HDP-diyarbakir

HDP’yi eleştirmenin tam zamanı! – İrfan Aktan

5 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Fikir üreten bir parti eleştirenleri arkasından sürüklerken, fikir üretemeyen bir parti de kendisini eleştirenlerin arkasından sürüklenir ve giderek kendi kusurlarının kaynağı olarak dışarıdan gelen eleştirileri gösterir. Oysa ister hasımdan ister hısımdan gelsin, HDP’nin kendisini eleştirenlerin amaçlarına, kişisel hezeyanlarına, ideolojik maksatlarına vs, değil de bu eleştirilere saha açan eksikliklerine odaklanması anlamlı bir sonuca varmasına yarayabilir

samir_amin

Samir Amin’in son yazısı: 170 yıl sonra Komünist Manifesto

24 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Bu makale Samir Amin’in Monthly Review‘e ölmeden önce gönderdiği son yazıdır. Sociološkipregled‘de yer aldıktan sonra yayınlamamızı rica ettiği için şu an yayınlıyoruz. Özgür Üniversite / Çeviri: Özgür Girişen   1 19. yüzyılın ortalarında yazılanların içinde, Karl Marks ve Friedrich Engels’in 1848’de yazdığı Komünist Manifesto kadar geçerliliğini koruyan başka metin yoktur. Bugün bile metnin tüm paragrafları günümüz gerçekliğine, 1848’in gerçekliğinden daha çok…

Read more →

CPS-iscileri

Kriz ve sol: Tepkiden harekete

22 Ekim 2018 / Foti Benlisoy

İşçi sınıfının dikkate değer bir azınlığı nezdinde görünür, tanınır ve giderek güvenilir olan bir birleşik özsavunma hareketinin müdahalesi, siyasetin büyük sahnesinin spot ışıkları altında hemen çarpıcı değişikliklere yol açmayacaktır elbette.

fransa-1789

Liberal demokrasinin sonu… Fikret Başkaya

9 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Artık geride kalan dönemde geçerli yaklaşımların, politika yapma yöntem ve araçlarının, ‘müesses nizamın’ siyasi partilerinin, vb. işlevsizleştiği anlamına gelir. O halde vakitlice verili durumu aşmak üzere harekete geçmekten başka çare yok…

iraksecim111

Irak’ta hükümet savaşları

7 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Bölünmelerde bu defa göze çarpan şey, bölünmenin Iraklı önde gelen siyasi şahsiyetler arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanmıyor oluşu. Önemi açısından vurgulamak gerekir, Maliki’nin Sadr ya da İbadi ile olan anlaşmazlığı ve ilişkisi, program ve ilkeler üzerinde odaklanıyor. 

6-7-eylul-olay

Mini pogromlar ve münferit linçler arasında 6-7 Eylül

6 Eylül 2018 / Foti Benlisoy

6-7 Eylül pogromuna dair tüm tanıklıkların ortak noktası, korkudur. Yüz bin insanın seferber olduğu o gecede yaşanan saldırılara, yağma, cinayet, yaralama, tecavüz ve tacizlere dair korku. Hiç de masum sayılamayacak nedenlerle adı “olaylara” çıkarılmış 6-7 Eylül pogromu, Cumhuriyet devrinde yaşanmış en kitlesel ve en büyük kolektif linç eylemlerinden biri olduğundan bunda şaşacak şey yok elbette. Ancak boyut ve kapsamı ne kadar büyük olsa da 6-7 Eylül gecesini bu korku deneyimi açısından biricik kılmak doğru değil

uluslararası-kriz

‘Büyük badire’ – ‘Büyük resim’

3 Eylül 2018 / Ergin Yıldızoğlu

Türkiye ekonomisi bir sert daralma sürecine girdi. Döviz krizi, enflasyonu hızla yukarı iterken, dolar cinsinden borçlanmış işletmeleri işçi çıkarmaya, yatırımları, harcamaları ertelemeye, küçülmeye, hatta iflasa zorluyor. Bu sürecin yakın zamanda bir borç ve banka krizine dönüşme olasılığı yüksek. Ancak hâlâ ortada ülkenin finansal krizden çıkmasına yardımı edecek bir yol haritası yok.

