rağmen- temelde milliyetçi-otoriter bir siyasi çizgiyi temsil edegeliyor… Ama bütün bir CHP kitlesini böyle tarif etmek mümkün mü? Tabii ki hayır.

Yanlış Bayraklar Altında (Foti Benlisoy)

5 Kasım 2010 / Sol Defter- Haber

Eğer ‘öncelikli’ hedef kitleniz bu yüzde 40 ise, yani bu kesimden ‘anlamlı parçalar koparmak’ sosyalist hareketi büyütmeye dönük temel yöneliminiz ise siyasal öncelik ve stratejiniz de buna göre şekillenir.

Bari kuşlara kıymayın efendiler!

30 Ekim 2010 / Sırrı Süreyya Önder

Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin, “Gözaltındayken intihar etti” haberlerinin bir tekine şüphe duymadan inandınız mı?
Dünyada hiçbir ülke gösteremezsiniz ki hapishanelerinde bizdeki kadar aydın, sanatçı, bilim insanı, gazeteci ve politikacı ağırlamış olsun.