emel-atakturk

Emel Ataktürk: Yüzleşme davalarında devlet sırrı duvarı aşılamadı – İrfan Aktan

15 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Zorla kaybetme davalarının yakın takipçisi avukat Emel Ataktürk, 1990’lı yıllara ilişkin davaların tek tek beraatle sonuçlandırılmasının siyasi iklimden bağımsız olmadığı görüşünde. Ancak Ataktürk’e göre Türkiye yargısının bu tutumu alması için illa siyasi talimata ihtiyaç yok. Zira 1990’lı yıllarda işlenen hak ihlallerine ilişkin davaların beraatle sonuçlanması, yargıdaki yapının “doğal” sonucu da olabilir.

direnen-hema-iscileri-kazandi-7haziran2018

İşçi sınıfı yaşamak istiyorsa, kapitalizmin ölmesi gerekir!

15 Aralık 2018 / Yunus Öztürk

Sarı Yeleklilerin isyanının hatırlattığı gibi, 2010 yılından bu yana Dünya’nın değişik bölgelerinde, ülkelerin kendine has dinamikleriyle bir dizi halk isyanı yaşandı. Ekonomik ve siyasal sistemin kendilerine berbat bir yaşam sunmuş olması sebebiyle Kuzey Afrika, Türkiye, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde halk hareketleri yaşanıyor. Bu düzen devam ettiği sürece de yaşanacaktır.

tuik-veriler1

Millî Gelir Temmuz-Eylül istatistikleri – Korkut Boratav

14 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

TÜİK Temmuz-Eylül 2018’in gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) istatistiklerini yayımladı. Bu istatistikler önemlidir; zira Mayıs’tan itibaren döviz piyasalarından finansal sisteme yayılan krizin reel ekonomiye yansımasına ışık tutuyor.

demirtas-mahkeme

Demirtaş: “AİHM kararlarının nasıl uygulanacağını bilmiyorsanız nasıl hakim oldunuz”

12 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Demirtaş, mahkeme heyetine, “AİHM kararlarının nasıl uygulanacağını bilmiyorsanız nasıl hakim oldunuz” tepkisini gösterdi. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın talebini, ”Davayı uzatmaya yönelik” olduğu gerekçesiyle reddetti.

gencay-gursoy

Prof. Dr. Gençay Gürsoy’a ‘barış’ dediği için 27 ay hapis cezası

11 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

“Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla haklarında dava açılan 1128 akademisyenden biri olan eski Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy’a 1 yıl 15 ay hapis cezasına çaptırıldı. Gürsoy’a hakkındaki hapis cezası “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzalayan akademisyenlerin yargılanması sürecinde şimdiye kadar verilen en yüksek ceza oldu. 

hdp-operasyon

HDP’lilere 11 ayda 2 bin gözaltı…

11 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

2018 yılında en az 2000 HDP üyesi ya da destekçisi gözaltına alındı, en az 500’ü tutuklandı. Bugün itibariyle 16 eski milletvekili ve bir de 27. Dönem milletvekili hapishanede. Bu vekillerden CHP’li Eren Erdem dışındaki tüm milletvekilleri HDP’li.

onur-hamzaoglu-HDK

Prof. Onur Hamzaoğlu: Vatandaşın gerçek dertlerini gündem yapmalıyız

9 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Yerel seçime birlikte girmeleri, muhalefeti umutsuzluğa sevk edecek bir durum değil. Çünkü Erdoğan ve Bahçeli’nin bu mecbur olma hali, ekonomik ve siyasal alandaki bu sıkışmışlık, muhalefetin alanını daraltmıyor, tersine alan açıyor.

katırcıoglu-yeşiller

Katırcıoğlu ve sol liberalizm özgüveni

8 Aralık 2018 / Yunus Öztürk

Çok açık ki, Katırcıoğlu Yeşiller ve Sol Gelecek adıyla faaliyet yürüten popüler olarak Yetmez ama Evet’çi olarak bilinen bir sol grubun devrim ve Bolşevikler hakkındaki yanlış ve liberal siyasal görüşünü, Bolşevik düşmanı siyasal görüşlerini ilgisiz bir mevzuya yedirmiştir. Mesele budur.

sırrı-hapis

Sırrı Süreyya Önder cezaevine girdi: “Sözlerimiz onurumuzdur, barış kazanacak”

6 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, kesinleşen 3 yıl 6 ay hapis cezasını çekmek üzere Kandıra Cezaevi’ne girdi. Önder cezaevine girmeden hemen önce “Sözlerimiz onurumuzdur, barış kazanacak” dedi.

taksim-dayanismasi-31-mayis-2015-2

“Gezi, ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve onurlu sayfasıdır!” -Taksim Dayanışması