Troçki2

Ölümünün 78’inci yılında: Terörizm ve Sovyetler Birliği’ndeki Stalinist Rejim – Lev Troçki

21 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

1930’ların kanlı tasfiyelerinde, Troçkist Sol Muhalefete (ve eski devrimci neslin tamamına) uygulanan resmi terörü aklamak için, Stalin ve emrindeki yargı organları, Sol Muhalefet üyelerini, Sovyet karşıtı terörizmi örgütlemek ve entrikalar çevirmekle suçladı. 17 Nisan 1937’de “Moskova Duruşmalarında Lev Troçki’ye Yapılan İthamlara İlişkin Uluslararası Soruşturma Komisyonu” üyeleri önünde verdiği aşağıdaki ifadede Troçki, Sovyetler Birliği’nde Stalinist bürokrasiye karşı mücadelede Troçkistlerin niçin terör kullanmayı düşünemeyeceklerini açıklayarak, Stalin’in muhalefete karşı suçlamalarının politik temelini ele aldı.

somurucuyşe-yumruk

Zonguldak: Sömürücüye Yumruk ve İşçi Davası – Can Şafak

20 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

“Amacımız, emekçi halkımızı layık olduğu Siyasal-Ekonomik güce sahip kılmak; O’nu bu yönden yüceltmek, uyarmak ve politik bilince kavuşturmaktır.” Zonguldak’ta 4 Ekim 1967 tarihinde yayımlanan ilk sayısında Sömürücüye Yumruk, amacını bu satırlarla duyuruyordu. Sömürücüye Yumruk, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Zonguldak il örgütü çevresinde ve Hüsamettin Güven ile Ahmet Hamdi Dinler’in öncülüğünde yayın hayatına başlamıştı.

erdogan-dha

Krizden çıkan totalitarizm hevesi – Kemal Can

15 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

Totalitarizm, bireyin bağımsız varoluşunu yok eden ve bütün özgürlük alanlarını kapatmaya yönelen bir yönetim biçimi. Bireysel varoluşun, aileden başlayarak devlete kadar uzanan iktidar alanlarının tamamı için geçerli olan en önemli göstergelerinden biri de itiraz hakkı. Bir kimlikle ve o kimliğin belirlediği görevlerle tanımlı olmayı reddetme veya bu gerekçelerle maruz bırakıldıklarından şikâyet etme hakkı. Şimdi gelinen noktada, krizden dolayı yaşananları bırakın protesto etmeyi, mızmızlanmanın bile yasaklanmaya çalışıldığına tanık oluyoruz

hdp5-1

‘Genel Kurul’da kavga edip, kuliste tokalaşmayız’ – İrfan Aktan

10 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Barış Atay ve Erkan Baş, HDP siyasetiyle ilişkilerinin milletvekilliğinden ibaret olmadığının altını çiziyor. Türkiye İşçi Partisi’nin kuruluş hazırlıklarını sürdüren Atay ve Baş, henüz öngöremedikleri bir aşamadan sonra TİP’e geçecekler. Bu kararlarını seçimler öncesinde HDP yetkilileriyle konuştuklarını aktaran Atay ve Baş, TİP’e geçseler bile HDP’yle ittifaklarının devam edeceğini söylüyor.

ciftlikbank2

AKP ve Türkiye kapitalizmi

6 Ağustos 2018 / Ergin Yıldızoğlu

Bağımlı devlet dinamiğine gelince kendi sınıf çıkarlarını koruyabilmek telaşıyla içeride, giderek rıza alma kapasitesi zayıflarken (kendi insanını üretemiyor, “pasta küçülüyor” iç çelişkileri derinleşiyor), simgesel ve fiziki şiddete daha çok başvurmak zorunda kalan totaliter bir devlet şekilleniyor

recep-tayyip-erdogan-vs-mustafa-kemal-ataturk_389986

‘İkinci Reis’ ve Dostoyevski – Zafer Yörük

5 Ağustos 2018 / Sol Defter- Haber

Yüz yıllık süreçte çoğu mücadele ile kazanılmış hak ve özgürlükleri suç haline getirerek emek sömürüsünü, cinsiyetçi suçları, ırkçı, mezhepçi ve heteroseksist temellerde ayrımcılığı yeniden yasalaştırmanın anlamı nedir?

masis_2

Masis Kürkçügil: Önemli olan halkın tarihsel bilincidir

30 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

“Bir Başka Tarih Mümkün müydü?” kitabının yazarı Masis Kürkçügil, Walter Benjamin’in, özgürlüğüne kavuşmuş torunlar idealinden değil köleleştirilmiş ataların imgesinden bahsettiğini vurgulayarak, “Tarihteki felaketlerin bir daha yaşanmaması ve kaybettiklerimizin haklarının teslim edilmesi bu imgeye sahip çıkılmasıyla mümkündür” diyor.

