firatın-dogusu

Fırat’ın doğusuna operasyonun açmazları – Fehim Taştekin

15 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye Fırat’ın doğusuna girme konusunda ön atışlar yapıyor. Ancak ABD’yi Kürtlerden vazgeçirecek koşullar hala oluşmuş değil

sise-bingol

‘Sise Bingöl birbiriyle çelişen iki rapor nedeniyle cezaevinde’

6 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu ve Cezaevi Komisyonu, Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve ağır sağlık sorunları nedeniyle 2 Kasım’da hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan 85 yaşındaki Sise Bingöl’ün serbest bırakılması talebiyle dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

HDP-diyarbakir

HDP’yi eleştirmenin tam zamanı! – İrfan Aktan

5 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Fikir üreten bir parti eleştirenleri arkasından sürüklerken, fikir üretemeyen bir parti de kendisini eleştirenlerin arkasından sürüklenir ve giderek kendi kusurlarının kaynağı olarak dışarıdan gelen eleştirileri gösterir. Oysa ister hasımdan ister hısımdan gelsin, HDP’nin kendisini eleştirenlerin amaçlarına, kişisel hezeyanlarına, ideolojik maksatlarına vs, değil de bu eleştirilere saha açan eksikliklerine odaklanması anlamlı bir sonuca varmasına yarayabilir

tutuklu-ogrenciler

Üniversitelerden ihraç edilenlerin sayısı 7 bini aştı, 70 bin öğrenci cezaevlerinde

5 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

HDP, hazırladığı Yükseköğretim Raporu’nu kamuoyuna duyurdu. Raporu açıklayan partinin Eğitim Komisyonu Üyesi Sevtap Akdağ Karahanlı, AKP hükümetinin “Her İle Bir Üniversite” projesiyle üniversitelerin ‘piyasacı, ırkçı, cinsiyetçi, muhafazakar politikalarının odağına dönüştüğünü’ söylerken, üniversitelerden ihraç edilenlerin sayısının 7 bini aştığına, cezaevlerindeki öğrenci sayısının 70 bine ulaştığına dikkat çekildi.

demirtas07

Demirtaş: Başka seçenek yoktu; ya teslimiyet ya direniş

4 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Selahattin Demirtaş, ‘4 Kasım Darbesi’nde tutuklanacakların listesini bildiklerinin altını çizerek, “Tasfiyeyi ve dağılmayı engellemek için cezaevine girmeyi göze aldık. Başka seçenek yoktu; ya teslimiyet ya direniş” dedi. 

hdp-tutuklu-vekil

HDP’nin 9 milletvekilinin tutuklanmasının ikinci yılı: Sosyal medyada tepki ve Diyarbakır’da basın açıklaması

4 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

HDP’nin eski eş genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklanmasının bugün ikinci yıl dönümü.

onur-hamzaoglu-HDK

Onur Hamzaoğlu: HDP, batı illerinde belediye meclislerine aday olmalı

4 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, yerel seçim gündemi ve ittifak tartışmalarını değerlendirdi. İktidarı yerinden etmenin imkan ve araçlarına sahip olunmasına rağmen muhalefetin bunu kullanmadığını söyleyen Hamzaoğlu, “Kişilerle değil, iktidarla ilgili olmalıyız” dedi. Hamzaoğlu, HDP’nin batı illerinde belediye meclislerinden aday olması önerisi de getirdi.

kobane-tsk

Bu cehenneme ateş lazım! – Fehim Taştekin

2 Kasım 2018 / Sol Defter- Haber

Son atışlardan sonra Pentagon’un hemen devreye girmesi ve liderler arasındaki telefon görüşmesi ABD’nin henüz Kürtleri bırakma noktasında olmadığını gösteriyor. Elbette yarın yeni koşullara bağlı olarak bu durum değişebilir. Kürtler de ABD’ye mutlak garantör gözüyle bakıyor değiller

demirtas5

Selahattin Demirtaş: Benden ‘selam’ söyleyin tanır beni

22 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tututklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevinden uzun bir sessizlikten sonra yeni bir yazı kaleme aldı.

HDP logo

HDP: Doğu’da Kürt partilerle, Batı’da AKP-MHP’yi geriletecek ortaklıklar yapmak istiyoruz

21 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Halkların Demokratik Partisi (HDP), dün yaptığı Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın ardından bugün Diyarbakır’da yaptığı Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yerel seçimle ilgili çalışmaları ele aldı.