3 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

5,5 yıl sonra yeniden başlatılan Gezi Direnişi soruşturmaları ile ilgili 3 Aralık 2018 pazartesi günü TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şube Binası’nda düzenlenen basın açıklamasında Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı tarafından okunan “En açık hali ile bir kez daha söylüyoruz! GEZİ ülkemizin toplumsal tarihinin en parlak ve onurlu sayfasıdır!” başlıklı açıklamanın tam metnidir

ekonomik-kriz1

Boratav: Kriz koşullarında sınıfsal savunma mevzilerinin oluşması gerekli

2 Aralık 2018 / Sol Defter- Haber

Olası sloganlardan birkaç örnek: “Krizden geçiyoruz. Sorumlusu ülkeyi borca batıran iktidar ile finans kapital yani emperyalizmin ortaklığıdır; ayrıca bu borçları ucuza kullanan kapkaççı burjuvazidir. İstatistikler yalan söylüyor. İşsizlik artıyor. Diplomalı çocuklarımız işsiz geziyor. Borçlu şirketler kurtarılıyor; emekçiler icraya veriliyor; ücretler, fazla mesai, kıdem tazminatları ödenmiyor. Ücretlerimiz enflasyonu izlemiyor. İşveren kayıt dışı işçileri çalıştırıyor…”

bhh

Birleşik Haziran Hareketi’nin başına ne geldi? – Tunca Özlen

30 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Gezi Direnişi’nde ülkeyi günlerce sarsan toplumsal dinamikler yok olmadı. Kendilerine güven verecek devrimci bir odağın varlığını güçlü bir biçimde hissettirmesini bekliyorlar. Haziran bittiyse, “Haziran” başlar

demirtaş-3

Demirtaş’ın tahliye talebine ret: Bu rezaletin tarifi yok!

30 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, AİHM kararı sonrası Demirtaş’ın tahliye edilmesi yönündeki başvuruyu reddederek, “tutukluluğa devam” kararı verdi. Demirtaş’ın avukatlarından Demir, ”Bu rezaletin tarifi yok” dedi.

keskmiting

KESK: Barış talebi suç unsuru olarak görülemez

27 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Merkezi, bugün siyasilere ve sendikacılara yönelik düzenlenen operasyonla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı.

Berat-Günçıkan

Berat Günçıkan’ı kaybettik

19 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Cumhuriyet gazetesi, Mesele Dergisi gibi yayınlarda uzun yıllar görev yapan Berat Günçıkan hayatını kaybetti. Günçıkan’ın cenazesi Şakirin Camii’nde kılınacak ikindi namazı sonrası toprağa verildi

bilgi-üni-gozalti

Akademisyenlere operasyon: Gözaltılar sürüyor

16 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Gezi eylemlerinde polis şiddetini protesto eden ‘Duran Adam’, ‘Piyano Çalan Adam’ ve ‘Kırmızılı Kadını’ da hedef gösterdi.

selcuk-kozagacli

Yıldönümü – Selçuk Kozağaçlı

13 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Tam üç yüz altmış beş gündür tek kişilik hücredeyim. Boyu üç metre yetmiş beş santim, eni üç metre yirmi beş. Bir gün tahliye olup çay bile içtim Sarıyer’de, yeniden aynı hücreye getirilmeden önce

HDP-diyarbakir

HDP’yi eleştirmenin tam zamanı! – İrfan Aktan

5 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Fikir üreten bir parti eleştirenleri arkasından sürüklerken, fikir üretemeyen bir parti de kendisini eleştirenlerin arkasından sürüklenir ve giderek kendi kusurlarının kaynağı olarak dışarıdan gelen eleştirileri gösterir. Oysa ister hasımdan ister hısımdan gelsin, HDP’nin kendisini eleştirenlerin amaçlarına, kişisel hezeyanlarına, ideolojik maksatlarına vs, değil de bu eleştirilere saha açan eksikliklerine odaklanması anlamlı bir sonuca varmasına yarayabilir

tutuklu-ogrenciler

Üniversitelerden ihraç edilenlerin sayısı 7 bini aştı, 70 bin öğrenci cezaevlerinde

5 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

HDP, hazırladığı Yükseköğretim Raporu’nu kamuoyuna duyurdu. Raporu açıklayan partinin Eğitim Komisyonu Üyesi Sevtap Akdağ Karahanlı, AKP hükümetinin “Her İle Bir Üniversite” projesiyle üniversitelerin ‘piyasacı, ırkçı, cinsiyetçi, muhafazakar politikalarının odağına dönüştüğünü’ söylerken, üniversitelerden ihraç edilenlerin sayısının 7 bini aştığına, cezaevlerindeki öğrenci sayısının 70 bine ulaştığına dikkat çekildi.

Demirtaş: Başka seçenek yoktu; ya teslimiyet ya direniş

4 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Selahattin Demirtaş, ‘4 Kasım Darbesi’nde tutuklanacakların listesini bildiklerinin altını çizerek, “Tasfiyeyi ve dağılmayı engellemek için cezaevine girmeyi göze aldık. Başka seçenek yoktu; ya teslimiyet ya direniş” dedi.