Fikret-Başkaya

Fikret Başkaya: Rejimi durduracak potansiyel var, onu harekete geçirmek gerek

15 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Kapitalist sistemin 1970’lerde içine girdiği yapısal krizden halen çıkamadığını belirten yazar Fikret Başkaya’ya göre sistem, daha fazla şiddet ve manipülasyonla krizi aşma derdinde ancak artık çözdüğünden daha çok sorun yaratıyor ve var olan sorunları azdırıyor. Seçimler sonrası Türkiye’deki tabloyu da değerlendiren Başkaya, bu haliyle Meclis’i ‘içi boş bir midye kabuğuna’ benzetirken, “Hala orada bulunmak niye?” diye soruyor. ‘Dinci-despotik rejimi durduracak potansiyelin bulunduğuna’ dikkat çeken Başkaya, “O potansiyeli harekete geçirmek gerekiyor” diyor. Başkaya’nın Mezopotamya Haber Ajansı’ndan Deniz Nazlım’a verdiği röportajı paylaşıyoruz.

gunday6

Metin Günday: Bizdeki sistem Saddam usulü başkanlık – İrfan Aktan

15 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye’nin önde gelen idare hukukçularından Prof. Dr. Metin Günday yeni rejimin “uyum” adına denge ve denetim mekanizmalarını ortadan kaldırdığını, cumhurbaşkanının hem partili hem de sınırsız yetkilerle donatılmasının Saddam usulü bir başkanlık sistemi olduğunu söylüyor. Günday’a göre hükümetin olmadığı, cumhurbaşkanının da partili olduğu bir sisteme “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denemeyeceğine göre Erdoğan’ın “başkanım diyeceksiniz” hatırlatması doğru.

avukatlar

“İşçi avukatsın, işçi avukat kal; giy dedi cübbeni” – Murat Özveri

11 Temmuz 2018 / Sol Defter- Haber

İşçi avukatların meslek sendikaları üzerinden örgütlenip, ücret ve sosyal hakları, çalışma koşulları üzerinden ciddi bir mücadeleye başlamaları hem mesleğin niteliğinin artması, hem hak etmedikleri ağır çalışma koşullarından kurtulmaları için zorunlu hale gelmiştir

secim-2018

Umut ve umutsuzluk seçimler gibi zayıf temellere dayanabilir mi?

1 Temmuz 2018 / Yunus Öztürk

Eşitsizlik ve baskı koşullarında yapılan 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını nasıl ele alabiliriz? Kuşkusuz onlarca farklı açıdan ele almak mümkün. Tersinden sorarak başlayalım: Erdoğan tüm ekonomik, kolluk, medya gücünü elinde toplamışken neden yüzde 60-65 değil de yüzde 52,5’ta kaldı?

haziran-1848

Haziran günleri: Paris 1848 – Helen Castelli

22 Haziran 2018 / Sol Defter- Haber

Barikat kurmak için kaldırım taşlarını söken isyancılar, radikal kanattan kişiler değildi – Radikallerden Ledru-Rollin hükümetin tarafına geçmişti ve diğer radikaller de hapisteydiler. Barikatları kuranlar, başta, ücretli kol işçileri ve işsizlerdi; aynı zamanda toprak sahipleri, zanaatkârlar, esnaf, fabrika işçileri ve demiryolu işçileri de barikatlardılar. Bu insanlar, yeniden sefalete yuvarlanmaktansa ölmeye hazır haldeydiler.

hdp_tusiad_gorusme

HDP’nin TÜSİAD ziyareti üzerine…

13 Haziran 2018 / Yunus Öztürk

HDP’nin sermayenin en büyüklerinin içinde yer aldığı ve istediğinde ‘hükümet deviren’ patronların örgütüyle, onun başkan ve yöneticileriyle görüşme yapması, basit ve masum bir olay değildir. O partinin sınıfsal duruşunu gösterir.