HDP-yerel

‘Kentimizi de kendimizi de bizler yöneteceğiz’

20 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

HDP, yerel seçim çalışmalarını Diyarbakır’da başlattı. “Kentimizi de kendimizi de bizler yöneteceğiz” başlığıyla düzenlenen çalıştayda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, yerel seçimlerde güç birliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kürt siyasetçi Ahmet Türk de “İktidarın yerellerdeki başarısını ortadan kaldıracak bir formülü oluşturmalıyız” dedi.

idlip_suriye

İdlib: Tampon bölge planı gerçekten yürüyor mu? – Fehim Taştekin

19 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Türkiye ve Rusya’nın İdlib’in etrafında silahsızlandırılmış bir “tampon kemer” oluşturma mutabakatının ilk iki aşaması için tanınan süre doldu. 17 Eylül’de Soçi’de varılan mutabakata göre 10 Ekim itibarıyla ağır silahların teslim edilmesi, 15 Ekim itibarıyla da terör örgütü sayılan grupların bölgeden çıkarılması gerekiyordu. Görüntüyü kurtaracak ince bir ayarlamayla ağır silahlar cephe hatlarından çekildi. Terör örgütü sayılan…

Read more →

muhtar3

Muhtarların yerine başka köyden kayyım atandı

19 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Bingöl’de görevden alınan muhtarlardan mühürlerini iade etmeleri istendi. Muhtarlardan biri, ‘Aldığım bilgilere göre karakol, savcılık ve kaymakam birini yerimize seçecek’ dedi.

velid-muallim-suriye

Suriye: İdlib’deki mevcut durumun sürmesine sessiz kalamayız

15 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, “Nusra Cephesi, Türkiye ile Rusya’nın yaptığı anlaşmaya uymazsa, İdlib’deki mevcut durumun sürmesi karşısında sessiz kalamayız” dedi. 

iran-ordu

İran ile İran KDP’si arasında çatışma: 6 ölü

14 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) konuşlanan İKDP, İran’ın Kirmanşah vilayetine bağlı Paveh kentinde dün çatışma çıktığını 1 sivil, 2 milis ve 3 İran askerinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

TİP

Barış Atay ve Erkan Baş’ın misyonu – İrfan Aktan

8 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

24 Haziran seçimlerinde de HDP, daha önce TİP’i yeniden kurmak için kolları sıvayan Erkan Baş ve Barış Atay’ı, dolayısıyla TİP’i, 53 yıl sonra TBMM’ye taşıdı. Bu, 1970’te TİP’ten gelen karanfile, HDP’den giden iki guldexwîn (Ters Lale) anlamı taşıyordu. Buradan bakıldığında, gerilimlere, ayrışmalara, ihtilaflara rağmen Türkiyeli sosyalistlerle Kürtler arasındaki tarihsel ilişkinin devamlılığı muazzam.

TİP

Atay ve Baş TİP’e geçti: Bu bir ayrışma değil bir arada durma kararıdır

7 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay HDP’den TİP’e geçti. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ”Bu kesinlikle bir ayrışma değil, bir arada durma kararıdır” dedi. TİP Merkez Komitesi’nin açıklamasını aktaran Barış Atay, “Ortak mücadelemiz sürecek” vurgusu yaptı.

berhem-salih

Kürtler Bağdat’a dönerken… Fehim Taştekin

3 Ekim 2018 / Sol Defter- Haber

Barzani, referandum gecesi “Yarım asırdır savaşıyorum. Halkımla birlikte kitlesel ölümlerden, sürgünlerden, kimyasal katliamlardan geçtim” diyordu. Başarılı geçen referandumla birlikte uzun soluklu mücadelenin amacına ulaştığını düşünüyordu. Kendi ifadesiyle artık huzur içinde ölebilirdi. Kenara çekildi ama huzur içinde değil; konumu gereği kendisinin yapamayacağı manevraları çocukları ve yeğenleri yapabilsin diye…

cozum-sureci-cezasi-verildi-507937-5

‘Çözüm süreci cezası’ verildi

8 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Newroz’daki konuşmaları nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla yargılanan Demirtaş ve Önder’e hapis cezası verildi

iraksecim111

Irak’ta hükümet savaşları

7 Eylül 2018 / Sol Defter- Haber

Bölünmelerde bu defa göze çarpan şey, bölünmenin Iraklı önde gelen siyasi şahsiyetler arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanmıyor oluşu. Önemi açısından vurgulamak gerekir, Maliki’nin Sadr ya da İbadi ile olan anlaşmazlığı ve ilişkisi, program ve ilkeler üzerinde odaklanıyor.